IT

Jak usunąć kartę z Google Pay?

Jeżeli nie chcesz już korzystać z płatności zbliżeniowych za pomocą aplikacji płatniczej Google Pay, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz w nim szczegółowy poradnik, jak usunąć kartę z tej apki w systemie Android. Ponadto w tekście omówiliśmy też kwestię ponownego dodania formy płatności do Google Pay, na wypadek, gdy po czasie będziesz chciał znowu korzystać z tego narzędzia.

Jak usunąć kartę debetową i kredytową w Google Pay?

Z aplikacji Google Pay możesz usunąć zarówno kartę kredytową lub zwykłą kartę debetową. Cały proces nie zajmie wiele czasu i nie wymaga powiadomienia o tym banku. Trzeba jednak wiedzieć, że usuwanie narzędzia płatniczego z tej apki będzie się różniło w zależności od tego, jaką obecnie wersję systemu Android posiada nasz smartfon.

W przypadku najnowszego systemu Android można dokonać likwidacji karty płatniczej z Google Pay poprzez zastosowanie się do następujących kroków:

1.Na naszym smartofnie trzeba otworzyć Ustawienia.
2.Następnie klikamy Usługi Google i Ustawienia, Usługi konta i ikonkę Google Pay.
3.Po wykonaniu tych czynności musimy kliknąć formę płatności, którą chcemy usunąć.
4.Ostatnim krokiem będzie kliknięcie w ikonkę Więcej i następnie Usuń formę płatności.

Ten proces jest konieczny, ponieważ jeśli go nie wykonamy i zdecydujemy się tylko na odinstalowanie Google Pay, wtedy np. nasza karta debetowa nie zostanie usunięta z aplikacji i dalej będzie aktywna.

Dlaczego Iphone nie obsługuje Google Pay?

Aplikacja płatnicza od Google jest dostępna na Iphony tylko i wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Dla urządzeń z systemem IOS przewidziano inne narzędzie płatnicze – Apple Pay, które jest nowoczesny systemem płatności mobilnych. W tym miejscu należy podkreślić, że działa na podobnych zasadach jak Google Pay.

Apple Pay gwarantuje korzystanie z wielu funkcji, które w znaczący sposób rozwijają działanie karty kredytowej czy debetowej. Nie ogranicza się wyłącznie do umożliwienia szybkich płatności mobilnych. Dzięki tej aplikacji płatniczej można między innymi:

  • dokonywać transakcji w sklepach internetowych i stacjonarnych,
  • płacić w aplikacjach i na stronach internetowych,
  • korzystać z kart lojalnościowych,
  • płacić za usługi transportu publicznego,
  • zarządzać swoją historią transakcji.

Jak ponownie dodać kartę do Google Pay?

Po czasie może okazać się, że rezygnacja z portfela elektronicznego Google Pay była błędem i uznamy, że chcemy ponownie korzystać z tej aplikacji. Jak jeszcze raz dodać kartę płatniczą do tego narzędzia? To naprawdę proste, wystarczy, że:

  1. W głównym oknie apki Google Pay klikniemy Skonfiguruj i następnie Dodaj nową kartę.
  2. Teraz powinno wyświetlić się okno z podglądem z aparatu naszego smartfona – trzeba będzie wyrazić na to zgodę.
  3. Ostatnim krokiem będzie zrobienie zdjęcia karty płatniczej – należy pamiętać, że zdjęcie musi być zrobione w dobrych warunkach oświetleniowych i nie powinno się rozmazywać.

Zawsze możemy też skorzystać z innego sposobu i zamiast zdjęcia po prostu wpisać ręcznie numer karty i numer CVV/CVC oraz uzupełnić dane adresowe, które podaliśmy podczas wyrabiania karty.

Zanim nasza karta zostanie dodana do Google Pay, najpierw musimy jeszcze potwierdzić tożsamość w banku za pośrednictwem aplikacji bankowej, bankowości internetowej lub specjalnego kodu otrzymanego w wiadomości SMS.

Co ważne, Google Pay, jak i inne nowoczesne aplikacje płatnicze są objęte unijną dyrektywą
PSD2, która nakazuje przestrzeganie zasad silnego uwierzytelniania klientów np. poprzez odcisk linii papilarnych czy sprawdzanie rysów twarzy w system 3D Secure.

Czy do Google Pay można dodać kilka kart płatniczych?

Tak, jest to możliwe. Przykładowo, jeżeli będziemy chcieli oprócz karty debetowej dodać jeszcze kartę kredytową do Google Pay, wystarczy, że przejdziemy do zakładki Płacenie – jest to środkowy przycisk na dole ekranu smartfona i klikniemy w opcję + Forma płatności. Następnie musimy przejść cały proces dodawania formy płatności tak samo, jak w przypadku pierwszej karty.

W tym miejscu należy podkreślić, że aplikacja Google Pay umożliwia ustawienie tylko jednej karty jako domyślnej – oznacza to, że na co dzień będziemy płacić tą kartą, którą wybraliśmy. Oczywiście w każdej chwili można zapłacić też inną kartą, którą umieściliśmy w aplikacji – w tej sytuacji należy w oknie głównym przesunąć naszą domyślną kartę w lewo, aż do momentu, gdy odnajdziemy kartę, z której obecnie chcemy korzystać.

Czy korzystanie z Google Pay jest bezpieczne?

Dokonywanie płatności poprzez portfel elektroniczny Google Pay, gwarantuje naprawdę dużą ochronę dla naszych pieniędzy. W największym stopniu na bezpieczeństwo tej aplikacji wpływa tzw. tokenizacja, czyli zmiana numeru znajdującego się na karcie na ciąg cyfr, który staje się tokenem płatniczym. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli pójdziemy na zakupy, za które zapłacimy zbliżając telefon do terminala, wtedy Google Pay przekaże dane tokenizowanej karty oraz kryptogram, który działa jako hasło jednorazowe. Później sieć karty płatniczej np. Visa czy Mastercard weryfikuje kryptogram i na podstawie tokenu odnajdywany jest rzeczywisty numer naszej karty. Po tym centrum autoryzacyjne i bank zrealizują transkację. To rozwiązanie zostało stworzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa środków konsumentów.

Warto też wspomnieć o tym, że Google Pay wymusza korzystanie z blokady ekranu smartfona poprzez PIN, wzór, hasło lub odcisk palca, w celu zapewnienia jeszcze większej ochrony kart debetowych czy kredytowych.

Shares: