DzieciLifestyle

Jak uczyć dziecko jazdy na nartach? Czy warto korzystać ze szkółki narciarskiej?

Jak uczyć dziecko jazdy na nartach?Wielu narciarzy ma ambicje, by swoją pasją zarazić również dzieci. Jeśli chcą spróbować, to nic nie stoi na przeszkodzie, by malec rozpoczął naukę już nawet w wielu 3-4 lat. Oczywiście dziecko musi być już dobrze rozwinięte pod względem motorycznym. Warto jednak rozważyć, czy będzie się uczyło dziecko jazdy samodzielnie, czy też skorzysta się ze szkoły narciarskiej. Poznaj wady i zalety obydwu rozwiązań.Czy warto korzystać ze szkółki narciarskiej? Jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy możesz spróbować sam, w końcu dziecko ufa Ci najbardziej na świecie Nauka jazdy na nartach musi zacząć się od podstaw. Nie można dziecka wrzucić na głęboką wodę od razu, gdyż w takim przypadku zniechęci się bardzo szybko. W końcu nawet nauka jazdy na rowerze odbywa się etapami, a dopiero, kiedy dziecko poczuje się pewnie odpinasz kółka i najpierw trzymasz za pałąk, a potem niepostrzeżenie puszczasz go, by dziecko złapało równowagę. Podobnie jest z jazdą na nartach. Najpierw uczysz dziecko jak obchodzić się ze sprzętem, w jaki sposób wpinać buty we wiązania, a także jak odwrócić się w stronę orczyka czy talerzyka. Nauka może zająć sporo czasu zanim wjedziecie na górę wyciągiem. Kolejnym etapem jest podchodzenie na nartach do góry. Zjeżdżanie krótkiego odcinka w pługu, …

Jak uczyć dziecko jazdy na nartach?Wielu narciarzy ma ambicje, by swoją pasją zarazić również dzieci. Jeśli chcą spróbować, to nic nie stoi na przeszkodzie, by malec rozpoczął naukę już nawet w wielu 3-4 lat. Oczywiście dziecko musi być już dobrze rozwinięte pod względem motorycznym. Warto jednak rozważyć, czy będzie się uczyło dziecko jazdy samodzielnie, czy też skorzysta się ze szkoły narciarskiej. Poznaj wady i zalety obydwu rozwiązań.Czy warto korzystać ze szkółki narciarskiej?

Jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy możesz spróbować sam, w końcu dziecko ufa Ci najbardziej na świecie

Nauka jazdy na nartach musi zacząć się od podstaw. Nie można dziecka wrzucić na głęboką wodę od razu, gdyż w takim przypadku zniechęci się bardzo szybko. W końcu nawet nauka jazdy na rowerze odbywa się etapami, a dopiero, kiedy dziecko poczuje się pewnie odpinasz kółka i najpierw trzymasz za pałąk, a potem niepostrzeżenie puszczasz go, by dziecko złapało równowagę. Podobnie jest z jazdą na nartach. Najpierw uczysz dziecko jak obchodzić się ze sprzętem, w jaki sposób wpinać buty we wiązania, a także jak odwrócić się w stronę orczyka czy talerzyka. Nauka może zająć sporo czasu zanim wjedziecie na górę wyciągiem. Kolejnym etapem jest podchodzenie na nartach do góry. Zjeżdżanie krótkiego odcinka w pługu, a następnie powtarzanie tej czynności, Jeśli nie masz wystarczających pokładów cierpliwości, to może lepiej wybrać szkółkę narciarską.

Szkółka narciarska dla dzieci – zajęcia w grupie, dzięki którym dzieci szybciej robią postępy

Nawet, jeśli dziecko jest małe możesz zapisać je do szkółki narciarskiej. Możesz zresztą przyglądać się z boku jak wygląda lekcja, aby dziecko czuło Twoje wsparcie. Generalnie jednak zwykle dzieci bardzo lubią tego typu zajęcia na których mogą nauczyć się wiele od swoich rówieśników, którzy tak jak ono stawiają pierwsze kroki na nartach i wykonują pierwsze ślizgi. Ponadto dzieci wspierają się wzajemnie i motywują, do czego zachęca je również instruktor ze szkoły narciarskiej. Ponadto zajęcia odbywają się regularnie i każde ćwiczenie jest zróżnicowane, przez co ani przez chwilę nie ma miejsca na znużenie.

Nauka jazdy w grupie a nauka jazdy z rodzicem

Nauka jazdy pługiem krok po kroku w szkółce narciarskiej dla dzieci odbywa się pod okiem instruktora na tzw. oślej łączce. Dzieci mogą dzięki temu lepiej opanować technikę jazdy przy mniejszych prędkościach. Popularna metoda jazdy z dzieckiem między nartami niezbyt dobrze się sprawdza, gdyż jadąc i patrząc na dziecko, a także kątem oka obserwując, co dzieje się na stoku, trudno jednocześnie kontrolować czy jego postawa jest właściwa, czy może popełnia błędy. Na zajęciach w grupie wszelkie trudności zostaną szybko wykryte, tym bardziej, że każde dziecko zjeżdża etapami i pojedynczo, aby nie było przesadnego zamieszania, a także ze względów bezpieczeństwa.

W szkole narciarskiej dziecko uczy się odpowiedzialności

Poza nauką prawidłowej techniki jazdy dziecko z zajęć w szkole narciarskiej wynosi znacznie więcej, a przede wszystkim odpowiedzialności za siebie i innych, czyli tego, jak należy zachowywać się na stoku. Dużą rolę pełni tu oczywiście koncentracja na swojej jeździe, a także na tym co robią dookoła inni. W szkole narciarskiej dziecko uczy się zdrowego współzawodnictwa. W sytuacji, gdy jedno z dzieci upadnie na stoku, drugie musi umieć udzielić mu pomocy, podstawić kijek i pomóc wstać. Niewątpliwie nauka takich zachowań ma walor pedagogiczny i przekłada się również na życie codzienne i potrzebę niesienia pomocy.

Porównując metody należy jeszcze dodać, że w szkole narciarskiej także odbywają się zajęcia indywidualne, zatem dziecko, które nie preferuje nauki w grupie może na nie uczęszczać. Jeśli nie jesteś pewny, czy twoja technika jazdy jest właściwa, to lepiej zapisać dziecko do szkółki, gdzie nauczy się prawidłowej jazdy krok po kroku. Wykorzenianie złych nawyków jak np. odchylanie się do tyłu w czasie jazdy w późniejszym wieku jest coraz trudniejsze, dlatego najlepiej od razu zniwelować wszystkie niedociągnięcia. Warto jeszcze dodać, że problemy dziecka mogą również wynikać ze źle dobranego sprzętu. W szkole narciarskiej otrzyma się fachową poradę, dzięki której będzie można skorygować wcześniejsze błędy.

Shares: