Lifestyle

Jak efektywnie spożytkować przerwę w pracy w ciągu dnia, by wrócić do obowiązków z nowymi siłami? Czyli o produktywności, diecie i dobrym odpoczynku słów kilka

Wiele osób mówi, że w pracy najbardziej lubi…przerwę i oczywiście ma do tego prawo. Jednak i tę przerwę warto odpowiednio spożytkować, szczególnie jeżeli wasza praca jest stresująca bądź bardzo wymagająca. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam kilka sposobów, jak spędzić chwilę wolnego czasu, ale w sposób produktywny.

Jedzenie uczyni Twój dzień lepszym

truskawkaChoć brzmi to kuriozalnie, ale to prawda, jedzenie może uczynić Twój dzień przyjemniejszym. Uczucie głodu do przyjemnych nie należy, poza tym wiele osób może słabo się poczuć, dlatego też regularne jedzenie jest tak ważne. Swoją drogą musimy też wspomnieć, że spożycie dobrego posiłku znacząco może poprawić Wam humor i samopoczucie, ale i możecie się zrelaksować. Jeżeli zdrowo jemy lepiej także się czujemy, mamy więcej energii i siły. Nie wystarczy tylko spożywanie kawy w ilościach „hurtowych”, lecz przede wszystkim trzeba dobrze zjeść. Ale jesteśmy też pragmatykami i wiemy, że mając wymagającą pracę mało komu chce się spędzać czas po pracy gotując, a spożywanie śmieciowego jedzenia na zdrowie nie wyjdzie, a zapewne znacząco odbije się na wadze. Na szczęście można wybrać lunche z dowozem. Tak naprawdę możecie znaleźć takie sklepy czy firmy niemal w każdym mieście, zatem zamiast jeść „byle co”, lepiej jeść zdrowo. Zatem naszym pierwszym sposobem na produktywne spędzenie przerwy jest zjedzenie dobrego lunchu.

Odstresowanie się

Niestety wielu z nas w każdej wolnej chwili wyciąga smartfona i zaczyna się nim bawić. Pisanie SMS-ów czy co gorsza granie w gry potrafi zmęczyć, co sprawia że zamiast po przerwie być wypoczętym jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni i do tego zdenerwowani. Dlatego takiego sposobu spędzania wolnego czasu Wam nie polecamy, a wręcz całkowicie Wam odradzamy. Zdecydowanie lepiej poczytać książkę czy nawet posłuchać muzyki. Jeżeli dużo pracujecie przez komputerem i chcecie, aby Wasze oczy odpoczęły, to polecamy Wam audiobooki. Wystarczy tylko założyć słuchawki i słuchać. Polecamy Wam znalezienie wygodnego miejsca, gdzie usiądziecie i zrelaksujecie się. Oczywiście możecie także posłuchać muzyki.

Ruch to zdrowie i o tym nie zapominaj

O tym jak ważny jest ruch chyba nie trzeba nikomu przypominać, choć niestety wiele z nas ma tendencję i zapomina o tym truizmie. Zatem mając przerwę można ją wykorzystać na ćwiczenia. Jeżeli macie swój gabinet bądź w Waszej firmie jest miejsce, gdzie można rozłożyć matę to tam się udajcie. Wystarczy 15 minut ćwiczeń i gwarantujemy, że poczujecie się lepiej, a do tego znacząco się odstresujecie. Jeżeli w bliskiej okolicy są zajęcia jogi, a Wy macie godzinną przerwę, to oczywiście możecie się na nie wybrać. Możecie także szybko zamienić formalny strój na dres, zabrać ze sobą wodę i iść pobiegać. Tak naprawdę nie musicie długo ćwiczyć, ale efekty zauważycie natychmiast. Podczas wysiłku wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, co sprawia, że nie tylko lepiej się poczujecie, ale lepiej będziecie radzić sobie ze stresem.

Plotki i ploteczki przy sojowej kawie

Ok, nasz ostatni sposób może nie jest idealcrossfitny i najbardziej produktywny, ale rzeczywiście pozwoli Wam naładować baterie, szczególnie jeżeli cały czas jesteście zapracowani. Otóż wystarczy tylko, że w wolnej chwili spotkacie się z koleżanką czy kolegą na małe ploteczki, oczywiście przy zdrowej, sojowej kawie. Jeżeli jeszcze razem pracujecie, to nie musicie nawet wychodzić z biura, choć zmiana otoczenia nie zaszkodzi. Jeżeli jest ładna pogoda albo całkiem znośna, to warto wybrać się na spacer, a więc spacerować, popijać pyszną kawę, a do tego rozmawiać. Czyż to nie miłe spędzenie przerwy w pracy?

Doradzilibyśmy Wam jeszcze drzemkę, ale Polska to nie Japonia i u nas nie uświadczy się sali relaksu dla pracowników, gdzie mogą zdrzemnąć się i odpocząć. Choć szczerze to wielu osobom by się przydała. Niestety nadal zdarzają się sytuacje, że pracownicy są tak zmęczeni, że podczas przerwy idą do swojego samochodu na krótką drzemkę. Co oczywiście nie jest dobrym wyborem, bo spanie w nieodpowiedniej pozycji niestety przyczynia się do bóli pleców.

Shares: