Dom

Jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową?

Niezależnie od tego, czy pracujemy w warsztacie zawodowo czy amatorsko, często natrafiamy na śrubę, której z jakiegoś powodu nie są się odkręcić. Nie możemy się jednak poddawać. Wyrobioną, zapieczoną lub zardzewiałą śrubę da się odkręcić, choć nie jest to łatwe. Wiele zależy od tego, jaki ma łeb. Jak poradzić sobie z odkręceniem śruby?

Jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową z okrągłym łbem?

Śruby różnią się między sobą ze względu na kształt łba, zakończenie lub czop, ale i długością gwintu w stosunku do trzpienia, jak i gniazdem oraz innymi dodatkowymi elementami. Właśnie dlatego wyróżnić się da ich różnorakie postacie. Choć przeznaczenie mają takie samo – łączenie elementów, to jednak zastosowanie różne. Są śruby bardziej i mniej popularne. Najczęściej amatorsko majsterkując, natrafiamy na śruby z łbem płaskim krzyżakowe oraz imbusowe. W ich przypadku do odkręcenia potrzebny jest specjalny śrubokręt.

Niestety często zdarza się, że po pewnym czasie gniazdo się wyrabia. Przyczyną zazwyczaj jest materiał, z jakiego wykonano śrubę. Jeśli jest zbyt miękki, może łatwo się zniszczyć. Właśnie dlatego warto fabryczne śruby wymieniać na te o lepszych parametrach. Zwłaszcza jeśli po pierwszym wkręceniu lub wykręceniu widać już, że się wyrabiają. Nowa, wytrzymała śruba imbusowa to produkt sprzedawany online, więc bez wychodzenia z domu można zamówić element złączny, który będzie odporny na niszczenie. Warto o to zadbać zwłaszcza w cennych urządzeniach.

W sytuacji, gdy łeb śruby imbusowej jest okrągły i płaski, a gniazdo jest wyrobione, trudno cokolwiek zdziałać. W miękkiej śrubie można spróbować wyrządzić nieco więcej szkód i wbić bit Torx T15. Taki bit już wystarczy wykręcić wkrętakiem lub wkrętarką do bitów. Oczywiście tak wykręcona śruba imbusowa nadaje się tylko do wyrzucenia.

Wyrobiona śruba imbusowa – jak odkręcić?

A jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową, gdy nie ma okrągłego łba? Można kupić specjalistyczne nasadki, wykrętaki i przecinaki do zniszczonych śrub. Jednak to dodatkowy wydatek. Można spróbować inaczej. Jeśli śruba jest sześciokątna, to można użyć klucza płaskiego lub nasadowego. Ich wybór zależy od tego, jaki ma się dostęp do miejsca, w którym jest śruba. Odkręcanie dobrze jest zacząć od uderzenia w łeb śruby od góry. Bywa niestety i tak, że mimo to śruba ani drgnie. Co wówczas?

Preparaty penetrujące do odkręcania śrub

Przy śrubie z wyrobionym łbem, ale i takiej, która jest zapieczona czy zardzewiała, pomocne może okazać się użycie preparatów penetrujących. Takie środki nie są ani kosztowne, ani trudno dostępne. Za preparat w stylu WD-40 zapłacić należy kilkanaście złotych. Kupić można go w każdym sklepie budowlanym, motoryzacyjnym, ale i na stacjach benzynowych, czy w hipermarketach.

Podgrzewanie wyrobionych śrub

Okazuje się, że pomocą w odkręceniu wyrobionych śrub może być również podgrzewanie. Dzięki ciepłu możliwe jest wyjęcie ich z materiału, w który zostały wkręcone. Są na to dwa sposoby. Można zastosować palnik acetylotlenowy. Oczywiście warto zastosować tę metodę nie na śrubę, ale po prostu podgrzewać miejsce dookoła niej. Precyzja jest istotna, by nie zniszczyć elementów.

Można też skorzystać z podgrzewacza indukcyjnego, dzięki któremu w krótkim czasie da się wytworzyć specjalne pole elektromagnetyczne, które podgrzeje elementy, ułatwiając wykręcenie śruby.

Shares: