Edukacja

Geometria w życiu codziennym. Do czego Ci się przyda?

Geometria jest działem matematyki, który jest chyba najmniej lubiany przez uczniów. Wszak na pierwszy rzut oka wydaje się on skomplikowany i jednocześnie niezbyt ciekawy. Jednak to nieprawda. Wszak geometria może być ciekawa i jej znajomość bywa bardzo przydatna w codziennym życiu. Zatem warto się jej uczyć, tym bardziej, że podczas matury na pewno będą zadania z tego działu. Tutaj bardzo pomocne niewątpliwie są podręczniki „MATeMAtyka Karty pracy ucznia” i „MATeMAtyka Zbiór zadań”, z których świetnie przygotujecie się do egzaminu dojrzałości.

Bo jakość ma znaczenie

Otóż szukając produktów spożywczych istotne znaczenie ma ich jakość. Weźmy pod uwagę herbatę w torebkach. Tutaj pojawia się pytanie, czy lepiej wybrać taką w okrągłych torebkach, a może w takich przestrzennych, tworzących ostrosłup. Tutaj znaczenie ma nie tylko cena, a przede wszystkim smak. Zatem jaką wybrać? Tutaj właśnie kłania się geometria. Otóż zalewając torebkę wodą zdecydowanie lepszy smak i bardziej intensywny uzyskacie z tej w kształcie ostrosłupa. Wystarczy tylko to dobrze zobrazować w swojej głowie. Niemal każda kobieta kocha kosmetyki, a fluid to absolutne must have. Ale jaki fluid lepiej wybrać ten w szklanej buteleczce, czy może taki do wyciskania? To także geometria, zatem jeżeli zależy wam, aby wykończyć produkt do końca to koniecznie musicie wybierać taki do wyciskania. Proste, prawda?

Składanie rzecz ważna

Lubicie meble z Ikei, zresztą obecnie kupując nawet prosty stolik trzeba go umieć złożyć, co nie dla wszystkich jest łatwe, wszak konieczne jest w tym przypadku myślenie przestrzenne i znajomość figur, co pozwoli nam wszystko zdecydowanie lepiej zobrazować. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku składania meblościanek, tutaj również wykorzystuje się geometrię. Ok zawsze jest możliwość, że wynajmiecie osobę, która złoży Wam to co zakupiliście, ale może być to dla Was kosztowne, a poza tym zwyczajnie będzie wam wstyd, szczególnie że macie do czynienia ze szwedzkimi meblami.

Obliczanie to podstawa

matematyka zbiór zadań

Kto z nas lubi remonty? Pewnie mało osób, zważywszy, że to brudna robota, a sprzątania mamy jeszcze więcej. Ale tutaj pojawia się dylemat, ile materiału potrzebujemy. Kupując za mało opóźniamy prace, a z kolei jeżeli zakupimy za dużo to niepotrzebnie marnujemy pieniądze. Dlatego tutaj również trzeba wykorzystać zasady geometrii, aby dokonać obliczeń. A te obliczenia stają się jeszcze trudniejsze jeżeli chcemy cześć ściany zrobić w jednym kolorze, a drugi fragment w płytkach dekoracyjnych. Wtedy niewątpliwie każdy z nas żałuje, że nie słuchał na geometrii, wszak ta wiedza jest naprawdę przydatna, a jej brak może być bardzo kosztowny. Ponadto płacenie podatków choć jest nieprzyjemne, to jednak obowiązkowe, zatem jeżeli mamy podatek od nieruchomości, musimy obliczyć powierzchnie całkowitą i powierzchnie użytkową, ale trzeba je pomniejszyć o ilość skosów, które występują w danym budynku. Tutaj bez zasad geometrii ani rusz, a jeżeli wasze obliczenia będą błędne i dojdzie do kontroli to możecie otrzymać karę, wszak urząd skarbowy błędów nie wybacza. Ponadto, jeżeli zastanawiacie się na wyborem metody ogrzewania domu to musicie dokonać obliczeń, dzięki którym sprawdzicie jakie będziecie ponosić koszty.

Dekorowanie, czyli dlaczego ten mebel się nie zmieścił

Dekorując dom, czy mieszkanie szukamy mebli takich, które są funkcjonalne, ale i wysoce estetyczne, wszak styl ma znaczenie. Czasami zapominamy, sprawdzić wymiary, gdyż uważamy, za pewnik, że przecież dana komoda się zmieści. Jakie może być nasze zaskoczenie, gdy okazuje się, że nie. Czasami bywa że sprawdzamy to, jednak przez niewłaściwe obliczenia zwyczajnie popełniamy błędy, szczególnie mając do czynienia z wnękami, czy też skosami, bądź obniżonym sufitem.

Geometria wydaje się niezbyt potrzeba, a to nieprawda. Na co dzień każdy z nas ją wykorzystuje, jednak w przypadku braku znajomości jej zasad, możemy niepotrzebnie przepłacać, czy też mieć problem z obliczeniem zapotrzebowania na dany produkt. Ale to nie wszystko. Otóż możemy mieć problem ze złożeniem zwykłego kartonowego pudełka. Dlatego należy się jej uczyć i warto się jej uczyć. Zatem jeżeli jesteś jeszcze uczniem to nie doprowadzaj do zaległości, tym bardziej, że możesz korzystać ze świetnych podręczników: „MATeMAtyka Karty pracy ucznia” i „MATeMAtyka zbiór zadań„.

Shares: