PozostałeSport

Jak zabezpieczyć trasę maratonu?

Wydarzenia sportowe przyciągają wielu uczestników i widzów, dlatego odpowiednie przygotowanie całego wydarzenia i zabezpieczenie pod względem logistycznym, a także zadbanie o kwestie bezpieczeństwa to rzecz niezbędna. Dotyczy to w szczególności imprez masowych, w których uczestniczy 1000 lub więcej osób, ale również mniejszych wydarzeń. Do jednej i drugiej kategorii zaliczają się maratony, które cieszą się dużą popularnością. Warto więc zastanowić się, co jest niezbędne by jego przebieg był bezpieczny dla uczestników i widzów. Niewątpliwie ważne jest odpowiednie wytyczenie tras, np. poprzez stosowanie taśm z nadrukiem.

Służby medyczne – ochrona maratończyków i widzów

Każda impreza sportowa musi posiadać odpowiednie zaplecze medyczne. Zatem na trasie maratonu muszą być rozlokowane karetki i służby medyczne. Jak wiadomo maraton to ogromny wysiłek, nawet dla wytrenowanego organizmu, dlatego omdlenia na trasie zdarzają się nierzadko. Dlatego wydzielona strefa dla służb medycznych znajdująca się co pewien odcinek trasy jest niezbędna. Aby w razie konieczności karetka bez problemu mogła wyjechać muszą być zastosowane podwójne grodzenia. Jedne oddzielające samochody medyczne od trasy, a drugie od osób oglądających widowisko. Można tu stosować zarówno metalowe barierki, jak i taśmę z nadrukiem, np. grodzącą w charakterystyczne biało-czerwone lub żółto-czarne pasy. Oczywiście służby medyczne w razie konieczności muszą udzielić również pomocy osobom z widowni, gdyż dbanie o zdrowie wszystkich uczestników wydarzenia jest priorytetem.

Służby porządkowe – zadbanie o bezpieczeństwo i monitorowanie tłumu

Jeśli maraton jest imprezą masową to niezbędna jest również obecność policji. Jeśli do takich się nie zalicza miejscowa policja może zostać poproszona o zabezpieczenie takiego wydarzenia. Można oczywiście skorzystać również z pomocy firm ochroniarskich. Służby porządkowe muszą być ustawione za barierkami w kierunku obserwującego wydarzenie tłumu i wyłapywać wszystkie zachowania niepożądane. W sytuacji zagrożenia mają również zapobiec panice wśród uczestników. Obecność ochrony czy policji na trasie maratonu jest absolutnie niezbędna, aby zapewnione były wszelkie środki bezpieczeństwa.

Obsługa na trasie – stoły z przekąskami zawierającymi niezbędne minerały oraz wodą

Zabezpieczenie maratonu dotyczy również zapewnienia biegaczom dostępu do „przekąsek” uzupełniających niedobory węglowodanów, potasu, czy magnezu, które występują w czasie dużego wysiłku. Dlatego co kilka kilometrów muszą być ustawione stoły na których znajdują się kubki z wodą oraz wspomniane „przekąski”, czyli po prostu żele energetyczne. Czasem dostępne są również banany. Potem ktoś trasę maratonu musi posprzątać, więc trzeba stosować jak najbardziej ekologiczne rozwiązania. To dlatego na niektórych maratonach, aby ograniczyć ilość śmieci, które mogą przeszkadzać maratończykom pozostającym w tyle w pokonywaniu trasy, zatem również zapewnić bezpieczeństwo, zamiast kubków plastikowych zaczęto stosować wodę i minerały w biodegradowalnych kapsułkach wykonanych z wodorostów. Ten rewolucyjny produkt być może sprawi, że trasy maratonu nie będą już torami przeszkód, a trasa po nich nie będzie wymagała długiego sprzątania. Niezależnie jednak od tego, jaki model się zastosuje obok trasy konieczna jest obsługa, która owe wspomagacze w walce z wysiłkiem i wycieńczeniem podaje maratończykom. Oczywiście wszyscy powinni być ubrani w ten sam sposób, aby z daleka byli dostrzegalni dla biegaczy. Najlepiej jeśli ubrani są w jaskrawe kolory i mają również jaskrawe czapki na głowie.

Punkty orientacyjne oraz barierki i taśmy zabezpieczające

Trasa maratonu liczy sobie 42 km i 195 metrów i najczęściej wytyczana jest w ten sposób, że maratończycy pokonują kolejne kilometry w jednej lub dwóch pętlach. Jeśli trasa jest bardziej skomplikowana muszą być wyznaczone punkty orientacyjne, gdzie może być widoczne, na którym kilometrze trasy znajduje się biegacz. Trasa na zakrętach może być wytyczona poprzez rozłożone pachołki. Oczywiście w miejscach poza metą i startem, gdzie znajdują się barierki, pozostała trasa również musi być w ten sposób zabezpieczona. Dodatkowo mogą być stosowane również taśmy z nadrukiem. Oczywiście taśma z nadrukiem i logo sponsora i organizatora maratonu musi znaleźć się na mecie. Może również biec przez całą trasę zwłaszcza jeśli trasa maratony biegnie po leśnych traktach pomiędzy drzewami.

Odpowiednie zabezpieczenie trasy maratonu jest niezwykle istotne. Trzeba zadbać o każdy nawet najmniejszy szczegół, aby impreza sportowa okazała się sukcesem i możliwe było jej ponowne zorganizowanie w przyszłości.

Shares: