Pozostałe

Porównanie herbaty sypanej z herbatą w torebkach

Herbata to niezwykle popularny napój znajdujący się w praktycznie każdym domu. Ogromna część naszego społeczeństwa wypija przynajmniej jeden kubek herbaty w ciągu dnia. Na sklepowych półkach dostępny jest szeroki wybór, różnorodnych gatunków i rodzajów. Herbatę dzieli się przede wszystkim na sypaną oraz tę dostępną w torebkach. Czym tak właściwie różni się herbata liściasta od ekspresowej? 

Herbata w torebkach – cechy charakterystyczne

Najpopularniejszym, najszerzej dostępnym i najbardziej przystępnym cenowo rodzajem herbaty jest ta, sprzedawana w torebkach. Warto jednak wiedzieć, że z reguły jest ona produkowana z pozostałości po procesie produkcyjnym herbaty liściastej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje torebkowego napoju – dust czyli pył oraz fanninges/fines, co oznacza materiał bądź odsiew. Herbata w torebkach inaczej określana jest jako ekspresowa. Nazwa wynika z tego, że proces jej parzenia jest błyskawiczny – jest to jedna z cech, której torebki zawdzięczają swoją niezachwianą popularność już od wielu lat. Producenci z reguły pakują tego typu herbatę w piramidki ze sznurkiem, bądź okrągłe saszetki. Są one wykonane z nylonu lub delikatnego papieru. Herbata sprzedawana w torebkach charakteryzuje się standaryzowanym smakiem. Ciężko szukać więc w niej różnorodności. Liczy się tutaj generalnie ostateczna cena produktu, a nie jego jakość i charakter właściwości smakowych.

Czy herbata sypana słusznie określana jest jako ekskluzywna?

Herbata sypana to z reguły liście zrolowane lub w całości. Pakowane są po wcześniejszym poddaniu odpowiedniej obróbce. Smakosze napoju herbacianego cenią sobie przede wszystkim ogromny wybór i różnorodność napojów smakowych. Ta klasyczna forma suszu jest również prosta w przygotowaniu – wymaga jedynie zalania wodą. Warto wiedzieć o tym, że dany gatunek co roku może charakteryzować się nieco odmiennymi walorami smakowymi. Na smak wpływa wiele czynników. M.in region, sposób przetworzenia, a także data zbioru.

Herbata w torebkach czy sypana – podobieństwa i różnice

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć różnicę pomiędzy herbatą sypaną, a torebkową. Wygląd jest zupełnie inny. Liściasta herbata ma wyraźną strukturę, a ekspresowa to po prostu niezbyt wyraźny proszek. Najważniejsza różnica występuje z reguły w jakości. Torebki to z reguły mieszanki, lub gorszej jakości liście, które nie nadawały się na wykorzystanie ich do stworzenia herbaty liściastej. Kupując produkt sypany – dużo łatwiej trafić na herbatę charakteryzującą się realną, wysoką jakością. Te dwie herbaty różnią się także sposobem parzenia – dużo łatwiej przygotować napój z torebki. Chcąc podać herbatę liściastą należy w domu posiadać specjalne naczynia. Z reguły wszystkie produkty liściaste w formie sypanej nie zawierają żadnych dodatków. Z kolei herbaty torebkowe często wzbogacone są dodatkowymi aromatami. Nie można także zapomnieć o różnicy cenowej – herbata ekspresowa to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne.

Dowiedz się Więcej

Shares: