Dom

Ergonomia to podstawa. Jak zaaranżować małą toaletę dla klientów kawiarni?

Niewątpliwie sprawę toalety można uznać za taką wysokiej rangi, zatem i przepisy dokładnie nakazują kiedy ona jest niezbędna. Niezależnie jaki lokal gastronomiczny się prowadzi, koniecznie trzeba posiadać toaletę dla personelu. W przypadku gości przepisy są także jednoznaczne, czyli wszędzie tam, gdzie sprzedawany jest alkohol, musi być toaleta. Ale bądźmy szczerzy, kto z nas poszedłby do kawiarni, jeżeli w razie konieczności nie miałby możliwości skorzystania z niej? My osobiście sobie tego nie wyobrażamy. Dlatego niezależnie jaki lokal prowadzicie, toaleta jest niezbędna i basta, nawet jeżeli pomieszczenie, w którym możecie ją urządzić jest naprawdę niewielkiej kubatury. Dlatego w dzisiejszym poradniku doradzimy Wam jak odpowiednio ją zaaranżować. Już teraz uchylimy Wam rąbka tajemnicy i zdradzimy, że suszarka kieszeniowa do rąk będzie niezbędna.

Jasne kolory to podstawa

Mała toaleta powinna być urządzona w jasnych kolorach, które nie przytłaczają wnętrza. Zatem najlepiej postawić na biele, jasne beże i jasne szarości czy inną pastelową kolorystykę. Warto także zainwestować w lustra w strefie umywalkowej, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. Pamiętajcie, aby wybierać materiały, które łatwo utrzymać w czystości, nawet jeżeli w toalecie będzie duże natężenie ruchu. A więc koniecznie wybierzcie farby zmywalne, dodatkowo można postawić na specjalne tynki. Jeżeli chodzi o materiał na podłogę to sprawdzi się gres, ale i płytki winylowe, które doskonale mogą imitować zarówno naturalne drewno, jak i gresowe płytki. Oba te rodzaje są odporne na uszkodzenia mechaniczne i prezentują się bardzo stylowo.

Wyposażenie na miarę oczekiwań

Oczywiście czas także pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Sprzęty powinny być funkcjonalne, ale i wygodne w użytkowaniu. Niezbędna jest misa toaletowa z sedesem. Ta podwieszana świetnie się prezentuje, a i deska sedesowa może być odpowiednio wyprofilowana. W strefie umywalkowej poza umywalką koniecznie trzeba umieścić sprzęty. Niezbędna wydaje się suszarka kieszeniowa do rąk, której użytkowanie zapobiega nadmiernemu marnowaniu papieru, a dzięki jej dużej mocy ręce można wysuszyć bardzo szybko. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest zastosowanie dozowników do mydła, dzięki który można łatwiej utrzymać należyty poziom higieny. Jeżeli zaś chodzi o umywalkę, to warto wybrać wpuszczaną w blat. Dzięki temu zyskuje się dodatkową przestrzeń na samym blacie. Można na nim dodatkowo umieścić choćby drobne elementy dekoracyjne, dzięki czemu wnętrze będzie jeszcze bardziej przytulne i stylowe.

Pamiętaj o oświetleniu

Musimy także poświęcić uwagę samemu oświetleniu, które także tworzy klimat. Jednak tutaj musimy pamiętać, że kubatura pomieszczenia nie należy do dużych, stąd też nie można pozwolić sobie na pokaźnych rozmiarów żyrandole, które utrzymane są w stylistyce glamour. Zdecydowanie lepiej postawić na minimalizm, a więc świetnie sprawdzą się oprawy ledowe. Pamiętajcie jednak aby wybrać ciepłe światło, dzięki któremu wnętrze staje się jeszcze bardziej przytulne i komfortowe w użytkowaniu.

Proste zasady, o których trzeba pamiętać

Ogólnie przyjmuje się zasadę, że jednak toaleta powinna przysługiwać na 20 pracowników, podobne zasady obowiązują w lokalach gastronomicznych. Jeżeli jednak wasz lokal nie należy do zbyt dużych, to jedna toaleta jak najbardziej wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że musi ona być także przystosowana do osób niepełnosprawnych, wszak bariery nie powinny istnieć. Pamiętajcie jeszcze, aby utrzymywać w niej należyty porządek, nawet jeżeli jej kubatura jest niewielka może się okazać, że konieczne jest częste sprzątanie. Stan toalet powinien być na bieżąco monitorowany przez wyznaczonego do tego pracownika. W małych lokalach można tego dokonywać raz na 2 godziny. Również istotne jest utrzymanie w tym miejscu świeżego zapachu, zatem wybierzcie modne choć delikatne odświeżacze powietrza np. o zapachu kwiatowym.

Nawet jeżeli toaleta jest niewielka, jej zaaranżowanie nie powinno stanowić dużego problemu. Wystarczy tylko zadbać o ergonomię i koniecznie skorzystać z naszych rad. Wszak aranżacja może być praktyczna, ale i bardzo stylowa.

Shares: