Dom

Dekoracje świąteczne w stylu skandynawskim — czym się charakteryzują?

Okres Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas w roku kojarzący się z rodziną, ciepłem, prezentami i często pstrokatymi ozdobami. Każdy posiada swój indywidualny gust i preferencje co do tego, w jaki sposób udekoruje własny dom na czas świąt. Chociaż niektórzy preferują niezwykle kolorowe i intensywne akcesoria, inni wolą minimalizm i prostotę. I to właśnie dla tych drugich świetnie nada się styl skandynawski. Drewniana choinka, czerwone akcenty i mnóstwo wzorów oraz materiałów czerpiących z natury. Co wybrać, aby na parę dni (albo tygodni) zamienić swoje cztery ściany w zimowe królestwo? Podpowiadamy.

Drewniana choinka czy drzewko naturalne?

W świątecznych aranżacjach w stylu skandynawskim nie uświadczymy sztucznej choinki. Stawia się tutaj przede wszystkim na naturalne materiały oraz ekologiczne rozwiązania. W związku z tym najpopularniejsze będzie prawdziwe drzewko, które można następnie zasadzić we własnym ogrodzie, oddać do organizacji zajmującej się ich uprawą lub wyrzucić do kompostu.

Jednak nie każdy ma miejsce w domu na postawienie w nim tej masywnej rośliny. W takich przypadkach świetnie sprawdzi się drewniana choinka. Jest ona minimalistyczna, a w dodatku niewielka, dzięki czemu można ją zmieścić w pokoju o dowolnych wymiarach. Może stać na biurku, stole w jadalni, szafce nocnej, parapecie czy nawet podłodze. Jej wystające gałązki najlepiej ozdobić pięknymi dekoracjami i lampkami, o których więcej dowiesz się poniżej.

Czerp inspiracje z przyrody

Największą inspiracją Skandynawów podczas ozdabiania ich domostw jest natura. Szyszki, gałązki, jarzębina, a także motywy płatków śniegu i reniferów. Korzystając z materiałów, które znajdziemy w lesie, łatwo pokusić się o nieskomplikowany DIY. Z szyszek można zrobić minimalistyczne bombki, a jarzębina to idealny surowiec do girland lub wieńców. Natomiast wzór śnieżynek i reniferów gości najczęściej na kocach, zasłonach, obrusach i swetrach. Dominują tu barwy delikatne i neutralne takie jak biel, beże, brązy, szarości oraz czerń. Mile widziane są akcenty w kolorach czerwonym oraz zielonym.

Rozprosz mrok pięknymi światełkami

Styl skandynawski oprócz prostoty, oznacza również ogrom ciepła. Dotyczy to zarówno wspomnianych wcześniej koców i sweterków, jak i licznych źródeł światła. Są to przede wszystkim lampki bijące białym, żółtym, czerwonym lub zielonym blaskiem. Coraz modniejsze stają się girlandy, na których żaróweczki ukryte są w otoczkach ze słomy bądź waty. Wtedy łańcuchy święcą nieco mniej intensywnie. Oczywiście miłośnicy klasyki powinni postawić na świeczki oraz rozpalony kominek. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wyjątkowej ostrożności i uwagi, kiedy do gry wkracza ogień. Absolutnie nie można zostawiać pomieszczenia bez nadzoru, a już w szczególności w pobliżu naturalnej lub drewnianej choinki.

Przyozdabiając swój dom w dekoracje świąteczne w stylu skandynawskim, należy pamiętać, że ich głównym celem jest wprowadzenie do pomieszczenia przytulnej atmosfery. Wybierając powyższe rozwiązania, nie ma szansy na porażkę.

Shares: