Czym kierować się przy wyborze roweru górskiego?

Rowery górskie jeszcze do niedawna kojarzyły się z prezentami komunijnymi lat 90-tych. Wtedy też wiele dzieci marzyło o takich rowerach, jeżdżąc na składakach. Obecnie rowery górskie znowu są najpopularniejszymi modelami. Jednak jak wiadomo rower, rowerowi nierówny dla tego doradzimy Wam, czym kierować się przy wyborze. Rower górski i jego metamorfoza Jeszcze 20 lat temu rower górski charakteryzował się ciężką i masywną ramą. Miał również niezbyt wygodne siodełko, a brak amortyzacji też robił swoje. W latach 90-tych samo posiadanie takiego modelu było luksusem, zatem mało kto zastanawiał się nad tym, że w sumie to te rowery do najwygodniejszych nie należą, a słynna kierownica typu „bycze rogi” wcale nie ułatwia jazdy. Wybór w tych latach nie był zbyt duży. Na szczęście to się zmieniło. Naprawdę szeroki wybór można znaleźć w sklepie internetowym. Rowerowy zawrót głowy – tak można to określić. Rowery górskie zmieniły się znacząco. Obecnie wykonywane są z najwyższej jakości materiałów. Mają też zarówno amortyzację, jak i hamulce tarczowe. Warto także zauważyć, że rowery górskie idealnie sprawdzą się nie tylko do jazdy po trudnych górskich ścieżkach, ale również do jazdy po polskich drogach, wszak i wiele z nich do najlepszych nie należy. Oczywiście decyzji o zakupie roweru nie należy podejmować ot tak, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze: bo wybór ramy ma duże znaczenie Decydując się na rower górski koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego ramę. Otóż właśnie ramę należy wybierać pod kątem przeznaczenia roweru, czyli tego po jakich drogach najczęściej zamierzamy jeździć. Dla cyklistów lubiących ostrą jazdę o naprawdę trudnych terenach najlepiej sprawdzi się rama o mocnym kącie, ale również konieczne jest siodełko o niskim osadzeniu. W tym przypadku również skok amortyzatorów powinien być duży. W przypadku większości rowerzystów, którzy preferują umiarkowaną jazdę dobrym wyborem jest prosta geometria, ale i niski skok. Warto również zastanowić się nad amortyzatorami […]

Rowery górskie jeszcze do niedawna kojarzyły się z prezentami komunijnymi lat 90-tych. Wtedy też wiele dzieci marzyło o takich rowerach, jeżdżąc na składakach. Obecnie rowery górskie znowu są najpopularniejszymi modelami. Jednak jak wiadomo rower, rowerowi nierówny dla tego doradzimy Wam, czym kierować się przy wyborze.

Rower górski i jego metamorfoza

Jeszcze 20 lat temu rower górski charakteryzował się ciężką i masywną ramą. Miał również niezbyt wygodne siodełko, a brak amortyzacji też robił swoje. W latach 90-tych samo posiadanie takiego modelu było luksusem, zatem mało kto zastanawiał się nad tym, że w sumie to te rowery do najwygodniejszych nie należą, a słynna kierownica typu „bycze rogi” wcale nie ułatwia jazdy. Wybór w tych latach nie był zbyt duży. Na szczęście to się zmieniło. Naprawdę szeroki wybór można znaleźć w sklepie internetowym. Rowerowy zawrót głowy – tak można to określić. Rowery górskie zmieniły się znacząco. Obecnie wykonywane są z najwyższej jakości materiałów. Mają też zarówno amortyzację, jak i hamulce tarczowe. Warto także zauważyć, że rowery górskie idealnie sprawdzą się nie tylko do jazdy po trudnych górskich ścieżkach, ale również do jazdy po polskich drogach, wszak i wiele z nich do najlepszych nie należy. Oczywiście decyzji o zakupie roweru nie należy podejmować ot tak, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Po pierwsze: bo wybór ramy ma duże znaczenie

Decydując się na rower górski koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego ramę. Otóż właśnie ramę należy wybierać pod kątem przeznaczenia roweru, czyli tego po jakich drogach najczęściej zamierzamy jeździć. Dla cyklistów lubiących ostrą jazdę o naprawdę trudnych terenach najlepiej sprawdzi się rama o mocnym kącie, ale również konieczne jest siodełko o niskim osadzeniu. W tym przypadku również skok amortyzatorów powinien być duży. W przypadku większości rowerzystów, którzy preferują umiarkowaną jazdę dobrym wyborem jest prosta geometria, ale i niski skok. Warto również zastanowić się nad amortyzatorami tylnymi. Mają one zarówno wady, jak i zalety. Otóż dzięki tylnym amortyzatorom jazda jest wygodniejsza, z kolei efektywność pedałowania znacząco się zmniejsza.

Po drugie: rozmiar kół jest ważny

Oczywiście rower górski należy dobrać do płci, ale również wzrostu. Tutaj na ogół zasada jest jedna. Koła o rozmiarze 26 są polecane dla niskich osób, a koła 29 dla wysokich. Jednak wcale nie oznacza to, iż osoby np. o wzroście 1,70 cm nie mogą jeździć na rowerach z większymi kołami. Zaletami kół o rozmiarze 26 jest zawrotność i jednocześnie bardzo duża dynamika. Z kolei rowery górskie o rozmiarze kół 29 osiągają wyższą prędkość na zjazdach, ale i podjazdach. Ponadto pokonywanie dziur, czy bardzo trudnego terenu jest łatwiejsze i jednocześnie mniej odczuwalne.

Po trzecie: bo hamulce to bezpieczeństwo

Jak wiadomo bezpieczeństwo to podstawa. Zatem przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj hamulców. Warto też pamiętać, że na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. Można zakupić rower górski z hamulcami v-brake. Są one stosunkowo popularne i jednocześnie tanie. Na uwagę zasługuje ich wytrzymałość oraz banalnie proste serwisowanie. Niestety mają też jedną dużą wadę. Otóż nie do końca sprawdzają się w bardzo trudnym terenie. Jednak jeżeli nie zamierzasz odbywać długich wycieczek górskich, to jak najbardziej możesz wybrać rower górski z takimi hamulcami. Z kolei hamulce hydrauliczne są droższe, jednak polecane dla wszystkich, którzy lubią ekstremalną jazdę. Mają bardzo dobrą modulację, ale również wyróżniają się siłą hamowania i jednocześnie są bardzo czułe. Można także zdecydować się na hamulce tarczowe, które nie powodują centrowania koła i są także bardzo odporne na warunki atmosferyczne.

Wybór rowerów jest bardzo duży. Jednak zawsze należy kierować się jakością i dużą uwagę przywiązywać do trwałości. Nie można także zapominać o wygodzie, gdyż wielogodzinna jazda na niedopasowanym siodełku do przyjemnych nie należy. Oczywiście kluczowe znaczenie ma też bezpieczeństwo, a co za tym idzie wybór hamulców, gdyż to one w dużej mierze zapewniają bezpieczną jazdę. Tutaj nie należy oszczędzać, gdyż dobry rower to bezpieczny rower.

Na samym końcu warto pomyśleć, gdzie zakupić najlepszy model, ale tutaj odpowiedź jest najprostsza. Sklep internetowy rowerowy to najlepszy wybór.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 656

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *