SportZdrowie

Uprawiasz sport? Sprawdź, jakie badania warto regularnie wykonywać

Każda osoba uprawiająca sport, niezależnie od tego, czy zajmuje się nim zawodowo czy amatorsko, musi liczyć się z tym, że podczas aktywności fizycznej organizm pracuje na znacznie wyższych obrotach. Choć sport to zdrowie, to trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że czasem wzmożony wysiłek organizmu może doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Aby tego uniknąć i uprawiać sport bezpiecznie, warto wykonywać regularne badania.

Dlaczego osoby uprawiające sport powinny regularnie wykonywać badania medyczne?

Rozpoczęcie aktywności fizycznej lub zmiana intensywności treningów często bywa dość obciążająca dla organizmu. Oznacza to konieczność odpowiedniego przygotowania. Istotne staje się tu w szczególności dobre poznanie własnego organizmu, jego możliwości i ograniczeń. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie rozpisać plan treningowy, a same ćwiczenia będą w pełni bezpiecznego dla zdrowia. Najlepszym na to sposobem jest przeprowadzenie odpowiednich badań medycznych. Co ważne, mowa tu o badaniach niemal całego organizmu. Jakie w szczególności badania wykonywać powinien sportowiec?

Badanie serca i krwi

Przede wszystkim każda osoba aktywna fizycznie powinna regularnie badać swoje serce. Regularnie wykonywane powinny być badania przesiewowe takie jak EKG, echo serca i pomiar ciśnienia. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i w razie konieczności wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badanie serca u sportowców jest o tyle ważne, że wielu z nich często nie zdaje sobie sprawy choćby z tego, że mogą mieć wrodzoną lub nabytą wadę serca. Osoby aktywne fizycznie nie mogą także zapominać o regularnych badaniach krwi. Pozwalają one na wykrycie niedoborów witamin i minerałów. W takim przypadku warto zastosować dodatkową suplementację. Jednym z produktów szczególnie polecanych sportowcom jest Fresubin Protein POWDER.

badanie serca i krwi

Badanie nerek i wątroby

Nerki pełnią niezwykle ważną funkcję w organizmie. Odpowiedzialne są bowiem za kontrolę poziomu wody oraz wspierają produkcję czerwonych krwinek i hormonów nadzorujących ciśnienie krwi. Poza tym nerki oczyszczają organizm z toksyn i zatrzymują w nim składniki odżywcze. Dlatego regularne badanie stanu nerek w przypadku sportowców jest szczególnie ważne. Podobnie jest z badaniem wątroby, której zadaniem także jest usuwanie toksyn. Odpowiedzialna jest również za metaboliczne przemiany lipidów i cukrów. Systematyczne badania wątroby pozwalają na wykrycie ewentualnych zaburzeń tych przemian.

Badanie elektrolitów i poziomu cukru we krwi

Każdy sportowiec powinien także badać poziom elektrolitów w swoim organizmie, które są niezwykle ważne podczas treningów. To bowiem właśnie dzięki nim zachowana jest prawidłowa równowaga płynów podczas skurczów mięśni. W przypadku sportowców jest to bardzo istotne. Podobnie jest w przypadku poziomu cukru we krwi. Nie każdy wie, że osoby cechujące się wysokim poziomem cukru we krwi szczególnie powinny uprawiać sport. Wynika to z tego, że regularny trening połączony z właściwą dietą pozwala opóźnić postęp bądź zapobiec cukrzycy typu 2.

Jak często osoby aktywne fizycznie powinny wykonywać badania medyczne?

Osoby regularnie trenujące powinny wykonywać badania medyczne systematycznie. To, co jaki czas powinny być one wykonywane, zależy od konkretnych badań oraz rodzaju aktywności fizycznej. Większość z nich przeprowadzana powinna być co 12 miesięcy. Wyjątkiem są młodzi sportowy poniżej 16 roku życia. W ich przypadku badania powinny odbywać się co 6 miesięcy. Do tego badania medyczne wykonywane powinny być oczywiście po każdym przebytym urazie.

Shares: