Sport

Tłumik nasuwany na lufę – wady i zalety

Zapewne każdy widział kiedyś film akcji, w którym ktoś oddawał strzały bronią z tłumikiem, która wydaje z siebie charakterystyczny, cichy dźwięk. Zastanawiasz się, czy w Polsce możesz zakupić taki element? Chcesz poznać jego wady i zalety? W tym artykule szczegółowo omawiamy tłumik nasuwany na lufę i podpowiadamy Ci, czy warto w niego zainwestować. Czytaj dalej, a poznasz zarówno wady, jak i zalety tego rozwiązania.

Tłumik nasuwany na lufę – co to w ogóle jest?

Czym w ogóle jest tłumik nasuwany na lufę? Jest to element w kształcie podłużnego walca, która umieszcza się na lufie wybranej broni w celu wytłumienia dźwięku powstającego w wyniki oddania strzału. Dzieje się tak w związku ze spowolnieniem gazów wylotowych, co automatycznie obniża poziom hałasu generowanego przez broń. Warto zaznaczyć, że element ten jest zaprojektowany i wykonany w taki sposób, że nabój wydostający się ze strzelby w żaden sposób nie ma z nim kontaktu. Dzięki temu tłumiki nie generują żadnego dodatkowego tarcia. Tłumik nasuwany na lufę jest dostępny w różnych formach. Po kliknięciu w ten link przeniesiesz się prosto do oferty sklepu Szóstak, specjalizującego się sprzedaży broni oraz gadżetów myśliwsko-strzeleckich. Znajdziesz tam asortyment przygotowany przez wiodących producentów w branży.

Wady i zalety tłumików do broni myśliwskiej

Wszystkie tłumiki do broni myśliwskiej nasuwane na lufę mają swoje wady i zalety. Do tych drugich zaliczymy m.in.:

  • wytłumienie hałasu
  • redukcję płomienia
  • zmniejszenie odrzutu

Te czynniki mają spory wpływ na komfort strzelającego, jednak zdecydowanie największą zaletą tłumików jest redukcja hałasu. W filmach zazwyczaj z tego rozwiązania korzystają bohaterowie znajdujący się po złej stronie mocy, chcący dokonać zabójstwa bez świadków, jednak tłumiki do broni myśliwskiej nasuwane na lufę przydadzą się też podczas polowania na zwierzynę, którą spłoszy naturalny hałas towarzyszący wystrzałowi.

Niestety, tłumiki mają też swoje wady takie jak:

  • zwiększona waga broni
  • trudniejsza technika strzelania
  • nieco mniejsza prędkość pocisków
  • zmiana środka ciężkości broni

Warto jest więc zdać sobie sprawę z tego, że strzelanie z broni wyposażonej w tłumik należy odpowiednio przetrenować, ponieważ różni się ono od korzystania z broni bez tłumika.

Tłumik – czy warto?

Czy warto zainwestować w tłumik nasuwany na lufę? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jest to skuteczna metoda na wyciszenie swojej broni myśliwskiej, jednak warto pamiętać o tym, że wyciszenie prawie w ogóle nie przypomina tego znanego z filmów akcji. Hałas związany z oddaniem strzału jest mniejszy, jednak jest znacznie bardziej dostrzegalny i brzmi nieco inaczej. Trzeba zwrócić też uwagę na to, że strzelanie z wytłumionej broni znacznie różni się od tego normalnego, w związku z czym początkowo może ono sprawiać problemy nawet bardziej doświadczonym myśliwym. Trening czyni jednak mistrza, dlatego po jakimś czasie bez problemu przyzwyczaisz się do dodatkowego elementu na swojej broni.

Shares: