Budownictwo

Czym cechuje się promieniowy wentylator?

Odpowiednia wentylacja we wnętrzu jest bardzo ważna. Okazuje się, że ta kwestia została uregulowana w prawie budowlanym. W domach, firmach i innych lokalach trzeba mieć na uwadze wydajną i sprawną wentylację. Klienci chętnie stawiają na modele promieniowe, które występują w ciekawych formach. Sprawdźmy, czym cechuje się taka wentylacja i jakie daje możliwości. Kiedy postawić na wentylator promieniowy?

Wentylator promieniowy

Co ciekawe, wentylator promieniowy jest najczęściej przeznaczony do dużych budynków, w których przebywa wiele osób. Można liczyć nie tylko na wydajność urządzeń, lecz także na doskonałą jakość. Jak działa wentylator tego rodzaju? Jest to urządzenie, które opiera się na skomplikowanej konstrukcji. Ma za zadanie wytwarzać ruch powietrza we wnętrzu, zapewniając wentylację. Przytłacza powietrze prostopadle do kierunku osi śmigła oraz odpowiednio do kierunku ssania. Wszystko to sprawia, że wentylator promieniowy jest przez wiele osób uznawany za najbardziej wydajne rozwiązanie. W tym wypadku działa siła odśrodkowa, dlatego nie ma mowy o powrocie powietrza z powrotem do pomieszczenia.

Jak dokonać wyboru?

Jak wybrać wentylator promieniowy? Musimy pamiętać o najważniejszych parametrach urządzenia. Bez wątpienia znaczenie ma moc wentylatora, która wpływa na jego pracę. Odbiorcy mogą wybierać wśród modeli o mocach 110, 175 oraz 51W. Im większe wnętrze, tym większa moc urządzenia nam się przyda. Co jeszcze jest ważne? Nie możemy pomijać gabarytów urządzenia. Powinno sprawnie się zmieścić w instalacji i działać bez zarzutu przez długi czas. Ostateczna decyzja wiąże się także z uwzględnieniem wszelkich parametrów i obliczeń, które odnoszą się do wymogów konstrukcyjnych budynku.

Warto wiedzieć, że wentylatory promieniowe mają szerokie zastosowanie. Posłużą nam przykładowo w domu, każdego dnia dbając o nasz komfort. Świetnie wykonują swoją pracę, wwiewając powietrze świeże i wywiewając powietrze zużyte z pomieszczenia. Nie każdy wie, że taką wentylację połączymy z innymi urządzeniami (np. z okapem kuchennym z przeciwtłuszczowym filtrem).

Wentylator promieniowy zazwyczaj sprawdza się w skomplikowanych instalacjach, zapewniając ruch powietrza w dużych wnętrzach. Generuje wysokie ciśnienie, dlatego pozwala odprowadzać powietrze nawet na duże odległości. Faktem jest, że taka opcja może być zbyt duża w niewielkich mieszkaniach i domach. W tej sytuacji lepiej jest wybrać standardowe propozycje producentów.

Shares: