Prawo

Co to jest księga wieczysta?

Na co dzień zwykle nie zastanawiamy się nad specyfiką ksiąg wieczystych, jednak zdarzają się sytuacje, w których warto sięgnąć po garść informacji z nimi związanych. Wsród nich można wyróżnić pracę związaną z nieruchomościami, lub chęć zainwestowania w dom lub mieszkanie. Księga wieczysta powinna zawierać wiele przydatnych informacji na temat danej nieruchomości. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie dostępu do ksiąg wieczystych. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki dotyczące odszukania pożądanej księgi wieczystej na podstawie adresu danej nieruchomości. 

Czym jest księga wieczysta? 

Księgą wieczystą nazywamy oficjalne dokumenty, które można porównać do dowodu osobistego danej nieruchomości. Powinny z niego wynikać wszystkie najważniejsze informacje, takie jak dokładna lokalizacja, dane osobowe właściciela, ale również starannie wykonaną rozpiskę metrażu, liczbę pokoi znajdujących się w danej nieruchomości, a także informację, czy jest ona przedmiotem zewnętrznego finansowania. Dzięki księdze wieczystej każda osoba poszukująca informacji dotyczących wybranej nieruchomości może wszystkiego się dowiedzieć. Każdy taki dokument jest nazwany indywidualnym numerem identyfikacyjnym. To właśnie za jego sprawą każdy może odszukać konkretną księgę wieczystą. 

Jak czytamy na blogu eksperckim blogkredytowy.pl, może się zdarzyć, że podczas negocjacji właściciel nie ujawni numeru identyfikacyjnego danej nieruchomości. Często obserwujący mogą także nie ujawniać swoich zamiarów związanych z konkretną nieruchomością. W takich przypadkach można wyszukać księgę wieczystą można znaleźć za pomocą adresu.  W ten sposób można przeglądać kilkaset tysięcy nieruchomości zlokalizowanych w Polsce. 

Istnieją różne rodzaje nieruchomości, a każdy z nich ma przydzielany księgę wieczystą.

Nieruchomość gruntowa – jest to część ziemi, która stanowi odrębną własność. Ten rodzaj można podzielić jeszcze na trzy podrodzaje: działki rolne, mieszkaniowe oraz drogowe.

Nieruchomość lokalowa – jest to część odseparowana od pierwotnej, która po podziale stanowi odrębną, niezależną własność.

Nieruchomość budynkowa – jest to część ziemi, która nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej, ale jest jego odrębną własnością.

Numer księgi wieczystej jest swego rodzaju kodem. W nim jest zawarty skrót odpowiedniego dla danej nieruchomosci wydziału Sądu Rejonowego, a także numer, który został przydzielony przez Sąd oraz cyfra kontrolna. Taki dokument jest całkowicie jawny. Dzięki temu każda osoba zainteresowana zdobyciem określonych informacji może ubiegać się o dostęp do nich. Organem, który zezwala na taki dostęp jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Z łatwością można znaleźć odpowiednią księgę wieczystą pod warunkiem posiadania jej numeru. 

Na ten moment można wyróżnić aż trzy sposoby na zdobycie numeru określonej nieruchomości: od właściciela, poprzez urząd oraz Internet. Jeżeli chodzi o ubieganie się o taki numer drogą urzędową to należy udać się do Starostwa Powiatowego oraz Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej albo do Sądu Wieczystoksięgowego. Kolejnym etapem po złożeniu wymaganych dokumentów oraz uiszczeniu opłaty administracyjnej jest oczekiwanie na udostępnienie księgi wieczystej. 

Jeżeli chodzi o odnalezienie numeru księgi wieczystej w Internecie, proces ten jest dużo łatwiejszy i szybszy. Jedyne co należy zrobić to odwiedzić stronę ksiegiwieczyste.pl, a następnie po ustaleniu adresu nieruchomości, a także numeru identyfikacyjnego oraz uiszczeniu opłaty można szybko uzyskać wszystkie pożądane informacje na temat danej nieruchomości. Należność różni się w zależności od ilości wyszukiwanych nieruchomości oraz pobrań ksiąg. 

Jeżeli znajdziesz poszukiwaną księgę wieczystą od razu możesz ją zapisać na swoim urządzeniu. Jeżeli tylko wyświetlasz informacje, proces ten jest zupełnie darmowy. Pobieranie natomiast wiąże się z kosztami rzędu 20 złotych, a dodatkowo opłatami manipulacyjnymi za dokonanie przelewu internetowego. 

Skorzystanie z wyszukiwarki może być świetnym pomysłem jeżeli potrzebujemy sprawdzić jaki stan prawny posiada interesująca nas nieruchomość. Ponadto można również sprawdzić czy osoba, z którą prowadzimy negocjacje jest wiarygodna albo znaleźć właściciela terenu, który obserwujemy. Wyżej opisana metoda umożliwia zebranie informacji potrzebnych do podjęcia decyzji w sposób bezproblemowy. 

Wprawdzie proces odszukiwania ksiąg wieczystych poprzez wpisanie w portalu internetowym adresu danej nieruchomości jest nową metodą, to już cieszy się popularnością. Nic dziwnego, bada danych jest regularnie aktualizowana o nowe informacje. Niewielka opłata umożliwia znalezienie wszystkich potrzebnych informacji na temat danej nieruchomości, a to wszystko bez wychodzenia z domu.

 

Shares: