Prawo

Czym są e-Deklaracje i kiedy warto z nich skorzystać?

Podatnicy mają możliwość rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za pomocą e-Deklaracji. System pozwala na składanie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej, co nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie. Dokumenty można uzupełnić za pomocą komputera z dostępem do Internetu. Co warto wiedzieć na temat e-Deklaracji?

Składanie dokumentów online przez e-Deklaracje 

Platforma e-Deklaracje ułatwia komunikację z Urzędem Skarbowym zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. W serwisie dostępne są rozmaite dokumenty, które płatnik musi regularnie składać we właściwych sobie instytucjach – e-deklaracja może mieć formę zeznania PIT, CIT, VAT, czy PCC. Korzystanie z serwisu pozwala podatnikom wypełniać i przekazywać dokumenty skarbowe bez fizycznej obecności w urzędzie. Jak skorzystać z e-Deklaracji? 

Użytkownik przenosi się do swojego profilu po zalogowaniu na konto. Po weryfikacji tożsamości należy wybrać interesujący płatnika formularz, a następnie go uzupełnić. Nie ma konieczności podpisywania dokumentu podpisem kwalifikowanym, gdyż można to zrobić m.in. dzięki danym autoryzacyjnym. Po przesłaniu formularza, ten trafia do właściwego oddziału Urzędu Skarbowego, z kolei płatnik otrzymuje Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Jest ono zaświadczeniem, że określona deklaracja została złożona poprzez system e-Deklaracji. 

Jak złożyć PIT przez e-Deklaracje? 

Oprogramowanie e-Deklaracje pozwala na składanie różnych dokumentów podatkowych w urzędzie – należy do nich między innymi formularz PIT. Płatnicy mogą wysłać swoją deklarację podatkową za pośrednictwem drogi elektronicznej, pobierając na swój komputer aplikację e-Deklaracje Deskop, a następnie przesyłając PIT do Urzędu Skarbowego. Jak to zrobić? 

  • Pobierz na swój komputer aplikację e-Deklaracje Desktop. 
  • Wybierz opcję „Katalog formularzy”, a następnie znajdź dokument PIT-37 lub inny, odpowiadający Twojej sytuacji. 
  • Wypełnij interaktywną deklarację danymi osobowymi oraz przychodami osiągniętymi w danym roku podatkowym. 
  • Podpisz dokument w jeden z możliwych sposobów i prześlij go do systemu. 
  • Pobierz i zapisz UPO, potwierdzające złożenie deklaracji PIT w urzędzie. 

Za pośrednictwem e-Deklaracji można złożyć także inne dokumenty podatkowe. Ich pełny wykaz widnieje na stronie rządowej oraz w aplikacji na komputer. 

Kiedy warto skorzystać z e-Deklaracji? 

Oprogramowanie zdecydowanie ułatwia proces rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Użytkownicy w mniejszym stopniu muszą poświęcać swój czas na wypełnienie deklaracji podatkowej, a następnie złożenie jej w urzędzie. Wszystko odbywa się bowiem w sposób elektroniczny, a więc z dowolnego miejsca na świecie. Warto pamiętać, że w przypadku składania formularzy PIT w formie online można liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Urząd ma bowiem obowiązek wypłacić nadpłatę w ciągu 45 dni od wpłynięcia dokumentów. Z e-Deklaracji warto zatem korzystać zarówno w przypadku chęci oszczędzenia czasu, jak i przyspieszenia procesu związanego z wypłatą nadpłaconego podatku. 

Obsługa e-Deklaracji jest prosta i nie wymaga dużego zaangażowania. Krótszy czas potrzebny na komunikację z urzędem jest pomocny dla osób fizycznych i przedsiębiorców, którzy muszą regularnie rozliczać się z instytucją. Dzięki e-Deklaracjom do Urzędu Skarbowego złożyć można m.in. deklaracje PIT, CIT, czy VAT w formie elektronicznej i bez wychodzenia z domu. 

Shares: