Dom

Co można zrobić z palet?

Traktowane jako śmieci i zwykłe odpadki, które lądują na śmietniku lub w kominku jako drewno na opał. Wciąż mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ile mają zastosowań i jak niskim kosztem zrobić z nich coś gustownego i praktycznego. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co można stworzyć z niepozornych palet.

Meble ogrodowe z palet

Drewniane palety nie są drogie i łatwo można je przerobić na efektowne meble ogrodowe. Trzeba oczywiście wybrać te o odpowiedniej wielkości, wadze, grubości desek oraz odstępami, w jakich zostały przybite. To ważne, jeśli zależy nam na trwałości i wytrzymałości takich mebli. Palety robione są najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, czasem zdarzają się też takie powstałe z topoli. Są uprzednio zabezpieczane specjalnym impregnatem, który zapobiega rozwojowi bakterii, owadów i grzybów. Jest on całkowicie nieszkodliwy dla człowieka. O tym, co jest potrzebne i jak zrobić meble ogrodowe z palet instruuje Podsuwam.pl.  Niewątpliwie są one tworzywem, z którego wykonać można absolutnie wszystko, co jest niezbędne w ogrodzie i nie tylko. Ławka z palet, fotel, stół, leżak, schowek na narzędzia, ogrodzenie, piaskownica to tylko nieliczne przykłady na to, co można zrobić z tego niepozornego tworzywa i to naprawdę niskim kosztem.

Półki z palet

Świat oszalał na punkcie mebli z recyklingu, a designerskie meble z palet podbijają świat. Jeśli potrzebujesz dodatkowej półki na książki i inne bibeloty, nie wyrzucaj niepotrzebnych palet, tylko je wykorzystaj. Możesz z nich zrobić własnoręcznie drewnianą półkę. Jest to dziecinnie proste. Upewnij się, że miejsce, w którym planujesz przywieszenie półki, nie ma ukrytych w ścianie przewodów. Jeśli nie wówczas możesz śmiało przystąpić do wywiercenia dziury, Zaznacz wcześniej punkty, w których mają znaleźć się otwory. Umieść w nich kołki rozporowe. Paletę połóż wierzchem od dołu i odetnij trzy długie deski. Te krótkie deseczki przykręć do powstałych wcześniej nóżek tak, by powstała półka. Całość zeszlifuj i pomalują wybraną farbą. Gdy wyschnie, powieś na ścianie.

Fotel z palet

Fotel prezentuje się bardzo efektownie. Co więcej, nie trzeba kupować nowych palet, wystarczą nawet takie używane. Wystarczy je poddać odpowiedniej obróbce, aby zlikwidować wszelkie ślady użytkowania. Aby praca poszła szybko i gładko potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia jak wycinarka do drewna, młotek, wiertło, śrubokręt, gwoździe, śrubki, szlifierka oraz wybrana farba. Pierwszym krokiem jest przecięcie palety na pół. W ten sposób uzyskujemy dwa elementy, z czego jeden będzie służył za oparcie, a drugi za siedzisko. Ten przeznaczony na oparcie wycinamy po przekątnej i tworzymy odpowiedni stopień nachylenia. Część służąca za siedzenie trzeba jeszcze raz przeciąć na pół tak, aby wszystkie powstałe części były kwadratowe. Dzięki temu fotel będzie idealnie równy. Za pomocą szlifierki ścieramy wszystkie elementy aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Wszystkie ze sobą łączymy gwoździami wkrętami. Na koniec malujemy na wybrany kolor, a gdy wyschnie, umieszczamy miękkie siedzisko.

Shares: