Dom

Ciekawe pomysły na elewacje w stylu retro

Wiele osób szuka pomysłów na nietuzinkowe wykończenie elewacji budynku. Zamiast stylu nowoczesnego, chce czegoś nawiązującego do minionych dekad czy nawet epok. Aranżacja w stylu retro może powstać z powszechnie dostępnych materiałów. Warto jednak dobrze zaplanować jej wykonanie, aby rezultat był zapierający dech w piersiach. Oto nasze pomysły, jak tego dokonać.

Boniowanie, czyli klasyczne pasy na elewacji

elewacja kamiennaPierwszym rozwiązaniem, który przychodzi nam do głowy jest zastosowanie boni, gotowych lub wycinanych w tynku. Wgłębienia na elewacji tworzące eleganckie uskoki doskonale się prezentują i wprowadzają w epokę XVIII, XIX i początku XX wieku, kiedy właśnie w ten sposób ozdabiano murowane kamienice. Boniowanie może być zastosowane pomiędzy okiennicami albo tuż nad cokołem. W takiej sytuacji warto zdecydować się także na bonie usytuowane tuż pod dachem. Jeśli w bryle budynku zaplanowane zostały jeszcze kolumny, to całość będzie się doskonale uzupełniać. Zresztą same kolumny, jeśli są betonowe również mogą być boniowane. Dzięki temu cała bryła budynku nabiera głębi i staje się bardziej przestrzenna, a do tego prezentuje się niczym stary, elegancki dwór. Linearne przecięcia przebiegające równolegle dodają nietuzinkowego charakteru. Wykonanie takiej elewacji jest czasochłonne. Trzeba również zastanowić się czy bonie mają znajdować się jedynie od frontu, czy na wszystkich ścianach, a w podjęciu właściwej decyzji może pomóc projektant elewacji domów.

Elewacja drewniana – doskonała dla miłośników naturalnych materiałów

Choć to Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, to jednak elewacje drewniane po dziś dzień są bardzo popularne. Chcąc wybrać takie rozwiązanie trzeba poważnie zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych paneli. Być może w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli jedynie na piętrze elewacji bądź w części parterowej albo jedynie od frontu budynku. Jednak jeśli chce się nawiązać do tradycyjnych domów drewnianych, to wskazane jest wykorzystanie w pełni potencjału elewacji drewnianej. Jak wiadomo trzeba ją dodatkowo impregnować, ale jednocześnie zapewnia dodatkową izolację termiczną, a do tego zdrowy mikroklimat.

Elewacja z kamienia – jakie mamy możliwości?

klasyczna elewacja kamiennaNastępną możliwością jest wykonanie elewacji z kamienia. Kiedyś obok boni był bardzo powszechnie stosowany materiałem wykończeniowym. Oczywiście, jeśli chce się stworzyć góralski, tradycyjny domek, to warto kamień elewacyjny połączyć z drewnem. W takiej sytuacji można jedną część domu wykończyć w kamieniu, a drugą w drewnie. Obydwa materiały doskonale się ze sobą komponują, a ciekawym zestawieniem jest łupek kwarcytowy i drewno sosnowe lub świerkowe. Elewacja z kamienia może być wykonana również z dużych płyt. Jednak wymaga to wykonania odpowiednio szerszych fundamentów, aby ściana nie była nazbyt obciążona. Dlatego ten element wykończeniowy musi być zaplanowany już na wstępnym etapie budowy, czyli przy wyborze projektu i wylewaniu fundamentów. Z ciekawych kamieni można zdecydować się także na piaskowiec bądź wapień, choć trzeba pamiętać, że lepiej sprawdzą się na terenach o mniejszej wilgotności, gdyż mają bardziej porowatą strukturę.

Elewacja z tynku strukturalnego mozaikowego – kwintesencja lat 80-tych

Wykonanie elewacji w stylu retro nie musi oznaczać cofnięcie się kilka wieków wstecz. Może być to równie dobrze kilka dekad wstecz. Wtedy królował tynk mozaikowy. Połyskujący tynk z drobinkami błyszczących kamieni prezentuje się bardzo reprezentacyjnie. Aby oddać całkowicie ducha dawniej projektowanych elewacji należałoby cały budynek pokryć w tynku mozaikowym. Jednak jest jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie zastosowanie go na cokół i pokrycie równie popularnym w tamtym czasie tynkiem typu baranek.

Nasze pomysły to klasyczne rozwiązania, które sprawią, że dom będzie prezentował się niczym z minionych epok. Oczywiście do elewacji warto dopasować całe obejście, a więc wykonanie schodów czy też ogrodzenia. Ważne by wszystkie elementy były spójne. Zatrudnienie projektanta elewacji domów umożliwi stworzenie elewacji w stylu retro, o której zawsze się marzyło.

Shares: