Budownictwo

Cena dachu solarnego — jak ją obliczyć i co wpływa na jej wysokość?

Dachy solarne szturmem zawładnęły całą branżą OZE – na takie rozwiązanie decydują się zarówno osoby budujące dom od podstaw, jak i właściciele budynków przechodzących modernizację. I nie ma w tym nic dziwnego. Dach solarny to technologia jutra, którą możesz mieć już dzisiaj! Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje budowa dachu solarnego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, co wpływa na cenę i na jaki wydatek trzeba się przygotować.

Od czego zależy cena dachu solarnego?

Cena dachu solarnego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość dachu, liczba paneli fotowoltaicznych, rodzaj montażu, wykorzystane komponenty oraz koszty instalacji i prac związanych z przyłączeniem do sieci energetycznej.

Aby obliczyć koszt dachu solarnego, warto skorzystać z usług specjalistycznych firm, które zajmują się projektowaniem i montażem takich systemów. Zazwyczaj po wizycie na miejscu i wykonaniu pomiarów, specjaliści przygotowują wycenę, która obejmuje koszt paneli fotowoltaicznych, systemu montażowego, inwertera, instalacji elektrycznej oraz prac związanych z instalacją.

Ceny dachów solarnych w Polsce zaczynają się od około 6 000 złotych za 1 kWp. Cena zależy do mocy instalacji, powierzchni dachu i liczby paneli, a także zastosowanego osprzętu. Dach fotowoltaiczny może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za większe systemy o mocy kilkudziesięciu kWp.

Wyceń dach solarny

W Polsce głównym producentem dachów solarnych jest firma MyRoof, która projektuje, wykonuje i montuje dachy z paneli. Każdy projekt przygotowywany jest na indywidualne zamówienie klienta i idealnie dostosowany do bryły budynku oraz zapotrzebowania obiektu na energię. Firma MyRoof dachy solarne wycenia za pośrednictwem internetu lub podczas wizyty przedstawiciela. Aby uzyskać informacje o cenie, trzeba  uzupełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej. Na podstawie przekazanych informacji przedstawiciel przygotuje ofertę wraz z kosztorysem.

W cenie dachu solarnego mamy kompletne pokrycie dachowe, co warto wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj dachu do swojego domu. Dach fotowoltaiczny wyprodukuje darmowy prąd ze słońca i jednocześnie uchroni przed czynnikami atmosferycznymi w takim samym stopniu jak dach klasyczny z blachy lub blachodachówki. MyRoof dachy solarne wykonuje z paneli typu glass-glass, które wykończone są szkłem hartowanych z obydwu stron, co gwarantuje nie tylko lepszą wytrzymałość, ale także lepsze uzyski – prąd powstaje także w wyniku odbijania promieni słonecznych, które absorbuje spodnia warstwa modułów. Ponadto specjalnie wzmacniane szkło gwarantuje wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na gradobicie, porywisty wiatr czy też nagłe skoki temperatur. Dach solarny zachowuje stabilność wymiarową w każdych warunkach.

Warto zauważyć, że koszt dachu solarnego może zostać zredukowany dzięki różnym programom rządowym czy dotacjom, które oferowane są w niektórych regionach. Ponadto dach fotowoltaiczny generuje oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, co przyczynia się do zwrotu inwestycji w dłuższym okresie. 

Shares: