DomDzieci

5 elementów, które powinny znaleźć się w pokoju dziecka, aby spełniał normy bezpieczeństwa

Pokój dziecka należy urządzić w taki sposób, by spełniał potrzeby malucha, a potem również starszego dziecka, a jednocześnie zapewniał bezpieczeństwo użytkowania poszczególnych elementów. Kiedy dziecko jest małe tak prozaiczny element jak zabezpieczenie gniazdka elektrycznego ma istotne znaczenie. Zwykłe plastikowe zabezpieczenie przykręcane na kluczyk wystarczy, by uchronić je przed niebezpieczeństwem. Gdy już rozumie zagrożenie, taki element nie jest konieczny. Jednak są takie, które są ważne niezależnie od wieku. Niewątpliwie jednym z nich jest antypoślizgowa powierzchnia. Można użyć miękkiej wykładziny dywanowej. Ale o niej nieco później. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Bezpieczna meblościanka

pokój dla dziewczynkiW każdym pokoju zwykle znajduje się meblościanka. Czasem jest to łączonych kilka modułów, a innym razem postawione są one oddzielnie. Niewątpliwie komody, szafy i regały są niezbędne zarówno w pokoju noworodka, jak i starszego dziecka. Jednak należy zwracać uwagę na wykończenie mebli. Powinno się znaleźć w specyfikacji producenta informację o tym, że do malowania czy lakierowania mebli nie zostały użyte szkodliwe substancje, takie jak formaldehydy. Istotne znaczenie ma również wykończenie brzegów mebli. Powinny być zaokrąglone i zabezpieczone materiałem ABS. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko urazów spowodowanych uderzeniem się dziecka o ostry kant.

Łóżko z dodatkową barierką

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić baczną uwagę jest łóżko. Niewątpliwie to dla niemowlęcia wyposażone jest w szczebelki chroniące je przed upadkiem. Jednak małe dziecko – dwuletnie lub trzyletnie, które śpi już w większym łóżku również powinno posiadać dodatkową ochronę. W sytuacji, gdy przy łóżku nie znajduje się szafka nocna lub inna przeszkoda, a na podłodze rozłożony jest miękki dywan lub wykładzina dywanowa nie jest to konieczne. Jednak jeśli nie ma tych elementów ważne jest, by z jednej strony łóżko zabezpieczone było barierką. Dodatkowa ochrona jest przydatna również w przypadku piętrowych modeli. Istotne znaczenie, poza barierką chroniącą przed upadkiem, ma również wybór materaca, który powinien odznaczać się odpowiednim stopniem twardości, by wspierać prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Ściany pomalowane farbą antyalergiczną i bezpieczne elementy dekoracyjne

pokój dziecięcyNiewątpliwie pokój dziecka powinien być zaciszny, a jednocześnie utrzymany w jasnych barwach. Jednak niezależnie od doboru kolorystyki istotne jest to, by używana farba była antyalergiczna. Powinna zatem zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów na ścianie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci cierpiących na choroby układu oddechowego, jednak zbyt duża wilgotność wpływa negatywnie na zdrowie każdego dziecka i należy o tym pamiętać. Najlepiej wybierać takie, które oznaczone są PTA i przez tę organizację rekomendowane. Powinny również spełniać normy dotyczące emisji lotnych związków organicznych. Dekoracje na ścianę nie powinny być wieszane w szklanych antyramach. Lepszym wyborem będą te wykonane z pleksi, gdyż są lekkie i bezpieczne.

Wykładziny dywanowe zapewniające antypoślizgową powierzchnię

W pokoju dziecka konicznie musi być zastosowana bezpieczna podłoga. Zatem musi mieć właściwości antypoślizgowe. Ważne jest oczywiście by posiadała również walory termoizolacyjne i dźwiękochłonne. Dodatkowo nie powinny wnikać w nią kurz ani brud. Wszystkie te wymagania spełniają wykładziny dywanowe wykonane z włókien poliamidowych. Są miłe i przyjemne w dotyku. Oczywiście modele tradycyjnej wykładziny również się sprawdzą. Jednak tutaj trzeba liczyć się z dokładnym czyszczeniem runa czy szorowaniem na mokro. Modele z włókien sztucznych znacznie łatwiej czyści się np. kiedy dziecko wyleje na nie napój, gdyż ciecz nie wnika w ich strukturę.

Bezpieczna strefa nauki, czyli odpowiednio dopasowane i wyprofilowane krzesło biurkowe

Ostatnią kwestią na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest ergonomicznie wyposażona strefa ucznia. Biurko o odpowiedniej wysokości z zabezpieczonymi brzegami jest tu niezbędne. Jednak trzeba pamiętać o dopasowaniu odpowiedniego krzesła. Niewątpliwie sprawdzi się tapicerowane krzesło biurowe. Powinno być wyposażone w regulację, a także zagłówek. Najlepiej jeśli stelaż wspiera kręgosłup we wszystkich 7 punktach. Taką budowę mają tzw. fotele dla graczy i jeśli nie ograniczają Cię finanse, to z pewnością najbardziej komfortowy wybór.

Kompleksowe wyposażenie pokoju dziecka to nie wszystko, gdyż ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo, zarówno wykończenia, jak i elementów znajdujących się wewnątrz. Zwrócenie uwagi na te czynniki pozwoli stworzyć idealne miejsce do snu, zabawy, nauki i odpoczynku.

Shares: