Dom

Ogródek na balkonie? Jasne, że tak! Skorzystaj z naszych rad, dzięki którym to się uda

Jeśli nie masz nawet skrawka ogrodu, ale masz choćby najmniejszy balkon, to już możesz stworzyć na nim niewielki ogródek. Dziś podpowiemy w jaki sposób to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę. Piękny balkon jest ozdobą całej elewacji, a unoszące się zapachy uprawianych roślin sprawiają, że to miejsce, gdzie chętnie będziemy przebywać.

Po pierwsze: sprawdź od jakiej strony usytuowany jest Twój balkonie

Istotne znaczenie przy zakładaniu ogródka na balkonie ma jego położenie. Jeśli jest od strony południowej, znaczy to, że można uprawiać na nim rośliny ciepłolubne i lubiące słoneczne stanowisko. Jeśli jest lekko zacieniony, np. przez znajdujące się w pobliżu wysokie drzewa to uprawa roślin preferujących słońce może się udać, jeśli dobrze czują się również w półcienistym środowisku. Jeśli balkon jest całkowicie zacieniony i dochodzi tam niewiele promieni słonecznych, co raczej zdarza się rzadko także znajdzie się rośliny, które się w nim sprawdzą. Świetne będą chociażby cyprysiki, krzewuszki i inne miniaturowe drzewka i krzewy, które można uprawiać również w doniczkach.

Po drugie: zakładanie warzywnika na balkonie

Balkon jest doskonałym miejscem do uprawy wielu warzyw. Z tych bardziej wytrzymałych można wybrać czosnek, sałatę czy też cebulę, a także rzodkiewkę. To również doskonałe miejsce na sadzonki owocowe. Na słonecznym balkonie świetnie przyjmą się truskawki i poziomki, oczywiście trzeba zadbać, by nie pojawiły się na nich szkodniki, zatem odpowiednie nawożenie będzie ważne. Jeśli chcesz stworzyć słoneczny ogródek na balkonie to doskonałym wyborem będą również pomidory i papryka. Te ciepłolubne warzywa występują w wielu odmianach, zatem swój balkonowy ogródek upiększysz mnogością barw i kształtów.

Po trzecie: zioła, które mogą się znaleźć na balkonie

Do balkonowego ogrodu możesz wybrać niewielki inspekt. Na nim zmieścisz wiele doniczek z ziołami. Dzięki temu zadbasz o piękny zapach na swoim balkonie. Oczywiście musisz wiedzieć, które zioła możesz ustawić obok siebie. Tak naprawdę nie ma tutaj ograniczeń, wszak każde zioło rośnie we własnej doniczce, trzeba mu jedynie zapewnić odpowiedni dostęp do światła, a także wody. Zioła bardzo potrzebują wody i są niezwykle wrażliwe na przesuszenie. Trzeba je podlewać często, czyli co 2-3 dni, a w okresach suszy nawet codziennie. Latem, kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka zioła podlewamy nawet dwa razy dziennie. Trzeba również pamiętać o ich regularnym podcinaniu, dzięki temu zapewniamy ich bujny wzrost. Większość ziół to wszak rośliny jednoroczne, a my gwarantujemy sobie dostęp do świeżych dodatków do potraw takich jak bazylia, mięta czy rozmaryn. Możesz uprawiać również melisę, koperek, pietruszkę, a także szczypiorek. Różnorodność ulistnienia w tym przypadku jest dodatkowym walorem estetycznym balkonowego ogródka.

Po czwarte: wybierz rośliny cebulowe i ciesz się pięknym balkonem w sezonie wiosenno-letnim

Oczywiście w ogródku znajdzie się miejsce nie tylko na warzywa, owoce czy zioła, gdyż warto postawić również na rośliny ozdobne, np. cebulowe. Świetnie będą się prezentować nie tylko tulipany, ale również hiacynty czy liliowce. Wystarczy wybrać się do sklepu ogrodniczego lub zamówić online cebule hiacyntów i innych roślin cebulowych. Sadzenie w koszyczkach ułatwia wygrzebywanie cebul po przekwitnięciu kwiatów i liści i dokonaniu ogłowienia. Choć z pielęgnacją roślin cebulowych jest sporo pracy, to jednak efekt wart jest włożonego wysiłku. Można znaleźć gatunki kwitnące w sezonie wiosenno-letnim, a także te kwitnące wczesną jesienią, zatem balkon może zachwycać przez cały rok.

W zależności od wielkości balkonu można postawić również na miejsce, które posłuży nam do relaksu wśród wybranych roślin. Rozkładany leżak albo ławka będą świetnym rozwiązaniem. Odpowiednia aranżacja sprawi, że poczujemy się tak, jakbyśmy byli w przestronnym ogrodzie. Warto mieć kawałek natury nawet wśród otaczających murów i betonu. To bardzo dobrze wpływa na psychikę i pozwala się zrelaksować. Trzeba również nadmienić, że rośliny absorbują szkodliwy dla nas dwutlenek węgla i dają nam więcej tlenu, zatem przebywanie na takim balkonie to samo zdrowie.

Shares: