Uroda

Żel do paznokci – rodzaje i zastosowanie

Manicure żelowy to ulubiona metoda przedłużania paznokci wielu Polek. Nic dziwnego – tym sposobem można uzyskać nie tylko pożądaną długość i kształt płytki, ale również wyjątkowy połysk. Ponadto żel stwarza bardzo szerokie możliwości stylizacyjne. Prawidłowe wykonanie manicure wymaga jednak odpowiedniego doboru technik i preparatów. Dowiedz się więcej o żelach do paznokci, ich rodzajach i metodach stosowania.

Żele do paznokci – podstawowe informacje

Żel to produkt używany do stylizacji paznokci. Może być stosowany w celu ich przedłużenia (nawet o kilka centymetrów!), a także wzmocnienia. To świetne rozwiązanie dla kobiet o delikatnej, łamliwej płytce, które marzą o pięknych, długich i mocnych „szponach”. Żel utwardzany jest w świetle UV lub LED/UV, przez co zachowuje trwałość na wiele tygodni. Ubytki w żelu powstałe ze względu na naturalny odrost płytki paznokcia można uzupełniać.

Żele do paznokci to cała grupa zróżnicowanych pod względem różnych cech produktów. Można je podzielić przede wszystkim ze względu na:

  • technikę pracy (fazowość) – wyróżniamy żele trójfazowe (budujące) przeznaczone do stosowania z bazą i nabłyszczaczem, a także jednofazowe łączące właściwości wszystkich tych trzech produktów i mogące być stosowane samodzielnie;
  • konsystencję – od której zależy możliwość budowania płytki; tylko gęste żele poradzą sobie z jej intensywnym przedłużeniem;
  • kolor – dostępne są żele bezbarwne (clear), białe, w kolorach przypominających naturalną płytkę (zarówno transparentne, jak i kryjące), a także kolorowe wykorzystywane przede wszystkim do zdobień.

Żele jednofazowe i trójfazowe – co je różni?

Żele jednofazowe należą do tych prostszych w stosowaniu, ponieważ nie wymagają nakładania bazy ani nabłyszczacza. Przykładem tego rodzaju produktu jest produkowany przez IBD żel jednofazowy Hard Gel. Ma on średnią konsystencję, co oznacza, że nadaje się do przedłużania płytki. Tworzy mocne i lśniące paznokcie bez konieczności stosowania dodatkowych preparatów i szybko się utwardza. Wszystko to wpływa na wygodę pracy. Należy jednak pamiętać, że żel jednofazowy nakłada się w 3 – 4 warstwach, każdorazowo utwardzając go w świetle lampy.

Żele trójfazowe nazywane częściej budującymi służą jedynie do wzmacniania i przedłużania płytki. Przed ich nałożeniem należy zastosować bazę (bonder). Za uzyskanie odpowiedniego połysku odpowiada zaś produkt nakładany na końcu, czyli nabłyszczacz (gloss). Zazwyczaj żele budujące, szczególnie te gęstsze, wykorzystywane są tylko przez profesjonalistki. Służą do wykonywania fantazyjnych stylizacji. Często wymagają też nieco większej wprawy w aplikacji, ponieważ nie poziomują się tak łatwo, a niekiedy istnieje również ryzyko zalania nimi skórek.

Jak nakładać żel na paznokcie?

Nakładanie jakiegokolwiek żelu wymaga cierpliwości, precyzji i zdolności manualnych, a także przestrzegania stosownej techniki. Należy kolejno:

  • dokładnie opiłować paznokieć i oszlifować płytkę polerką – zwiększy to przyczepność produktu,
  • przemyć paznokieć specjalnym płynem (cleanerem) za pomocą wacika bezpyłowego,
  • nałożyć primer, który poprawi przyczepność żelu do płytki,
  • przygotować formę i przymocować ją na palcu lub przykleić syntetyczny tips do wolnego brzegu paznokcia (w zależności od wybranej metody),
  • nałożyć bazę (bonder) lub pierwszą, cienką warstwę żelu jednofazowego (bazową) i utwardzić ją w lampie,
  • użyć żelu budującego lub jednofazowego do uformowania pożądanego kształtu, grubości i długości paznokcia, a następnie utwardzić,
  • po zdjęciu szablonu (jeśli był używany) nałożyć ostatnią, cienką warstwę żelu jednofazowego lub żel nabłyszczający i ponownie utwardzić w lampie,
  • przemyć paznokieć, a następnie używając odpowiedniego pilnika, dopracować jego kształt.

Praca z żelem może dawać mnóstwo satysfakcji, jednak na początku zazwyczaj jest dość trudna. W uzyskaniu pożądanego efektu na pewno pomoże jednak dobór wysokiej jakości produktów do stylizacji.

Shares: