Finanse

Zakup OC a stan cywilny. Na jakie zniżki można liczyć jako singiel, a na jakie w związku małżeńskim?

OC samochodowe to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jego wysokość ustalana jest indywidualnie i w dużym stopniu zależy od doświadczenia kierowcy za kółkiem. Czy na wysokość składki OC wpływ może mieć również Twój stan cywilny? Sprawdź, ile możesz zapłacić za ubezpieczenie OC swojego samochodu będąc w związku małżeńskim, a ile będąc singlem.

Czym jest kalkulator OC/AC?

Stojąc przed wyborem ubezpieczenia OC dla swojego samochodu, zawsze warto skorzystać z kalkulatora OC i AC. To wygodne narzędzie, które pozwala nam na porównanie ofert nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w łatwy i zrozumiały sposób, a także bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli szukasz sprawdzonego kalkulatora OC/AC, znajdziesz go tutaj: https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac.

Aby skorzystać z kalkulatora OC, wystarczy Ci Twój dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny ubezpieczanego pojazdu. Na podstawie zawartych w obu dokumentach informacji kalkulator ubezpieczenia OC/AC obliczy potencjalną wysokość składki Twojego ubezpieczenia w wybranych przez Ciebie towarzystwach ubezpieczeniowych.

Wybierając ubezpieczenie OC swojego samochodu, warto kierować się przede wszystkim ceną. Zakres usług wchodzących w ubezpieczenie OC regulowany jest przez podstawę prawną, dlatego nie będzie się ono różnić w przypadku kilku wybranych ubezpieczycieli. Tym, na co warto zwrócić uwagę poza kosztami, jest zakres usług pakietu AC oraz NNW.

Czynniki wpływające na wysokość OC

Choć zakres usług OC niezależnie od wybranej ubezpieczalni pozostaje jednakowy, może okazać się, że po wprowadzeniu danych do kalkulatora OC za ubezpieczenie zapłacimy więcej niż nasz znajomy będący w związku małżeńskim, który w tym samym czasie oblicza wysokość OC dla swojego samochodu.

Na wysokość ceny OC mogą mieć wpływ czynniki dotyczące parametrów naszego samochodu, jak i informacje związane z samym właścicielem. Można do nich zaliczyć:

  • datę produkcji pojazdu,
  • markę oraz model,
  • pojemność silnika,
  • wiek kierowcy i doświadczenie za kierownicą,
  • liczbę lat bezszkodowej jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • zawód, jaki wykonuje kierowca.

Po przeliczeniu wszystkich danych przez kalkulator OC/AC różnica ceny OC w przypadku dwóch różnych osób może wynosić nawet kilkaset złotych. Dzieje się tak dlatego, gdyż na podstawie dostarczonych informacji towarzystwa ubezpieczeniowe, a dokładniej specjalne programy komputerowe wykorzystywane przez kalkulatory OC oszacowują ryzyko, jakie dany kierowca może stanowić na drodze. Im większa szansa, że możemy doprowadzić do kolizji lub wypadku na drodze, tym większa kwota składki OC. 

Czy stan cywilny ma wpływ na wysokość OC?

Okazuje się, że wpływ na wysokość składki OC może mieć fakt, czy znajdujemy się związku małżeńskim, czy też wiedziemy życie singla. Twój stan cywilny ma duże znaczenie dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych, które uznają w ten sposób, że jako mężatka lub małżonek, a także rodzic, kierujemy się większą odpowiedzialnością, a tym samym mniejszą brawurą w czasie jazdy.

Jak pokazują liczne statystyki, za ubezpieczenie OC najwięcej płacą panny oraz kawalerowie. Różnica w kwocie ubezpieczenia pomiędzy kawalerem a mężczyzną pozostającym w związku małżeńskim może wynosić nawet 500 złotych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie wysokość Twojego ubezpieczenia i od czego będzie ona zależeć, zapoznaj się z przydatnymi informacjami na stronie godnej zaufania porównywarki ubezpieczeń Ocenapolis.pl.

Posiadanie dzieci a wysokość składki OC

Oprócz stanu cywilnego o wysokości ubezpieczenia może również stanowić liczba posiadanych przez nas dzieci. Osoby posiadające dwoje i więcej dzieci mogą liczyć na najkorzystniejsze oferty cen polis OC od ubezpieczycieli. Należy jednak liczyć się z tym, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę informacje związane z posiadaniem potomstwa.

W porównaniu z kierowcami nieposiadającymi dzieci różnica w cenie ubezpieczenia OC dla osób z dziećmi może wynosić od 26 do 28%. Towarzystwa ubezpieczeniowe niższą cenę dla małżeństw z dziećmi argumentują większą odpowiedzialnością i rozwagą w czasie jazdy samochodem.

Shares: