Budownictwo

Zadbaj o wytrzymałość i izolacyjność termiczną już na etapie budowy swojego domu – o czym musisz pamiętać i co wiedzieć?

Budowa domu, niezależnie od tego na jakim terenie jest prowadzona wymaga odpowiednich pozwoleń. Grunt powinien być zbadany, gdyż jako inwestor musisz wiedzieć czy nie będzie konieczne jego odwodnienie, a taka praca czasami może pochłaniać wiele miesięcy. Są sposoby, by sam budynek był odpowiednio chroniony przed podmywaniem wodami gruntowymi, a także zaizolowany termicznie. Warto wiedzieć w jaki sposób można o to zadbać.

Grunt to fundament

budowa domuNośność i trwałość fundamentów jest niezbędna, by budynek był bezpieczny i stabilnie posadowiony. Muszą być one posadowione poniżej głębokości przemarzania, aby przemarzający grunt nie miał wpływu na trwałość fundamentów. Zatem badania geotechniczne, które pozwalają zaplanować właściwy fundament są niezbędne. Płytki fundament uzasadniony jest wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki albo gdy budowany jest dom szkieletowy. Do zabezpieczenia wykonanych wykopów przed osuwaniem się ziemi można wykorzystać betonowe elki, dzięki temu może być zapewnione bezpieczeństwo. Przy wykonaniu ław fundamentowych konieczna jest ich hydroizolacja. Jeśli budynek nie jest parterowy w ścianach fundamentowych stosuje się zbrojenie zakotwione w fundamencie, które stanowi element konstrukcyjny wyższej partii budynku.

Izolacja ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych – jakie mamy możliwości?

Jeśli chodzi o ściany jednowarstwowe to tą techniką buduje się domy energooszczędne i pasywne. Tutaj nie stosuje się warstwy ocieplenia. Do budowy ścian jednowarstwowych wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego albo pustaki z ceramiki poryzowanej. Takie materiały mają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej zatem stosuje się jedynie warstwę tynku. Można zastosować także pustaki z wypełnieniem z wełny mineralnej, które są najdroższym rozwiązaniem. W tym przypadku koszt materiałów i robocizny to aż 350 zł/m2. W przypadku ścian jednowarstwowych stosuje się tynki mineralne o wysokiej dyfuzyjności. W przypadku ścian dwuwarstwowych stosuje się ocieplenie z wełny mineralnej bądź styropianu, a rzadziej pianki poliuretanowej. Tutaj istotne znaczenie ma dobór warstwy ocieplenia do rodzaju tynku. Wszystkie gwarantują dobrą izolację termiczną, a pianka poliuretanowa najlepszą izolację akustyczną.

Jak dobrze zaizolować dach budynku?

budowaJak wiadomo najwięcej ciepła ucieka przez niezaizolowany lub źle zaizolowany dach. Z tego powodu powstają również przecieki skutkujące pojawianiem się grzyba na ścianach. W nowym budynku takich „atrakcji” chcemy uniknąć, dlatego warto wybrać odpowiednie materiały do izolacji dachu. Do izolacji poddasza świetnie sprawdza się wełna mineralna. Należy ułożyć ją dwuwarstwowo. Odpowiednia izolacja dachu skośnego niweluje możliwość wykraplania się pary wodnej, czy groźnego dla konstrukcji i zdrowia zagrzybienia drewnianej więźby dachowej. Pierwsza warstwa wełny musi być kładziona między krokwiami, druga prostopadle do niej – pod krokwiami. Dzięki temu nie powstaną mostki termiczne.

Montaż okien i drzwi bez mostków termicznych

Dla zachowania odpowiedniej izolacji termicznej budynku poza izolacją od strony fundamentów, ścian i dachu, istotne znaczenie ma również odpowiedni montaż okien i drzwi. Tutaj wbrew pozorom także mogą zostać popełnione błędy. Okno musi być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Szczelina pomiędzy ramą okna, a murem musi zostać dokładnie wypełniona. Od zewnątrz stosowana jest izolacja paroprzepuszczalna, dzięki temu wilgoć może odparować. W części środkowej stosowana jest termoizolacja w postaci piany rozprężnej, a od wewnętrznej strony – izolacja paroszczelna. Prawidłowe zastosowanie takiego montażu gwarantuje szczelność.

Na izolacyjność termiczną domu wpływa również zastosowany system wentylacji. Dlatego, jeśli stosuje się najlepsze materiały izolacyjne, a także ekologiczny system grzewczy, warto pomyśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jeśli chodzi o wytrzymałość budynku wybudowanego na wzniesieniu, to warto zabezpieczyć teren przed osuwaniem, a tu doskonale sprawdzą się niezawodne betonowe elki. Nowoczesne technologie i materiały zapewniają możliwość wybudowania domu wysoce odpornego na czynniki zewnętrzne.

Shares: