Lifestyle

Wywoływanie zdjęć: jak wybrać najlepsze laboratorium?

Chociaż mogłoby się wydawać, że wywoływanie zdjęć odeszło do lamusa, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej! Nawet pomimo postępu technologicznego i coraz większych ekranów smartfonów, zdjęcia na papierze mają wyjątkowy klimat, którego nie da się zastąpić. Chcesz w pełni cieszyć się ich urokiem? Jeśli tak, wybierz dobre laboratorium fotograficzne. Zobacz, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji.

Laboratorium fotograficzne – dlaczego jest takie ważne?

Znalezienie punktu, w którym można wywołać zdjęcia, nie jest trudnym zadaniem. Jednak zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na jakość oferowanych usług. To od niej zależy ostateczny efekt, a więc to, jak będą się prezentowały zdjęcia. A przecież dzisiaj fotografii nie wywołuje się „ot tak”, a raczej z myślą o celebracji wspomnień. Tu liczy się więc każdy detal!

Co świadczy o tym, że laboratorium fotograficzne jest dobre?

Nie jesteś pewien, jak wybrać dobre laboratorium fotograficzne? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Typ i jakość stosowanego papieru fotograficznego

Przy wyborze laboratorium fotograficznego warto w pierwszej kolejności sprawdzić, z jakiego papieru korzysta ono przy wywoływaniu zdjęć. – Nie chodzi tylko o możliwość wyboru jego błyszczącej lub matowej wersji. Liczą się także gramatura, gęstość maksymalna oraz zastosowane technologie produkcji – wyjaśnia ekspert Foto FUJIFILM. – Im lepsza jakość papieru, tym precyzyjniej odwzorowane kolory fotografii i tym stabilniejszy staje się obraz. Nie bez znaczenia jest też odporność na płowienie czy uszkodzenia mechaniczne – podpowiada.

Dobre laboratoria fotograficzne stosują wyłącznie markowy, oryginalny papier fotograficzny i… chwalą się tym. Dlatego jeśli nie znajdziesz szybko informacji o tym, jakie materiały są wykorzystywane przy wywoływaniu zdjęć – szukaj dalej!

Liczba opcji do wyboru

Obecnie wcale nie musisz się ograniczać do klasycznych formatów odbitek znanych od dziesiątek lat. Owszem, zdjęcia o rozmiarach 9×13 cm czy 10×15 cm nadal mogą być dobrym pomysłem, np. jeśli tworzysz modną „ścianę zdjęć” jako dekorację salonu. Ale to przecież nie koniec możliwości! W dobrym laboratorium będziesz mieć również możliwość wywołania np.:

  • odbitek kwadratowych, o typowo „instagramowym” formacie. To z nich mogą powstać klimatyczne, a zarazem bardzo nowoczesne ozdoby,
  • zdjęć w większym formacie – sięgającym nawet 30×40 cm lub większych rozmiarów,
  • fotoobrazów różnego rodzaju – ciekawie prezentują się np. trójwymiarowe fotobloki, w których można stworzyć nietuzinkową kompozycję fotograficzną.

Możliwość zamówienia zdjęć on-line

Nie masz czasu na to, żeby osobiście udać się do punktu wywoływania zdjęć? Nic dziwnego! W codziennym pośpiechu czasami trudno jest wygospodarować chwilę na takie zadania. Ale przecież wcale nie trzeba. Dzisiaj zdjęcia wywołasz również on-line. W końcu pliki z obrazami i tak przesyłasz w wersji cyfrowej. W dobrym laboratorium zamówisz odbitki zarówno prosto do domu, jak i do ulubionego punktu odbioru, np. do paczkomatu. Tak, jak Ci najwygodniej.

A co z ceną odbitek? Ona również ma znaczenie, zwłaszcza gdy wywołujesz dużą liczbę fotografii. Warto więc również „polować” na atrakcyjne promocje, które pozwolą Ci się cieszyć wywołanymi zdjęciami jeszcze taniej.

Poświęć chwilę na wybór dobrego laboratorium fotograficznego, a z pewnością będziesz mieć większą satysfakcję z jakości odbitek, które otrzymasz.

Shares: