Dom

Wszystko co musicie wiedzieć na temat ultrafiltracji wody. Kompendium wiedzy w pigułce

Każdemu z nas wydaje się, że dostęp do czystej wody jest czymś oczywistym. Jednak, aby z naszych kranów mogła popłynąć czysta i zdrowa woda niezbędne jest zastosowanie odpowiednich metod jej oczyszczania. Jednym ze sposobów oczyszczania wody jest ultrafiltracja. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o tej metodzie.

Ultrafiltracja wody – co trzeba wiedzieć?

filtry ultrafiltracjaCoraz więcej osób w trosce o ekologię, ale i ze względów ekonomicznych spożywa wodę kranową. Warto tutaj zauważyć, że może ona być tak samo zdrowa jak butelkowana, a przy tym jej cena nie jest wysoka. Jednak, aby było to możliwe niezbędne jest odpowiednie oczyszczenie wody. Może się ono odbywać na przykład w procesie odwróconej osmozy, jednak część osób stwierdza, że w ich przypadku lepiej sprawdzi się ultrafiltracja wody. Trzeba tutaj zauważyć, że w przypadku tej metody z wody nie są usuwane cenne minerały, takie jak wapń i magnez.

Jak działa ultrafiltracja?

W przypadku ultrafiltracji stosuje się membranę kapilarną. Redukuje ona wszelkie zanieczyszczenia przepływowe, a przy tym zatrzymuje substancje niejonowe, koloidalne, a także makromolekuły. Tutaj zastosowanie ma tzw. efekt sitowy, który wyłapuje zanieczyszczenia niczym sito. Oczywiście trzeba jeszcze wiedzieć, że ultrafiltracja usuwa z wody białka, polisacharydy, a także barwniki czy enzymy. Natomiast w wodzie nadal pozostają cukry, jony nieorganiczne, kwasy organiczne, a także wszelkie produkty degradacji cieplnej.

Kiedy można stosować ultrafiltrację wody?

filtr wstępny wodyNiewątpliwie ultrafiltracja wody sprawia, że woda jest czysta, a przy tym ma lepszy smak. Jednak najlepiej wykorzystać ją do filtracji wody średnio, bądź też mało zanieczyszczonej. Niestety mając bardzo zanieczyszczoną wodę trzeba wiedzieć, że membrana kapilarna może zapchać się już po bardzo krótkim czasie, np. kilku tygodniach czy miesiącach, gdzie w normalnych warunkach wytrzymuje nawet 5 lat. Ultrafiltracja ma także zastosowanie w przemyśle jako prefiltracja. Zatem na samym początku stosuje się ultrafiltrację, by następnie zastosować filtr odwróconej osmozy. Trzeba wiedzieć jeszcze, że filtry wykorzystujące metodę ultrafiltracji usuwają także zawiesiny czy też redukują utlenialność. Jeżeli woda jest bardzo zanieczyszczona, to wcześniej warto jeszcze zastosować filtr mechaniczny. Dzięki temu nie dojdzie do zapchania sita membrany kapilarnej. Jeżeli jeszcze bardziej chce się podnieść walory smakowe, to za modułem ultrafiltracji można wykorzystać wkład z węglem aktywnym. Dzięki temu nie będzie w niej wyczuwalny posmak chloru.

Ultrafiltracja – dlaczego należy pamiętać o regularnym płukaniu wstecznej membrany?

Metoda ultrafiltracji wody niewątpliwie sprawia, że woda jest czysta, smaczna, a przy tym pełna pierwiastków mineralnych. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że ultrafiltracja nie zmiękcza wody. Zatem przy stosowaniu jej do twardej wody często membrana kapilarna zapycha się. Dlatego należy dokonywać płukania wstecznego membrany. Najlepiej robić to w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu nie narażamy się na dodatkowe koszty wynikające z konieczności wymiany filtra. Oczywiście wśród wielu zalet ultrafiltracji trzeba jeszcze wspomnieć, że urządzenie ma bardzo wysoką wydajność, a przy tym strata ciśnienia nie jest duża. Zatem jeżeli lubicie dobrą wodę i spożywacie jej duże ilości, a woda z własnego ujęcia pozostawia wiele do życzenia, to warto zastosować filtr wykorzystujący metodę ultrafiltracji, który może być zamontowany w kuchni pod zlewem. Sam montaż jest bardzo prosty, a zalety jakie płyną ze stosowania tej metody są bardzo duże.

Metoda ultrafiltracji może być stosowana zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Coraz częściej stosowana jest jako alternatywa dla metody opartej na odwróconej osmozie. Ma dużą przewagę nad tą metodą, gdyż walory smakowe są większe, a ponadto woda nie traci właściwości mineralnych. Jeżeli nadal zastanawiacie się czy zakupić filtry do wody, to jak najbardziej powinniście, gdyż dzięki temu możecie sporo zaoszczędzić. Zamiast kupować wodę butelkowaną możecie spożywać w takiej sytuacji wodę kranową, bez obaw o swoje zdrowie. Jednocześnie robicie coś dobrego dla środowiska, gdyż nie generujecie wielu plastikowych śmieci.

Shares: