Edukacja

Technika nauki pływania na plecach – porady

Pływanie na plecach inaczej nazywane jest stylem grzbietowym. Jest to technika pływania, która nadaje się dla każdego. Jej ogromną zaletą jest to, że nie obciąża kręgosłupa, a angażuje wiele mięśni całego ciała. Styl grzbietowy to także świetna technika pływania dla osób początkujących. Jak poprawnie nauczyć się pływać na plecach? Jakie są korzyści tej techniki? Podpowiadamy!

Technika pływania na plecach

Technika pływania na plecach należy do najprostszych technik pływackich. Podczas ruchu angażuje się całe ciało, ale nogi i ręce pracują oddzielnie, czyli są od siebie niezależne. Podczas pływania ręce powinny wykonywać naprzemienne krążenie w tył (ruch wiosłujący). Powinniśmy także wykonywać delikatną rotację tułowia w kierunku zanurzanej w wodzie ręki. Należy pamiętać o złączeniu palców dłoni oraz trzymaniu wyprostowanej ręki przy ciele. Z kolei nogi muszą pracować w pionie w sposób nożycowy. Stopy należy trzymać jak najbliżej siebie, a kolana muszą być lekko ugięte. Nogi podczas pracy powinny znajdować się tuż nad powierzchnią wody. Powinny one poruszać się szybko, ponieważ zapewni to stabilizację ciała. Dzięki dynamicznej pracy nasze ciało nie zacznie zapadać się pod wodę.

Nauka pływania na plecach krok po kroku

Naukę pływania na plecach powinniśmy zacząć od swobodnego leżenia na wodzie. Podczas pływania musimy pamiętać o miarowym oddechu – jest to bardzo ważne. Pływanie powinniśmy rozpocząć od wykonywania nogami ruchu nożycowego. Ruch musi być szybki i nieprzerwany. Stopy powinny być przy tym blisko siebie, a kolana powinny być lekko ugięte pod wodą. Gdy opanujemy ruch nóg, powinniśmy rozpocząć pracę rąk. Musimy wykonywać nimi ruch wiosłujący, czyli naprzemienne krążenie w tył. Jedna ręka powinna wiosłować na powierzchni, a druga pod wodą. Praca rąk musi być mocna oraz jednostajna. Ręka znajdująca się na powierzchni powinna być prosta, a ta pod wodą lekko ugięta. Przy ruchu rąk nasze ciało powinno delikatnie rotować się w kierunku zanurzonej ręki.

Nauka pływania na plecach – najczęstsze błędy

Podczas nauki pływania na plecach początkujący często popełniają błędy. Najczęstsze nieprawidłowości, które się pojawiają to:

  • Zbytnie uginanie bioder, co powoduje wepchnięcie pośladków w głąb wody – przez takie zachowanie sylwetka pływaka przestaje być prosta, a to może spowodować opadanie całego ciała pod wodę
  • Trzymanie cały czas prostych rąk – ręce powinny być proste jedynie na powierzchni, pod wodą muszą być lekko ugięte
  • Zbyt mocne uginanie nóg w kolanach – nogi powinny być tylko lekko ugięte

Pływanie na plecach – korzyści

Styl grzbietowy jest techniką pływacką, która ma wiele zalet. Należą do nich m.in.:

  • Wzmocnienie pleców i barków przy jednoczesnym nieobciążaniu kręgosłupa
  • Szybkie spalanie kalorii – podczas godziny spokojnego pływania można spalić nawet 300 kalorii
  • Angażowanie wielu mięśni całego ciała
  • Poprawienie wydolności organizmu
  • Zwiększenie metabolizmu na pewien czas
  • Poprawienie kondycji
  • Wysmuklenie sylwetki
  • Wzmocnienie ciała

Dowiedz się Więcej

Shares: