Edukacja

Jak przekonać uczniów do nauki przedmiotów ścisłych?

Nauka przedmiotów ścisłych nie jest ulubionym zajęciem młodych osób. Jak zrozumieć fizykę czy matematykę? To pytanie brzmi niemal jak coś niemożliwego i trudnego do osiągnięcia. Wszak wielu uczniów właśnie z tymi przedmiotami ma najwięcej problemów. My jednak w dzisiejszym poradniku nie skupimy się na tym, jak uczyć się przedmiotów ścisłych, ale jak przekonać czy też zachęcić uczniów do ich nauki.

Nauki ścisłe są potrzebne w codziennym życiu

Ile muszę zapłacić podatku? Ile otrzymam wynagrodzenia miesięcznie? Czy też czym różni się brutto od netto? Jakie jest prawdopodobieństwo, że jazda na kolekcje górskiej jest bezpieczna? Czy umiecie odpowiedzieć na te pytania? Jeżeli tak, to znaczy, że macie wiedzę z przedmiotów ścisłych. Zatem zachęcając dzieci do nauki należy im uświadomić jak ważna jest taka wiedza w codziennym życiu. Dzięki temu można także policzyć ile danego materiału potrzebuje się do wyremontowania pokoju. Znajomość przedmiotów ścisłych ma też istotne znaczenie w trakcie zakupów, gdyż ma się pewność, że nie zostanie się oszukanym. Ważna jest także dla bezpieczeństwa, wszak to dzięki wiedzy naukowej wiemy, że palącego się oleju nie można zalewać wodą. To chyba wystarczający argument do nauki.

Nauki ścisłe są przyszłością

Warto także poruszyć aspekt ekonomiczny, czyli sytuację na rynku pracy humanistów oraz ścisłowców. Sytuacja tych drugich jest zdecydowanie lepsza. Otóż osoby dysponujące wiedzą z przedmiotów ścisłych i kierunkowym wykształceniem mogą zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę, a jednocześnie ich zarobki są znacząco wyższe. Ponadto wyjeżdżając za granicę mogą też znaleźć pracę ściśle związaną z ich kompetencjami bez konieczności wykonywania prac dedykowanych osobom bez wykształcenia. Dla niektórych zawody ścisłe są też bardziej prestiżowe, wszak aby dostać się na medycynę nie wystarczy być zdolnym i mieć chęci, lecz trzeba jeszcze posiadać realne umiejętności w zakresu przedmiotów ścisłych.

Dzięki nauce chemii, matematyki czy fizyki dostaniesz się na lepszą uczelnię

Kolejną zaletą jest to, iż najbardziej prestiżowe uczelnie to te ścisłe. Oczywiście zapotrzebowanie na humanistów także jest spore, jednak bądźmy szczerzy, czy lepszą pracę znajdzie dekorator wnętrz czy może fizyk jądrowy? Warto także zauważyć, że przedmioty ścisłe są zwyczajnie bardzo ciekawe. Reakcje chemiczne, badania czy też rozwiązywanie zagadnień sprawia, że nauka jest owocniejsza, ale i potrafi zainteresować uczniów. Dobry ścisłowiec będzie także dobrym humanisą. Wszak nauka z humanistycznych przedmiotów często wymaga też logiki i sprytu, a także stawiania tez. Jest to niezbędne choćby w czytaniu ze zrozumieniem. Uczniowie, którzy uczą się przedmiotów ścisłych, lepiej radzą sobie na studiach, gdyż w błędzie jest ten kto sądził, że na studiach nie ma przedmiotów ścisłych. Wystarczy tylko wspomnieć o logice, statystyce, czy bardzo nielubianej ekonomii. Niemal w każdym semestrze studentów czeka przeprawa z takimi przedmiotami. Zatem już teraz należy uświadomić sobie, że od takiej nauki się nie ucieknie nie tylko w codziennym życiu, ale i na studiach.

Bo tak…

Naszym chyba ulubionym „argumentem”, dlaczego trzeba uczyć się przedmiotów ścisłych jest ten ze słowami „bo tak”. W końcu każdy z nas musiał przebrnąć przez taką naukę. Czego można żałować? Pewnie tego, że niezbyt się do tej nauki przykładało, czego konsekwencją były drugie terminy na kolokwiach. Zatem warto uczyć się takich przedmiotów i absolutnie nie należy tej wiedzy zaniedbywać. Tym bardziej, że jest bardzo potrzebna także w codziennym życiu. Ale bywa tak, że młodzi ludzie i dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zaniedbywania przedmiotów ścisłych, a wszelkie logiczne argumenty do nich nie docierają. Zatem w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak powiedzieć: „Masz się uczyć, bo…tak”. Krótko i na temat.

Zatem uczyć się trzeba, tym bardziej, że obecnie podręczniki są napisane w sposób bardzo ciekawy, a co także ważne, zrozumiały dla ucznia. Doskonałym tego przykładem jest podręcznik zrozumieć fizykę. Dzięki temu nawet ten przedmiot jest przyjemny i łatwiej jest zrozumieć różne zagadnienia.

Shares: