Sport

Strój dla kolarza szosowego – z czego powinien się składać?

Profesjonalne uprawianie sportu wymaga specjalistycznego stroju i sprzętu. To szczególnie istotne w przypadku kolarstwa – zwłaszcza szosowego. Dlaczego odpowiedni dobór produktów jest tak ważny i jakie elementy powinien zawierać strój kolarza szosowego?

O czym nie można zapomnieć, kompletując strój na rower szosowy?

Dobór odpowiedniego stroju jest niezbędny w kontekście komfortu jazdy oraz aerodynamiki. Profesjonalny ubiór kolarski będzie w stanie ochronić nas przed złą pogodą, jednocześnie zapewniając najlepsze doznania z prowadzenia roweru bez względu na warunki. Z czego powinien składać się strój dla kolarza szosowego?

Kask

Podobnie jak w każdej formie kolarstwa, najważniejszą rolę odgrywa kask. To przede wszystkim on zapewnia nam bezpieczeństwo, chroniąc głowę w razie nieszczęśliwego wypadku. Powinien być to produkt wykonany z wysokiej jakości materiału, oferujący solidne zabezpieczenie – ważna jest także obecność otworów wentylacyjnych. Kaski przeznaczone do jazdy szosowej mają charakterystyczny, smukły kształt i są pozbawione daszka. Ponadto cechują się lekkością – ich waga nie przekracza 400 g.

Koszulka

Obowiązkowym elementem ubrania kolarskiego jest odpowiednia koszulka. Powinna ona być bardzo obcisła. Charakteryzuje ją unikatowy kształt – jej tylna część jest znacznie dłuższa od przodu, co zapewnia dolnej partii pleców dodatkową ochronę podczas przyjmowania pozycji pochylonej. Dobrej jakości koszulkę wyróżniają długie rękawki. Ochronę przed nadmiernym poceniem zapewnia syntetyczny materiał z zawartością lycry.

Spodenki

Kluczowy jest także wybór spodenek. Podobnie jak koszulka, powinny one być dobrze dopasowane do ciała i wykonane z elastycznego materiału, który nie będzie krępował ruchów. Spodenki rowerowe są dodatkowo wyposażone we wkładkę żelową, która chroni przed otarciami i odparzeniami, a także redukuje wstrząsy w czasie jazdy.

Rękawiczki

Każdy doświadczony kolarz wie, że rękawiczki to niezbędny element stroju. Zwłaszcza w przypadku kolarstwa szosowego, gdyż te modele rowerów nie są wyposażone w sprzęt amortyzacyjny. Rękawice nie powinny być jednak zbyt grube, aby nie utrudniać zmiany przełożenia.

Buty

Buty kolarskie przeznaczone do jazdy na rowerze szosowym muszą być wyposażone w wyjątkowo twardą, wykonaną z włókna węglowego podeszwę. Jeśli chodzi o rodzaj zapięcia, mamy do wyboru zwykłe sznurówki, rzepy oraz tzw. system BOA. Najlepszym, a zarazem najdroższym rozwiązaniem są buty wyposażone w to ostatnie rozwiązanie – można dzięki niemu liczyć na idealne dopasowanie obuwia do stopy.

Skarpety

Przy zakupie stroju na rower szosowy warto pamiętać także o odpowiednich skarpetkach rowerowych, które charakteryzują się długością sięgającą niemal do połowy uda. Dzięki temu oprócz wchłaniania większej ilości potu stanowią także dodatkową ochronę nóg przed otarciami.

Kurtka

Kurtka idealnie sprawdzi się przy dłuższych trasach, gdy wieje wiatr lub pada deszcz. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się wiatrówki oraz kurtki przeciwdeszczowe. Pierwsze charakteryzuje bardzo cienki materiał; modele odpowiednie na deszcz są z kolei trochę luźniejsze i zwykle mają kaptur. Warto jednak pamiętać, że kurtka przeciwdeszczowa nie jest wyposażona w system wentylacji, przez co komfort jazdy jest znacznie obniżony.

Dlaczego dobór odpowiedniego stroju jest ważny?

Profesjonalny strój kolarski to przede wszystkim komfort w czasie jazdy. Zaletą odpowiedniego stroju jest również ograniczenie nadmiernej potliwości, a także ochrona przed złymi warunkami pogodowymi. Właściwy dobór może również skutecznie zwiększyć aerodynamikę, co przełoży się na możliwość osiągnięcia większej prędkości w bezpieczny sposób.

Shares: