Starczowzroczność to nie wyrok – poznaj metodę leczenia

Rozmyty ekran telewizora, trudności w odczytaniu SMSa czy gorsze widzenie po zmroku to codzienność dla osób, które dotknęła starczowzroczność. Szacuje się, że na tę przypadłość cierpi nawet 10 milionów Polaków. Mimo, że leczenie jest małoinwazyjne i przynosi doskonałe rezultaty, wielu pacjentów dotkniętych chorobą nie sięga po pomoc specjalisty. Sprawdź, na czym polega terapia i zgłoś się do okulisty już dziś.

Starczowzroczność – objawy i wskazania do terapii

Już po 35 roku życia ludzki wzrok zaczyna się stopniowo pogarszać. Warto podkreślić, że starczowzroczność, czy inaczej – prezbiopia, dotyka zarówno pacjentów, którzy wcześniej cierpieli na krótkowzroczność, dalekowzroczność bądź astygmatyzm, jak i tych, którzy nie skarżyli się wcześniej na problemy z widzeniem.

Starczowzroczność najczęściej rozwija się po 40 roku życia i stopniowo postępuje w dalszych latach życia pacjenta. Dolegliwość wiąże się z utratą zdolności do akomodacji.

Warto nadmienić, że prezbiopia dotyka każdego – niezależnie od wykonywanej pracy, chorób towarzyszących czy stylu życia, ale rozwija się szybciej u osób stosujących używki, cukrzyków czy pacjentów pracujących przed monitorem. Wśród objawów starczowzroczności warto wymienić:

  • trudności z wyraźnym widzeniem z bliska, zwłaszcza po zmroku,
  • odsuwanie przedmiotów (książki, telefonu, ekranu komputera) coraz dalej od pola widzenia, by móc się im przyjrzeć.

Według badań przeprowadzonych przez ośrodek IQS co 6 dorosły Polak nigdy nie był u okulisty. Pacjenci, zamiast skierować się do gabinetu okulisty, wolą ratować się tanimi okularami korekcyjnymi z drogerii czy bazaru.

Niestety niewłaściwie dobrane akcesoria mogą przyczynić się do pogorszenia, a nawet utraty widzenia. Nie należy obawiać się specjalistów, bowiem leczenie starczowzroczności jest stosunkowo mało inwazyjne i całkowicie bezbolesne.

Na czym polega leczenie starczowzroczności?

Leczenie starczowzroczności może być przeprowadzone za pomocą kilku skutecznych metod, najpopularniejsze to:

  1. Chirurgiczna korekcja wzroku – nazywana inaczej refrakcyjną wymianą soczewki. Metoda ta jest alternatywą dla laserowej korekty starczowzroczności. Opinie lekarzy są jednoznaczne – zaletą chirurgii wzroku jest przewidywalność skutków operacji w perspektywie długoterminowej;
  2. Soczewki fakijne – korekcja starczowzroczności polegająca na doszczepieniu soczewki tylno lub przednio komorowej. Zabieg może być wykonany u pacjentów od 20 do 60 roku życia;
  3. Monowizja – leczenie starczowzroczności polegające na tym, że każde oko jest poddane innej korekcie, dzięki czemu jedno odpowiada za wyraźne widzenie z bliska, natomiast drugie – z daleka.

Laserowa korekta starczowzroczności? Opinie lekarzy i alternatywne metody leczenia

Chcesz pokonać starczowzroczność? Leczenie przynosi skuteczne i długotrwałe rezultaty. Wejdź na stronę Wrocławskiego Centrum Okulistycznego (wco.com.pl), które specjalizuje się w leczeniu prezbiopii i sprawdź, czy kwalifikujesz się do laserowej korekcji wzroku. Jeżeli nie spełniasz warunków, specjaliści dobiorą inną – równie skuteczną i nieinwazyjną metodę, np. refrakcyjną wymianę soczewki, monowizję lub soczewki fakijne.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 656

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *