Rodzaje i funkcje płyt tarasowych w ogrodzie

Nowoczesne płyty tarasowe sprawdzą się w każdym ogrodzie. To rozwiązanie estetyczne, trwałe i dające wiele możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie do wybranego stylu. Sprawdź, jakie są rodzaje płyt i wybierz optymalne rozwiązanie do Twojego ogrodu.

Jakie są rodzaje płyt tarasowych w ogrodzie?

Płyty tarasowe służą do budowy tarasów, alejek ogrodowych oraz traktów pieszych. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch lekki). Są dostępne w wielu kolorach, fakturach i wymiarach. Zadowolą każdego, kto ceni sobie funkcjonalność oraz nowoczesne wzornictwo. Dobrze przemyśl, jakie płyty tarasowe wybierzesz do swojego ogrodu. Liczy się pomysł i połączenie z pozostałą częścią posesji. Wbrew pozorom taki materiał można nabyć w przystępnej cenie.

Jest kilka rodzajów płyt tarasowych, m.in.: płyty betonowe imitujące beton architektoniczny, płyty, które imitują drewno, płyty wzbogacone o szlachetne kruszywo oraz płyty o strukturze naturalnego kamienia. Co warto o nich wiedzieć?

 

  • Płyty betonowe ‒ sprawdzą się nie tylko w prywatnych ogrodach (np. do wyłożenia ścieżek ogrodowych czy tarasów), ale również w przestrzeni miejskiej (np. do budowy chodników dla pieszych, przed wejściami do galerii handlowych czy na placach miejskich). Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, a także na ścieranie. Nie sprawiają problemu w utrzymaniu czystości, a dodatkowo wyglądają nowocześnie.
  • Płyty imitujące drewno ‒ są wykonane z mieszanki betonowej w taki sposób, by imitowały fakturę i kolor naturalnego drewna. Dzięki temu łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu niż zwykłe drewno, ale przy tym równie estetyczne. Doskonale wkomponowują się w rustykalny styl ogrodu. Mają zastosowanie w ogrodach przydomowych do budowy chodników lub innych elementów małej architektury. Takie płyty są tańsze niż drewno.
  • Płyty z kruszywem szlachetnym ‒ są poddane specjalnemu procesowi płukania, dzięki czemu nabierają wytworności i elegancji. Płyty wzbogacone w np. domieszki miki sprawiają, że nawierzchnia z płyt delikatnie iskrzy w promieniach słońca. Doskonale sprawdzają się w reprezentacyjnych częściach ogrodu.
  • Płyty betonowe o strukturze naturalnego kamienia ‒ są polecane do budowy ścieżek ogrodowych, chodników czy patio. Precyzyjnie odwzorowanie faktury naturalnych kamieni podkreśli piękno każdego domu.

W jaki sposób układać płyty tarasowe w ogrodzie?

W dzisiejszych czasach nie musisz wylewać betonu, aby zbudować taras. Istnieje inny sposób, a dokładne metoda „na sucho’’. Nie jest ona czasochłonna, a jej zaletą jest możliwość wymiany elementów w razie uszkodzenia. Bardzo ważny jest projekt tarasu, który uwzględni jego wymiary, a także rodzaj nawierzchni. Należy ustalić, jaki będzie układ płyt tarasowych, a także liczba schodów prowadzących do ogrodu.

Etapy budowy tarasu:

  1. Korytowanie ‒ usunięcie wierzchniej warstwy gruntu (grubości około 30 cm). Następnie piasek o grubości 10 cm, który należy zagęścić i na niego rozłożyć geowłókninę.
  2. Utwardzenie podłoża przy pomocy kruszywa łamanego o grubości 10–30 cm. Po wysypaniu kruszywa należy go zagęścić przy użyciu zagęszczarki. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kierunku spadku (2-3%), dzięki czemu uzyskamy odpływ wody opadowej od budynku do gruntu.
  3. Wykonanie obrzeży z palisad.
  4. Ostatnią warstwą jest podłoże z piasku o grubości 3-5 cm.
  5. Montaż płyt wg projektu. Należy zachować szczeliny o wielkości 3‒15 mm w zależności od zaleceń producenta, które uzupełnia się płukanym piaskiem bez frakcji pylastych i ilastych.

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij