Budownictwo

Rodzaje i funkcje płyt tarasowych w ogrodzie

Nowoczesne płyty tarasowe sprawdzą się w każdym ogrodzie. To rozwiązanie estetyczne, trwałe i dające wiele możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie do wybranego stylu. Sprawdź, jakie są rodzaje płyt i wybierz optymalne rozwiązanie do Twojego ogrodu.

Jakie są rodzaje płyt tarasowych w ogrodzie?

Płyty tarasowe służą do budowy tarasów, alejek ogrodowych oraz traktów pieszych. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch lekki). Są dostępne w wielu kolorach, fakturach i wymiarach. Zadowolą każdego, kto ceni sobie funkcjonalność oraz nowoczesne wzornictwo. Dobrze przemyśl, jakie płyty tarasowe wybierzesz do swojego ogrodu. Liczy się pomysł i połączenie z pozostałą częścią posesji. Wbrew pozorom taki materiał można nabyć w przystępnej cenie.

Jest kilka rodzajów płyt tarasowych, m.in.: płyty betonowe imitujące beton architektoniczny, płyty, które imitują drewno, płyty wzbogacone o szlachetne kruszywo oraz płyty o strukturze naturalnego kamienia. Co warto o nich wiedzieć?

 

  • Płyty betonowe ‒ sprawdzą się nie tylko w prywatnych ogrodach (np. do wyłożenia ścieżek ogrodowych czy tarasów), ale również w przestrzeni miejskiej (np. do budowy chodników dla pieszych, przed wejściami do galerii handlowych czy na placach miejskich). Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, a także na ścieranie. Nie sprawiają problemu w utrzymaniu czystości, a dodatkowo wyglądają nowocześnie.
  • Płyty imitujące drewno ‒ są wykonane z mieszanki betonowej w taki sposób, by imitowały fakturę i kolor naturalnego drewna. Dzięki temu łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu niż zwykłe drewno, ale przy tym równie estetyczne. Doskonale wkomponowują się w rustykalny styl ogrodu. Mają zastosowanie w ogrodach przydomowych do budowy chodników lub innych elementów małej architektury. Takie płyty są tańsze niż drewno.
  • Płyty z kruszywem szlachetnym ‒ są poddane specjalnemu procesowi płukania, dzięki czemu nabierają wytworności i elegancji. Płyty wzbogacone w np. domieszki miki sprawiają, że nawierzchnia z płyt delikatnie iskrzy w promieniach słońca. Doskonale sprawdzają się w reprezentacyjnych częściach ogrodu.
  • Płyty betonowe o strukturze naturalnego kamienia ‒ są polecane do budowy ścieżek ogrodowych, chodników czy patio. Precyzyjnie odwzorowanie faktury naturalnych kamieni podkreśli piękno każdego domu.

W jaki sposób układać płyty tarasowe w ogrodzie?

W dzisiejszych czasach nie musisz wylewać betonu, aby zbudować taras. Istnieje inny sposób, a dokładne metoda „na sucho’’. Nie jest ona czasochłonna, a jej zaletą jest możliwość wymiany elementów w razie uszkodzenia. Bardzo ważny jest projekt tarasu, który uwzględni jego wymiary, a także rodzaj nawierzchni. Należy ustalić, jaki będzie układ płyt tarasowych, a także liczba schodów prowadzących do ogrodu.

Etapy budowy tarasu:

  1. Korytowanie ‒ usunięcie wierzchniej warstwy gruntu (grubości około 30 cm). Następnie piasek o grubości 10 cm, który należy zagęścić i na niego rozłożyć geowłókninę.
  2. Utwardzenie podłoża przy pomocy kruszywa łamanego o grubości 10–30 cm. Po wysypaniu kruszywa należy go zagęścić przy użyciu zagęszczarki. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kierunku spadku (2-3%), dzięki czemu uzyskamy odpływ wody opadowej od budynku do gruntu.
  3. Wykonanie obrzeży z palisad.
  4. Ostatnią warstwą jest podłoże z piasku o grubości 3-5 cm.
  5. Montaż płyt wg projektu. Należy zachować szczeliny o wielkości 3‒15 mm w zależności od zaleceń producenta, które uzupełnia się płukanym piaskiem bez frakcji pylastych i ilastych.
Shares: