Zdrowie

Psychologia muzyki – nowoczesne podejście do tradycyjnego tematu

Słuchanie muzyki może być zabawne, a niektóre badania sugerują, że może nawet sprawić, że będziesz zdrowszy. Muzyka może być źródłem przyjemności i zadowolenia, ale jest też wiele innych korzyści psychologicznych. Muzyka może rozluźnić umysł, energetyzować ciało, a nawet pomóc ludziom lepiej radzić sobie z bólem. Dla wielu osób muzyka jest czymś więcej niż tylko rytmem wystukiwanym przez grajków, którzy przygrywają w restauracjach do kotleta. Coraz częściej widać, jak wielu ludzi żyje muzyką i jaki wpływ ma ona na coraz większą część ich życia. Na tym właśnie polega „Psychologia muzyki”, temat książki o tym właśnie tytule, autorstwa Marii Chełkowskiej-Zacharewicz, która w 2020 roku została wydana przez PWN.

Myśl, że muzyka może wpływać na twoje myśli, uczucia i zachowania, prawdopodobnie nie jest tak wielką niespodzianką. Jeśli kiedykolwiek czułeś się nakręcony podczas słuchania ulubionego hymnu rockowego w szybkim tempie lub wzruszył Cię do łez czuły występ na żywo, z łatwością zrozumiesz, jak muzyka wpływa na nastrój, a nawet inspiruje do działania.

Psychologiczne skutki słuchania muzyki mogą być potężne i dalekosiężne. Muzykoterapia to interwencja stosowana czasami w celu promowania zdrowia emocjonalnego, pomocy pacjentom w radzeniu sobie ze stresem i poprawy dobrostanu psychicznego. Niektóre badania sugerują nawet, że Twój gust muzyczny może zapewnić wgląd w różne aspekty Twojej osobowości.

Psychologia muzyki opisuje jej wpływ na zdolności poznawcze

Badania sugerują, że muzyka w tle lub muzyka odtwarzana, gdy słuchacz koncentruje się głównie na innej czynności, może poprawić wydajność zadań poznawczych u osób starszych. Książka „Psychologia muzyki” zajmuje się wpływem muzyki na zdolności poznawcze ludzi, którzy jej słuchają. Jedno z badań wykazało, że odtwarzanie bardziej optymistycznej muzyki prowadziło do poprawy szybkości przetwarzania, podczas gdy zarówno optymistyczna, jak i wolniejsza muzyka korzystnie wpływała na pamięć.

Więc następnym razem, gdy będziesz pracować nad zadaniem, rozważ włączenie muzyki w tle, jeśli szukasz poprawy swojej sprawności umysłowej. Zastanów się nad wyborem utworów instrumentalnych zamiast tych ze złożonymi tekstami, które mogą być bardziej rozpraszające.

Wielu studentów lubi słuchać muzyki podczas nauki, ale czy to dobry pomysł? Niektórzy czują, że słuchanie ulubionej muzyki podczas nauki poprawia pamięć, podczas gdy inni twierdzą, że służy ona po prostu jako przyjemna rozrywka.

Badania sugerują, że może to pomóc. Zależy to od wielu czynników, w tym rodzaju muzyki, przyjemności słuchacza, a nawet tego, jak dobrze wyszkolony może być słuchacz. W jednym badaniu muzycznie niewykształceni uczniowie uczyli się lepiej, słuchając pozytywnej muzyki, prawdopodobnie dlatego, że te piosenki wywoływały więcej pozytywnych emocji bez zakłócania procesu tworzenia pamięci.

Psychologia muzyki bada jej wpływ na poziom stresu

Od dawna sugerowano, że muzyka może pomóc w zmniejszeniu stresu lub zarządzaniu nim. Jednym z ciekawszych tematów, jakie rozważane są w książce „Psychologia muzyki”, są nowe trendy skupione na muzyce medytacyjnej, stworzonej, aby uspokoić umysł i przywołać uczucie relaksu. Przytoczone badania wskazują, że słuchanie muzyki może być skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem.

W jednym z badań uczestnicy brali udział w jednym z trzech warunków przed narażeniem na stres, a następnie poddaniem się testowi stresu psychospołecznego. Niektórzy uczestnicy słuchali relaksującej muzyki, inni słuchali szumu falującej wody, a pozostali nie otrzymywali stymulacji słuchowej.

Wyniki sugerują, że słuchanie muzyki miało wpływ na reakcję człowieka na stres, zwłaszcza na autonomiczny układ nerwowy. Ci, którzy słuchali muzyki, mieli tendencję do szybszego powrotu do zdrowia po stresorze.

Jedną z najbardziej zaskakujących psychologicznych korzyści płynących z muzyki jest to, że może być pomocnym narzędziem do odchudzania. Jeśli próbujesz schudnąć, słuchanie łagodnej muzyki i przyciemnianie świateł może pomóc Ci osiągnąć swoje cele. Naukowcy sugerują, że muzyka i oświetlenie pomagają stworzyć bardziej zrelaksowane otoczenie. Możesz spróbować zastosować to w praktyce, grając w domu cichą muzykę podczas jedzenia obiadu. Tworząc relaksujące otoczenie, możesz być bardziej skłonny do powolnego jedzenia, a zatem szybciej poczujesz się pełniejszy.

Shares: