Zdrowie

Ból gardła, chrypka – skąd się biorą i jak je leczyć

Ból gardła i chrypka często wiążą się z trwającą infekcją górnych dróg oddechowych. Wspomniane dolegliwości mogą być jednak spowodowane przez wiele innych czynników. Jakie są przyczyny chrypki i bólu gardła? Jak złagodzić dyskomfort i podrażnienia? Sprawdź, jak skutecznie leczyć chrypę i obolałe gardło.

Przyczyny bólu gardła i chrypki

W wielu przypadkach chrypa i dolegliwości bólowe wynikają z rozwijającej się w organizmie infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. To charakterystyczne objawy chorób takich jak przeziębienie, grypa albo angina. Bóle gardła i chrypka mogą towarzyszyć także odrze, ospie wietrznej, szkarlatynie, błonicy oraz innym chorobom zakaźnym wieku dziecięcego mającym bakteryjne czy wirusowe podłoże. Podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych bywa spowodowane również przez suche powietrze w pomieszczeniach, dym papierosowy albo przebywanie w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku. Chrypka i ból gardła mogą wynikać także z refluksu, chorób nerek, a nawet problemów stomatologicznych (np. zapalenia dziąseł).

Wystąpienie matowego, szorstkiego głosu o zmienionej barwie niekiedy wynika z uszkodzenia fałdów głosowych, mięśni krtani albo ich unerwień, a także z zapalenia tchawicy, krtani, nagłośni albo gardła i krtani. Przyczyną chrypki i dyskomfortu odczuwanego w gardle bywa także przewlekłe podrażnienie spowodowane nadużywaniem głosu albo obecnością ciała obcego. Chrypka może wystąpić również jako dolegliwość towarzysząca chorobom innych narządów, np. niedoczynności tarczycy.

Jak leczyć chrypkę i ból gardła?

W łagodzeniu dyskomfortu i podrażnień gardła sprawdzi się lek na chrypkę w postaci ziołowych pastylek lub tabletek do ssania. Wspomniane preparaty zawierają składniki o działaniu kojącym i nawilżającym. Roślinne substancje mogą dodatkowo powlekać błonę śluzową gardła ochronnym filmem przeciwdziałającym dalszym podrażnieniom, w tym drażniącym gardło atakom suchego kaszlu.

W składach ziołowych pastylek i tabletek pojawiają się takie składniki jak porost islandzki, tymianek czy podbiał. Omówione preparaty sprawdzają się w łagodzeniu chrypki oraz lekkiego i umiarkowanego bólu gardła. Przy silniejszych dolegliwościach bólowych lepiej sięgnąć po spraye czy tabletki na ból gardła o właściwościach znieczulających i przeciwzapalnych. Wspomniane środki mogą działać również przeciwdrobnoustrojowo, w zależności od tego, jaka substancja czynna została w nich wykorzystana.

W składach aerozoli czy tabletek do ssania na gardło warto szukać składników takich jak flurbiprofen, chlorowodorek benzydaminy, salicylan choliny, chlorek benzalkoniowy, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, chlorchinaldol, dichlorowodorek chlorheksydyny czy chlorowodorek lidokainy. Zanim zastosuje się preparat zawierający określoną substancję lub poda się go dziecku, koniecznie należy sprawdzić, dla jakiej grupy wiekowej jest zalecany.

W leczeniu bólu gardła towarzyszącego infekcjom wykorzystywany jest także nanokoloid srebra. Ma on właściwości przeciwbakteryjne, dlatego wspiera łagodzenie podrażnień błony śluzowej i uderza w ich przyczynę. Omówiony składnik może wzbogacać skład sprayu na ból gardła.

Domowe sposoby na chrypkę i ból gardła

Aby szybciej wrócić do zdrowia i pozbyć się dyskomfortu, warto nawilżać gardło poprzez picie dużych ilości wody oraz dbanie o optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Jeżeli określony pokój jest ogrzewany, na kaloryferach warto rozwiesić mokre grzejniki. Pomocne w nawilżaniu dróg oddechowych okazują się również inhalacje z soli fizjologicznej.

Aby nawilżyć i ukoić podrażnione gardło, można pić wodę z miodem. Naturalny składnik poza łagodzeniem chrypki i dyskomfortu wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne. Aby przeciwdziałać podrażnieniom gardła można pić również macerat z siemienia lnianego. Środek powlecze błony śluzowe ochronnym filmem pomagającym zachować odpowiednie nawilżenie.

Ból gardła i chrypka miewają różne przyczyny – od infekcji dróg oddechowych po podrażnienia spowodowane nadużywaniem głosu (charakterystyczne np. dla nauczycieli). Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami, można sięgnąć po nawilżające ziołowe pastylki do ssania albo dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy przeciwdrobnoustrojowym takie jak tabletki i spraye na gardło. Jeżeli ból i chrypka utrzymują się przez dłuższy czas lub wynikają z infekcji bakteryjnej, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody leczenia.

 

Shares: