Zdrowie

Problemy ze wzrokiem — z czego mogą wynikać?

Wzrok stanowi jeden z naszych najważniejszych zmysłów – to dzięki niemu poznajemy otaczający na świat. Pomimo tego, każdego dnia, często nieświadomie popełniamy wiele błędów, które szkodzą zdrowiu naszych oczu. Codzienna pielęgnacja, regularna profilaktyka wzroku oraz ograniczanie wpływu szkodliwych czynników to niezwykle istotne kwestie, które pomogą zachować nasze oczy w dobrej kondycji przez wiele lat. Z czego może wynikać pogorszenie wzroku i jak się przed nim chronić?

Długa praca przy komputerze

W obecnych czasach, ze względu na szybki rozwój technologii i charakter pracy wielu osób, rzeczą normalną jest spędzanie przed ekranem komputera nawet 10 godzin dziennie. Głównym czynnikiem, mającym szkodliwy wpływ na nasze oczy podczas pracy przy komputerze, jest nieregularne i niewystarczająco częste mruganie.

Podczas skupiania się na dokumentach lub w trakcie pisania tekstu nieświadomie zapominamy o mruganiu, co przekłada się na niewłaściwy poziom nawilżenia gałki ocznej. Efektem tego jest odczuwalne pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu, które może prowadzić do rozwoju groźnych infekcji oraz zapalenia spojówek. Regularne przerwy oraz specjalne okulary przeznaczone do pracy przy komputerze pomogą zminimalizować szkodliwy wpływ ekranu na nasz wzrok. Przy pojawieniu się pierwszych problemów ze wzrokiem nie warto czekać na dalszy rozwój i jak najszybciej udać się do poradni okulistycznej, aby skonsultować się ze specjalistą.

Zbyt częste wpatrywanie się w mały ekran

Często występującym złym nawykiem jest świadome i nieświadome nadmierne wytężanie oczu. Czytając treści na niewielkim ekranie telefonu lub tabletu i do tego w słabo oświetlonym pomieszczeniu nadwyrężamy mięśnie gałki ocznej, co przyczynia się do pogłębiania i szybszego postępowania wad wzroku.

Niebieskie światło ekranów telefonów, laptopów i tabletów

Wielogodzinne wystawienie na działanie niebieskiego światła z ekranów telefonów, tabletów oraz komputerów powoduje tzw. cyfrowe zmęczenie wzroku, a także może przyczyniać się do zaburzeń snu. W obecnym czasie korzystanie z tych urządzeń jest jednak praktycznie nieuniknione. Z tego względu, warto zwracać uwagę na częste mruganie podczas pracy, pamiętać o regularnych przerwach oraz w przypadku uczucia suchości, dodatkowo nawilżać oczy specjalnymi kroplami.

Sporo urządzeń jest także wyposażonych w funkcję filtrowania niebieskiego światła, której celem jest ochrona naszych oczu przed jego szkodliwym wpływem – warto z niej korzystać. W salonach optycznych dostępne są również okulary ze specjalnymi szkłami wyposażonymi w filtr niebieskiego światła.

Zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zakurzonych lub zadymionych może powodować dyskomfort, podrażnienie oraz pieczenie oczu. Objawy zazwyczaj nasilają się pod koniec dnia ze względu na przedłużoną pracę oczu i dłuższe wystawienie na działanie niekorzystnych czynników. W zanieczyszczonym powietrzu znajduje się duża ilość szkodliwych pyłów i substancji, które wpływają negatywnie nie tylko na oczy, ale także na cały organizm. Pyły zawieszone w powietrzu mogą wysuszać i podrażniać oczy, co może prowadzić nawet do zapalenia spojówek. Równie negatywny wpływ na nasze oczy ma także dym papierosowy.

Nieodpowiednia dieta

Nieodpowiednie nawodnienie organizmu i brak witamin i minerałów dostarczanych wraz ze zdrowymi warzywami, owocami i olejami mogą negatywnie wpływać na zdrowie oczu. Cenne witaminy oraz inne wartościowe składniki odżywcze są niezbędne dla funkcjonowania tkanek budujących gałki ocznej, które odpowiadają za prawidłowe widzenie.

W diecie nie może zabraknąć witamin z grupy B, które ochraniają siatkówkę oraz zapobiegają chorobom naczyniowym. Należy pamiętać również o produktach bogatych w cynk i luteinę, które w dużym stopniu wpływają na kondycję oczu i odpowiadają między innymi za prawidłowe ciśnienie gałki ocznej.

Shares: