Finanse

Prawne aspekty kryptowalut w Polsce

Przy różnych transakcjach finansowych, coraz więcej osób zastanawia się nad możliwością obrotu finansowego, tak zwanymi „kryptowalutami”. O ile jeszcze kilka lat temu rynek walut elektronicznych nie był szeroko znany, obecnie jego wartość jest ogromna. Tę formę płatności i obrotu zauważyli jednak nie tylko użytkownicy, ale również organy państwowe, prawne oraz podatkowe. Szeroko wprowadzano coraz to nowe regulacje prawne dotyczące kryptowalut, a ogromna rewolucja została przeprowadzona w 2018 roku. Dlatego w przypadku, jeżeli ktoś jest zainteresowany kryptowalutami, powinien liczyć się z koniecznością zapoznania się z regulacjami prawnymi z tego zakresu i prawidłowym opłaceniem podatku od kryptowalut.

Podstawy kryptowalut – definicja wirtualnej waluty

Kryptowaluta to inaczej elektroniczny pieniądz, czy wirtualna waluta (prawnie). Najpopularniejszą z nich jest tak zwany „Bitcoin”, jednak warto pamiętać, że jest jedną z tysięcy różnych kryptowalut. Dla kryptowalut prowadzone są specjalne giełdy – tak zwane „kryptogiełdy”.

Zgodnie z polską ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, z dnia 1 marca 2018 roku, waluta wirtualna to:

  1. Po pierwsze – cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

    1. prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez banki lub inne organy;

    2. międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanowioną przez odpowiednie instytucje;

    3. pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych;

    4. instrumentem finansowym w rozumieniu ustawo o obrocie instrumentami finansowymi;

    5. wekslem lub czekiem;

  2. Po drugie, jest wymienialna w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowana jako środek wymiany;

  3. Po trzecie, może być przechowywana elektroniczna i przeniesiona;

  4. Po czwarte, może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Kryptogiełdy i kantory elektroniczne

Warto pamiętać, że kryptogiełdy są z założenia tworami internetowymi, czyli odpowiednio specjalnymi serwisami internetowymi, gdzie użytkownicy mogą składać indywidualne oferty kupna i sprzedaży kryptowalut (na przykład Bitcoina). Nie są to jednak instytucje państwowe, tylko prywatne oferty, pojawiające się na prywatnych portalach internetowych. Między innymi dlatego transakcje takie mogą być obciążone dość dużym ryzykiem i powinny być przeprowadzane z odpowiednią ostrożnością. Do największych kryptogiełd obsługujących transakcje w złotówkach (PLN) zaliczyć można:

  • giełdę BitBay;

  • giełdę Coindeal.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat kryptogiełdy powstawały i znikały, dlatego należy zachować szczególną ostrożność korzystając z ich usług i oceniając bezpieczeństwo przyszłych transakcji.

Co ciekawe, kryptowaluty można wymienić na walutę narodową (na przykład na polskie złote) i na odwrót (walutę narodową można wymienić na walutę elektroniczną) również w specjalnych kantorach, zajmujących się wymianą kryptowalut. Takie kantory walut elektronicznych są błędnie często mylone z giełdami elektronicznymi, gdzie faktycznie nie różnią się w zasadzie działania od tradycyjnych kantorów. W przeciwieństwie do giełd – w przypadku korzystania z wymiany w kantorze cena wymiany znana jest przed zawarciem transakcji. Takie rozwiązanie może być bezpieczniejsze, w szczególności dla osób początkujących w zakresie obrotu kryptowalutami.

 

Shares: