Zdrowie

Popularne i praktyczne wózki medyczne

Profesjonalne wyposażenie w szpitalach, gabinetach lekarskich, przychodniach to podstawa skutecznej opieki nad pacjentem. Zastanawiasz się, jaki wózek medyczny sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, jakie masz możliwości.

Czym jest wózek medyczny?

Wózki medyczne są to sprzęty, które znajdują się w każdym szpitalu, przychodni, gabinecie stomatologicznym czy punkcie pobrań. Mobilne urządzenia ułatwiające pracę personelu medycznego, a także przechowywanie podstawowych materiałów – gazików, strzykawek, akcesoriów stomatologicznych i innych, w zależności od miejsca wykorzystania. Wózki medyczne pomagają zorganizować miejsce pracy w taki sposób, aby było ono funkcjonalne, tym samym mocno wpływając na zwiększenie efektywności pracy.

Na oddziałach szpitalnych, dzięki wózkom medycznym, można bez problemu dotrzeć do każdego pacjenta z lekami, niezbędnymi materiałami opatrunkowymi czy aparaturą medyczną, problem z ograniczonym poruszaniem chorego jest w ten sposób całkowicie wyeliminowany.

Rodzaje wózków medycznych

Kategoria produktów, jaką stanowią wózki medyczne jest dość zróżnicowana. Obejmuje różne warianty wózków, w tym: wielofunkcyjne, reanimacyjne, opatrunkowe, na leki, dokumenty, transportowe, anestezjologiczne czy specjalnie wózki pediatryczne, przygotowane z myślą o najmłodszych pacjentach.

W zależności od wariantu są one zaprojektowane w taki sposób, aby wspomagać pracę personelu medycznego. W ofercie producentów dostępne są również wózki wielofunkcyjne, które mogą być wykorzystywane w różnych konfiguracjach. Pozwalają na transport leków dla poszczególnych pacjentów, materiały opatrunkowe i narzędzia medyczne, sprzęt medyczny niezbędny do wykonania badania, gdy pacjent nie może samodzielnie przemieszczać się.

Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją, najprostsze propozycje to wózki z wygodnymi półkami, chociaż bardzo często wykorzystywane są warianty z praktycznymi szufladami czy dodatkową zabudową.

Jaki wózek medyczny wybrać?

Szukając odpowiedniego wózka medycznego należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad przeznaczeniem. Inne modele sprawdzą się na sali operacyjnej, a inne w codziennej pracy na oddziale lub specjalistycznym gabinecie medycznym. Dlatego przede wszystkim należy zastanowić się, jaki wariant sprawdzi się najlepiej i najskuteczniej pomoże odpowiednio zorganizować i usprawnić pracę.

Duże znaczenie ma także jakość wybranych produktów. Tu nie można kierować się wyłącznie ceną, ponieważ sprzęt musi posiadać odpowiednie certyfikaty, aby mógł zostać wykorzystywany bezpiecznie. Duże znaczenie mają np. materiały, z jakich został wykonany. Najlepiej sprawdzi się stal nierdzewna, ze względu na fakt, że tego typu powierzchnie bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Dodatkowo powierzchnie często są dezynfekowane specjalnymi środkami, stąd tak ważne jest, aby były trwałe. Materiały muszą cechować się również wysokim stopniem odporności na uszkodzenia, w tym np. zadrapania, które mogą stać się potencjalnym źródłem rozwoju patogenów.

Dostępne obecnie w sprzedaży wózki medyczne charakteryzują się prostą konstrukcją, co jest istotne w kontekście utrzymania należytej higieny i eliminuje problem z ewentualnymi strefami trudno dostępnymi, w których patogeny mogłyby się swobodnie rozwijać.

Shares: