Budownictwo

Pompa ciepła – ekologiczne ogrzewanie dla domu

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć właściciel domu, jest wybór źródła ciepła. Wielu inwestorów rozważa rozwiązania ekologiczne, które są przyjazne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Zaletą wielu z nich jest również możliwość uniezależnienia się od rosnących cen gazu, które w ostatnim czasie spędzają Polakom sen z powiek. Takim ekologicznym i coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Dzięki nowoczesnej technologii umożliwia ogrzanie domu przy pomocy ciepła zawartego w powietrzu atmosferycznym. Jej atutem jest to, że działa efektywnie zarówno przy wyższych temperaturach, jak i w czasie mrozów.

Choć sposób działania pompy ciepła może wydawać się nie do końca jasny, a nawet skomplikowany, to warto już na wstępie zaznaczyć, że tak naprawdę opiera się na podstawowych prawach fizyki. Zastosowano tu zasadę fizyczną znaną jako efekt Joule’a-Thomsona.

Jak dokładnie działa pompa ciepła?

Zdajemy sobie sprawę, że przytoczenie nazwy reguły fizycznej, którą wykorzystano w tym urządzeniu, tak naprawdę niczego jeszcze nie wyjaśnia. Dlatego postaramy się opisać to dokładniej.

Zasada działania pompy ciepła jest bardzo zbliżona do sposobu działania lodówki – takiej, którą każdy z nas ma w swojej kuchni. Lodówka, pomimo że w pomieszczeniu jest ciepło, potrafi utrzymać wewnątrz niską temperaturę. Dzieje się tak, ponieważ usuwa ciepło z wnętrza urządzenia i przekazuje je do pomieszczenia. Na tej samej zasadzie działa pompa ciepła, z tą jednak różniącą, że kierunek przepływu ciepła został tu odwrócony. Zastosowany w pompie czynnik (najczęściej jest to woda zmieszana ze środkiem przeciwzamarzaniowym albo roztwór glikolu) przepływa przez jej cały układ, absorbuje ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania budynku albo ciepłej wody użytkowej.

Jakie zalety ma pompa ciepła?

Jak widać, sposób działania urządzenia nie jest bardzo skomplikowany. Zastosowana w niej technologia, jak i budowa pompy jest raczej prosta i znana człowiekowi od dawna. Korzyści z wyboru tego urządzenia i wykorzystania go do ogrzewania budynku są niezaprzeczalne. Ogromnym atutem pompy ciepła jest to, że koszt ogrzewania jest bardzo niski. Jedyne koszty stałe, na które inwestor musi być przygotowany, to te związane ze zużyciem energii elektrycznej niezbędnej do zasilania pompy. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że przy zainstalowanych w budynku panelach fotowoltaicznych może się okazać, że inwestor nie będzie ponosił kosztów w ogóle. Pompy ciepła, jako urządzenia energooszczędne pobierają stosunkowo niewiele mocy. Należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń, czego dowodem jest szeroki wybór dostępny na stronie https://klimatyczny.pl. Niektóre z nich poza ogrzewaniem budynku służą również do podgrzewania wody użytkowej.

Technologia zastosowana w pompach ciepła – choć te na polskim rynku nie są jeszcze bardzo popularne – wcale nie jest czymś nowym. Ich historia sięga XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy opublikowano zasadę działania tych urządzeń. Jednak dopiero sto lat później uruchomiono pierwsze systemy grzewcze, w których skład wchodziły pompy ciepła. Od tego czasu technologia i oparte na niej urządzenia są cały czas rozwijane. Zalety, które oferują współczesne pompy ciepła, są trudne do przecenienia, co dostrzega coraz więcej inwestorów.

Shares: