Półmaski filtrujące FFP3 i FFP2 stanowią obecnie najlepszą ochronę przed pyłami zawieszonymi w powietrzu, smogiem, a także przed wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami, które mogą przenikać wraz z aerozolami do górnych dróg oddechowych. Czym różnią się między sobą półmaski filtrujące FFP3 i FFP2 i którą z nich warto wybrać, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę?
Gdzie sprawdzi się półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3 i FFP2?
Półmaski filtrujące wykorzystywane są do skutecznej i kompleksowej ochrony górnych dróg oddechowych przed drobnoustrojami oraz szkodliwymi cząsteczkami zawieszonymi w powietrzu i innych aerozolach. Po wniknięciu do dróg oddechowych człowieka poprzez nos lub usta, cząstki te lub drobnoustroje mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowia i życia.
Przed pandemią koronawirusa półmaski filtrujące FFP2 oraz FFP3 były wykorzystywane wyłącznie do ochrony pracowników w sektorze produkcyjnym, przemysłowym, budowlanym czy chemicznym przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia pyłami, dymami oraz wieloma innymi cząstkami zawieszonymi w powietrzu. Poza tym półmaski filtrujące FFP3 i FFP2 wykorzystywane są przez służbę zdrowia podczas kontaktu z zakaźnymi wirusami i bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową.
W dobie pandemii półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3 i FFP2 doskonale sprawdzą się również do skutecznej ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
Półmaski filtrujące FFP2 czy FFP3 – czym się różnią i którą półmaskę wybrać?
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zainwestować w półmaskę FFP2, czy FFP3. Obydwie z półmasek zostały tak zaprojektowane i skonstruowane, aby dokładnie przylegać do twarzy, niezależnie od jej budowy, a powietrze było wdychane i wydychane jedynie poprzez wbudowany w półmaskę filtr powietrza. Dodatkowo niektóre półmaski wyposażane są w zawór, który ułatwia wydychanie powietrza i odprowadzanie pary wodnej z wnętrza półmaski.
Półmaski filtrujące FFP2 i FFP3 różnią się między sobą jedynie klasą (efektywnością) filtracji, a także parametrem określanym jako całkowity przeciek wewnętrzny. Półmaski filtrujące FFP3 zapewniają efektywność filtracji na poziomie 99%, a maski FFP2 gwarantują filtrację 94% cząstek stałych zawieszonych w powietrzu.
Ze względu na efektywność filtracji, półmaski filtrujące FPP2 określane są mianem masek antysmogowych i przeciwpyłowych, zapewniając optymalny stopień ochrony zarówno przed zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu, jak i drobnoustrojami przenoszonymi w aerozolach.
Z kolei półmaski filtrujące FFP3 określane są mianem maskami antybakteryjnymi i antywirusowymi. Są one w stanie skutecznie filtrować najmniejsze cząstki zawieszone w powietrzu oraz wszystkie bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, które mogłyby być przenoszone drogą kropelkową. Z tego też względu półmaski filtrujące FFP3 wykorzystywane są głównie przez lekarzy, personel medyczny oraz w miejscach o zagrożeniu chemicznym i biologicznym.
Czy maska FFP3 lub FFP2 jest jednorazowa?
To, czy maska FFP3 lub FFP2 jest jednorazowa, zależy od jej oznaczenia. Półmaski filtrujące mogą być oznaczane symbolem R, który określa, że półmaska jest wielorazowego użytku, lub symbolem NR wskazującym na maski o użytku jednorazowym.
Zatem, wybierając maski filtrujące, warto zwrócić uwagę nie tylko na efektywność ich filtracji, ale również na symbol określający, czy maska jest jednorazowa, czy wielorazowa. Poza tym warto wybierać jedynie maski opatrzone certyfikatem CE. Takie wyroby znajdziesz m.in. w renomowanym sklepie Pronar oferującym sprzęt ochronny i narzędzia dla profesjonalistów.