Ogród

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – na co zwrócić uwagę?

Idealnie zielony i równy trawnik to z pewnością marzenie wielu właścicieli działek i ogrodów. Aby tak jednak było warto zwrócić uwagę na pewne zasady pielęgnacji trawnika. W okresie wiosennym szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie go po zimie. Aby trawa rosła należy zadbać o wykonanie pewnych zabiegów, które z pewnością wpłyną pozytywnie na jej rozwój.

Kiedy nawozić trawnik?

Bardzo ważne w pielęgnacji trawnika jest odpowiednie nawożenie. Powinno odbywać się ono nawet 3 razy w roku; wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, a także w czerwcu. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na termin, gdyż zbyt późne zastosowanie nawozów może mieć negatywny wpływ na wygląd trawnika. Przy nawożeniu istotna jest także pogoda. Murawę najlepiej zasilać podczas pochmurnego dnia, przy temperaturze, która nie przekracza 15 stopni. Ziemia powinna być lekko wilgotna, natomiast źdźbła trawy- suche. Ponadto ważne jest, aby nawozić skoszony trawnik. Nawożenie powinno odbyć się przed deszczem. Pamiętaj, że wiosenne przygotowanie trawnika jest ważne, ze względu na to, że wpływa ono na jego wygląd i rozwój także w pozostałe pory roku.

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Odpowiednia pielęgnacja trawnika po zimie powinna opierać się na poprawie wzrostu, bujności i koloru trawy, a także ochrona przed chwastami i chorobami. Tutaj istotną rolę odgrywa dobór odpowiednich składników odżywczych, których trawnik potrzebuje po zimie. Oznaką niedoboru takich substancji może być rzadka powierzchnia trawnika, a także murawy osłabione warunkami atmosferycznymi. Właścicieli trawników powinno niepokoić także nierównomierne zabarwienie trawy. Może to świadczyć o tym, że został on zaatakowany przez grzyby, czy inne pasożyty.

Nawożenie trawnika na wiosnę – na co zwrócić szczególną uwagę?

Pielęgnacja trawnika na wiosnę może zacząć się już od połowy marca, w przypadku gdy pogoda będzie sprzyjająca. Najlepiej jednak zrobić to w marcu lub kwietniu. Ze względu na pojawiające się przymrozki wczesne nawożenie może także nie przynieść zamierzonych efektów. Ponadto warto zwrócić uwagę, aby odpowiednio przygotować powierzchnię trawnika. Należy usunąć zalegające liście, a także można przeprowadzić zabieg wertykulacji gleby.

Jakie nawozy stosować?

Gleba pod trawnik powinna mieć odpowiednio kwaśny odczyn. Jeżeli PH jest poniżej wartości 5,5, należy przeprowadzić zabieg wapnowania gleby. Oczywiście zastosowanie nawozu jest uzależnione od potrzeb gleby. Najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, a także jednoskładnikowe. Sklep ogrodniczy online Egarden to miejsce, gdzie znajdziesz płotki ogrodowe plastikowe oraz wiele innych elementów do ogrodu. 

Pielęgnacja trawnika odgrywa istotną rolę. Przede wszystkim, aby wyglądał on na równy o intensywnym kolorze, warto odpowiednio przygotować go w okresie wiosennym. Bardzo ważne są także nawozy, których zastosowanie może okazać się koniecznym krokiem po zimowym czasie.

Shares: