Dom

Oświetlenie techniczne – nie tylko do pomieszczeń gospodarczych

Oprawy oświetleniowe nie muszą cechować się wyszukaną formą, by zachwycać wyglądem i spełniać oczekiwania użytkowników. Ich niewątpliwą zaletą jest funkcjonalność oraz design, który doskonale odzwierciedla cechy stylu nowoczesnego. Co istotne, takie lampy można montować zarówno w przestrzeni zewnętrznej, jak i pomieszczeniach gospodarczych i pomieszczeniach mieszkalnych. 

Nowoczesne wnętrza rzadko wyróżniają się wyszukaną formą. Znacznie częściej są to pomieszczenia skromne, proste, minimalistyczne. Do ich opisania można użyć maksymy amerykańskiego architekta Louisa Sullivana – „forma podąża za funkcją”. Stawia się w nich  przede wszystkim na przestrzeń, proste kształty i funkcjonalność. Oświetlenie techniczne doskonale wpisuje się w takie wnętrza i odpowiada im stylistyką.

Oprawy wpuszczane w sufit

Już od kilku sezonów dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się oprawy montowane w podwieszanym suficie. Ich skromny design doskonale komponuje się ze stylistyką nowoczesnych pomieszczeń. Minimalistyczne i proste w budowie dyskretnie oświetlają wnętrze, pozostając przy tym niemal niezauważone przez użytkowników. Nie mają elementów dekoracyjnych ani ozdób, które przyciągałyby naszą uwagę. Zamiast tego zachwycają prostotą i funkcjonalnością. 

Oprawy wpustowe rzadko montowane są pojedynczo. Znacznie częściej wykonuje się z ich udziałem większe instalacje świetlne, instalując lampy w regularnych odstępach. W ten sposób mogą oświetlać całe pomieszczenie (oświetlenie ogólne) lub jego część (oświetlenie uzupełniające). Takie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w różnych pomieszczeniach: garażu, korytarzu, sali konferencyjnej, łazience, kuchni albo salonie. Decydując się na ich montaż w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, powinniśmy pamiętać o wyborze oprawy o odpowiednim stopniu IP.

Techniczne kinkiety

W pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych, a także na elewacji zewnętrznej bardzo dobrze sprawdzają techniczne kinkiety. To skromne oprawy przeznaczone do montażu na ścianie. Choć mogłoby się wydawać, że projektanci oświetlenia nie mają tu dużego pola manewru, wystarczy wejść na stronę Azzardo.com.pl, by przekonać się, jak dużą różnorodnością formy cechują się takie oprawy. Mogą mieć różne kształty i kolory oraz oświetlać przestrzeń na wiele różnych sposobów. Czasem jest to wąska wiązka, innym razem światło rozproszone.

Na uwagę zasługują formy technicznych kinkietów. To mogą być lampy w kształcie niewielkich kwadratów, prostokątów, kuliste, owalne albo asymetryczne. Niektóre z nich mają proste krawędzie, inne cechują się miękką linią. Istnieją też inne możliwości. Bardzo ciekawie wygląda na przykład lampa ścienna Vidal Aluminium. Choć jest bardzo prosta w budowie, ma też w sobie wiele uroku i elegancji. Z kolei lampa techniczna Vialetto zyskała efektowny design za sprawą swej asymetrycznej formy. A oprawa Veronica posiada źródło światła umieszczone na ruchomym ramieniu, co znacznie poprawia jej funkcjonalność. 

Oprawy wpuszczane w sufit i cechujące się prostą formą kinkiety to tylko dwa przykłady spośród licznych opraw technicznych. Inwestorzy mają do dyspozycji również wiele innych modeli utrzymanych w tej stylistce. Wśród nich można wymienić natynkowe plafony, montowane na szynach reflektory oraz oprawy typu spot light. Decydując się na ich zakup, pamiętajmy, że lampy montowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności albo na zewnątrz (np. na elewacji budynku) powinny być odporne na wilgoć, a w niektórych przypadkach na bezpośrednie działanie wody. W przypadku opraw zewnętrznych ważna jest również odporność na różnice temperatur.

Shares: