Pozostałe

Opiekunka Niemcy. Jak wybrać ofertę pracy dla opiekunek?

Skoro szukasz pracy w opiece, koniecznie zapoznaj się z ofertami niemieckich agencji opiekunek. Wynagrodzenie związane z opiekowaniem się seniorami jest w nich zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Dlaczego? Ponieważ pracując na niemieckiej umowie, podlegasz pod niemieckie przepisy. A to oznacza, że jako opiekunka w Niemczech zarobisz ponad czterokrotnie więcej niż w naszym kraju.

Pamiętaj jednocześnie, że umowę o pracę podpisuje się z dobrej woli obu stron. Zorientuj się więc, jak sprawdzić pracodawcę i jak wybrać ofertę, która rzeczywiście będzie dla Ciebie atrakcyjna.

Oferta pracy dla opiekunek osób starszych Niemcy. Czy jest legalna?

Za granicą warto pracować wyłącznie legalnie. W innym przypadku narażasz się na ogromne zagrożenie. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o zapraszanie przestępców do wykorzystania Twojego zaufania. Liczy się również to, że po 5 latach legalnej pracy na terenie Niemiec nabywasz prawo do niemieckiej emerytury.

Jak sprawdzić, czy agencja działa legalnie? Wystarczy zajrzeć na strony unternehmensregister.de oraz handelsregister.de. Są to odpowiedniki polskich stron CEIDG oraz KRS. Firma powinna znaleźć się na jednej z nich.

Co pracodawca zapewnia opiekunkom w Niemczech?

Standardem jest nieodpłatny przejazd tam i z powrotem. Zakwaterowanie powinno być darmowe. Opiekunka osób starszych w Niemczech często mieszka ze swoim podopiecznym. Zdarza się, że ma zapewnione niezależne lokum, jeśli senior nie wymaga pomocy w dużym zakresie. Jednak nie jest to częste.

Prócz tego zwróć uwagę, czy na miejscu będziesz mieć kontakt z doradcą, który mówi w Twoim języku. Pracodawca powinien również opłacić Ci ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i powypadkowe. Za pracę w święta należy Ci się dopłata. Zapytaj również, czy firma oferuje premie i za co.

Zakres obowiązków w pracy dla opiekunek w Niemczech.

Jeśli agencja zda pozytywnie dwa powyższe testy, czas na wzajemne ustalenia. Pamiętaj, że masz wpływ na to, jakie miejsce pracy wybierzesz. Wszystko zależy od tego, jaką pracę jako opiekunka chcesz wykonywać.

Niektórzy seniorowie potrzebują jedynie towarzystwa – jednak takie oferty pracy nie zawsze są dostępne. Wiążą się też zazwyczaj z niższym wynagrodzeniem niż opieka nad osobami starszymi, które wymagają pomocy w higienie czy poruszaniu się. Do obowiązków opiekunki może też należeć sprzątanie, gotowanie i robienie zakupów. Ustal, jak to wygląda w pracy, na którą się godzisz.

Nie ufaj firmom, które nie wymagają znajomości języka niemieckiego.

Praca za granicą bez znajomości języka nie jest bezpieczna. Ani dla Ciebie, ani dla osoby, którą będziesz mieć pod opieką. Jeśli więc podczas rekrutacji na stanowisko opiekuna osób starszych słyszysz zapewnienia, że do zatrudnienia nie trzeba znać języka, uciekaj. Poważne agencje nie składają takich deklaracji. Jeśli seniorowi będzie coś dolegać, musisz być w stanie skontaktować się ze służbami medycznymi i wezwać pomoc.

Dobierz czas pracy w Niemczech w opiece do swoich potrzeb.

Tutaj masz pełną dowolność. Pierwszym kontraktem opiekunek w Niemczech jest często umowa na zastępstwo. Jeśli opiekunka pracująca na miejscu chce wrócić do domu na święta, potrzebuje zmienniczki. Nie obawiaj się więc, jeśli na początek chcesz wyjechać na krótko i sprawdzić się w nowej sytuacji.

Oczywiście im większa jest Twoja dyspozycyjność, tym szybciej znajdziesz pracę. Koordynator musi bowiem dopasować Twój grafik do dostępnego zapotrzebowania.

Praca opieka Niemcy w naszej agencji. Szukasz pracy opiekunki seniora?

Masz doświadczenie w opiece? Jesteś osobą empatyczną, odpowiedzialną i pozytywnie nastawioną do związanych z tym obowiązków? Znasz język niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym?

Wypełnij formularz na naszej stronie Jobs.pricura.de/pl/. Działamy legalnie i dbamy o bezpieczeństwo naszych pracowników. Chętnie odezwiemy się, by poznać Cię lepiej i odpowiedzieć na wszelkie pytania, jakie chodzą Ci teraz po głowie.

undefined