Pozostałe

Jak i gdzie używać osuszacza budowlanego?

Wilgotność o dużym poziomie może przynosić wiele niekorzystnych następstw. W trakcie budowy może uniemożliwić pracownikom wykonywanie lub opóźnienie określonych prac. Często najlepszym rozwiązaniem okazuje się zaopatrzenie w profesjonalne urządzenie takie jak osuszacz powietrza.

Co to jest osuszacz budowlany?

Jak nazwa wskazuje jest to urządzenie, które ma osuszać powietrze wewnątrz pomieszczeń. Osuszacze charakteryzują się jedną z największych wydajności wśród urządzeń o tych funkcjach. Osuszacze budowlane mogą być stosowane na każdym etapie budowy – podczas jej trwania, wykonywania prac wykończeniowych, jak również po ich zakończeniu.

Wyposażenie w stalową obudowę zapewnia odporność na uderzenia, co w warunkach budowlanych jest sporą zaletą. Uchwyt oraz duże koła ułatwiają transport, a prosty do wyczyszczenia i skuteczny filtr powietrza gwarantuje dobrą pracę w warunkach o dużym zapyleniu. Dodatkowo brak zaawansowanej elektroniki wpływa na to, że powinien on przysparzać problemów.

Jak działa osuszacz budowlany?

Wbudowany wentylator przemieszcza powietrze najpierw poprzez filtr powietrza, a następnie poprzez metalowy radiator, który jest chłodzony sprężarką. Powstająca para wodna skrapla się, a woda spływa do zbiornika. Po czym osuszone powietrze jest wprowadzane do pomieszczenia. Osuszacze mogą kontrolować automatycznie poziom wilgotności w pomieszczeniach o maksymalnej kubaturze 100 m3.

Rodzaje osuszaczy budowlanych

Rynek oferuje różne rodzaje osuszaczy powietrza, jak adsorpcyjne i kondensacyjne. Zależnie od typu różnią się odmiennymi właściwościami i zastosowaniem. Te pierwsze działa na podwójnego obiegu. Strumień wilgotnego powietrza dostaje się do filtra i tam zostaje przefiltrowane, następnie przepływa przez rotor, który wolno się obraca i jest pokryty osuszającą substancją, między innymi żelem krzemionkowym, w ten sposób cząsteczki wodny zostają wchłonięte, a oddawane powietrze ma mniejsze  stężenie wilgotności.

Natomiast osuszacz kondensacyjny jest wyposażony w wentylator, sprężarkę, wymienniki ciepła oraz element rozprężny. Wentylator daje impuls do przepływu wilgotnego powietrza przez wymienniki ciepła, temperatura która w nich panuje jest niższa niż temperatura punktu rosy, dzięki temu zachodzi kondensacja – para wodna się skrapla. Woda pozostaje na ściankach zbiornika wbudowanego w osuszacz lub zostaje odprowadzona do kanalizacji.

Osuszone powietrze jest ogrzewane w skraplaczu. Finalnie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma temperaturę niewiele różniącą się do temperatury, którą posiadało zasysane powietrze, a po całym procesie pozbawione jest wilgoci. Kompatybilnie z wydłużeniem czasu pracy urządzenia w zamkniętym pomieszczeniu, ilość wody zawartej w powietrzu zostaje stopniowo zmniejszana.

Najważniejsze parametry osuszaczy na budowie

Jeżeli pracujemy profesjonalnie możemy zaopatrzyć się w swój osuszacz, w innych wypadkach zdecydowanie korzystniej jest zdecydować się na wynajem osuszaczy. Niezależnie od wyboru opcji powinniśmy zwrócić uwagę na jego najważniejsze właściwości i cechy. Efektywność działania osuszaczy kondensacyjnych uzależniona jest od warunków panujących na terenie budowy i rodzaju urządzenia – marki i wielkości.

Jedną z najpopularniejszych i renomowanych marek jest Master, ten producent gwarantuje wyjątkową jakość. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie zawiera osuszacz, takie zwiększają jego skuteczność. Higrometr, czyli miernik wilgotności, higrostat, czyli regulator poziomu wilgotności oraz licznik godzin z pewnością usprawnią użytkowanie. Co więcej, niektóre modele zawierają jonizator powietrza, to też duże udogodnienie.

Shares: