Lifestyle

Na jakiej gitarze zacząć naukę gry – poradnik gitarzysty

Granie na instrumencie jest wspaniałą przygodą i dla wielu osób, które pokochały tą jedną z najpiękniejszych pasji na świecie jest to sposób na życie i w pewnym sensie styl życia. Wokół grania na instrumencie kręci się jeszcze masy innych ciekawych aspektów, jak przykładowo należenie do jakiejś subkultury, czy też emocje, które pchnęły nas do zagrania, czy napisania danej piosenki. Jest to na pewno zajęcie dla osób, które czują w sobie chęć do grania i mają w sobie chociaż troszkę samozaparcia i pasji, bez których na starcie byłoby bardzo ciężko. Tak właśnie jest z graniem na gitarze. Jest to instrument, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Gitara jest symbolem buntu i wyrażania własnego zdania za pomocą szarpania strun w odpowiedni sposób.

Wybór gitary

Na samym początku czeka nas bardzo ważny wybór instrumentu na jakim będziemy grali. Typ gitary jest bardzo istotny i ma ogromny wpływ na trudność i specyfikę gry. W szkołach zaleca się rozpocząć naukę na gitarze od typu klasycznego. Jest on teoretycznie najprostszy do rozpoczęcia przygody z gitarą. Struny nie są w nim metalowe i nie będę raniły naszych palców na samym początku. Jeżeli, ktoś jest fanem muzyki klasycznej to tym bardziej poleca się rozpoczęcie przygody od klasycznej wersji gitary.

Jeżeli, jednak chcemy grać muzykę rockową, lub po prosty brzmienie gitary klasycznej nam się nie podoba to pozostaje nam wybór typu akustycznego, lub elektrycznego. Gitara akustyczna jest znacznie trudniejsza na samym początku przygody z graniem. Posiada metalowe struny, które będą na początku lekko raniły nasze palce. Nasze palce muszą się przyzwyczaić do strun i po czasie nie będziemy już czuli żadnego problemu związanego z bólem palców podczas gry. Gitara akustyczna jest głośniejsza i daje nam trochę więcej możliwości pod względem gatunków jakie możemy na niej zagrać. Oczywiście tylko w teorii i każdy gatunek można zagrać na wybranej gitarze, to kwestia wprawy i naszej wyobraźni.

Na początku jednak nie będziemy mieli sporych umiejętności. Pozostaje jeszcze gitara elektryczna, która jest celem wielu początkujących gitarzystów. Tutaj struny też są metalowe, ale możliwości duże większe. Na gitarze elektrycznej możemy zagrać każdy gatunek muzyczny jaki wybierzemy i możliwości brzmień i gry są nieograniczone. Możliwość modulacji dźwięku za pomocą wzmacniacza i różnego rodzaju kostek jest bardzo duża i każdy gitarzysta może mieć swoje własne brzmienie. Jednak gitara elektryczna jest najdroższa i może być to przeszkoda na początku. Musimy dokupić do niej wzmacniacz, który też jest sporym wydatkiem, szczególnie na początku naszej przygody.

Im droższa tym lepsza

Jeżeli, chodzi o wybór już samego modelu gitary to tutaj sprawa wygląda zazwyczaj tak, że im więcej pieniędzy wydamy – to dostaniemy lepszą gitarę. Na serwisach z używanymi instrumentami możemy dostać na prawdę dobry sprzęt, który będzie znacznie dłużej nam służył niż nowa gitara kupiona w tej samej cenie. Trzeba jednak dobrze sprawdzić daną ofertę. Wybór odpowiedniego modelu gitary jest kluczowy. W przypadku poszukiwania swojej pierwszej gitary warto poradzić się doświadczonego gitarzysty, który o gitarach wie wszystko —> kliknij w link.

Shares: