Dom

Meble do kuchni – lakier czy laminat?

Laminowane, a może lakierowane meble? Wybór jednej z tych dwóch możliwości to częsty dylemat, który pojawia się przy urządzaniu kuchni. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety. Sprawdź, które z nich lepiej pasuje do Twojego domu!

Meble laminowane – co je wyróżnia?

Pierwszym ze sposobów wykończenia powierzchni mebli jest laminowanie. Wykonuje się je np. na płytach wiórowych i MDF. Czy takie pokrycie szafek kuchennych jest odpowiednie? Tutaj nasuwa się tylko jedna odpowiedź: to zależy.

Prawidłowo wykonany laminat jest łatwy do utrzymania w odpowiednim stanie. A to właśnie kuchnia jest przecież tym miejscem w domu, w którym nietrudno coś pobrudzić. Czynniki takie jak wilgoć, tłuszcz i wysoka temperatura mogą mocno wpływać na meble. Laminaty mają jednak tę zaletę, że są stosunkowo niedrogie. Co więcej, występują w szerokiej gamie kolorów, w tym jako imitacje drewna.

By jednak zamówione szafki służyły jak najdłużej, muszą mieć odpowiednio zabezpieczone krawędzie. To właśnie te miejsca są bowiem najbardziej podatne na wnikanie wilgoci, co z kolei prowadzi do odkształcania płyty meblowej. Dlatego należy je zabezpieczyć – np. za pomocą profili z aluminium.

Lakierowane meble do kuchni

Inna opcja wykończenia mebli do kuchni to lakierowane powierzchnie. Tutaj mamy większe pole manewru, jeśli chodzi o kształt frontów. Można pokusić się o frezowanie czy żłobienia, a więc zyskać meble wykonane w stylu klasycznym albo glamour. Oczywiście rozwiązanie to kosztuje więcej, ale jednocześnie jest często bardziej wytrzymałe.

Lakierowana powierzchnia da się łatwo wyczyścić, więc szafki na pewno będą trwałe i zachowają estetykę przez lata. Stosując tę metodę wykończenia, pokrywa się również newralgiczne miejsca, czyli krawędzie i kanty. Mocna powłoka powstała po zaschnięciu lakieru w znakomity sposób zabezpiecza szafki kuchenne.

Podobnie jak w przypadku laminatów i tutaj możliwości kolorystyczne są szerokie. Dlatego meble można ściśle dopasować do swojego gustu i stylu aranżacji. Zdecyduj ponadto, czy wolisz wykończenie na wysoki połysk, czy też matowe.

Wyposażenie kuchni – jakie wykończenie wybrać?

Znasz już zalety dwóch typów wykończeń. Pozostaje pytanie: które z nich wybrać do swoich mebli kuchennych? Na początek weź pod uwagę, jak dużo czasu spędzasz w tym pomieszczeniu. Czy uwielbiasz gotować, piec i eksperymentować z przepisami? A może robisz to tylko okazjonalnie? Pamiętaj, że im większa eksploatacja wyposażenia, tym trwalsze powinny być meble do kuchni. Dlatego w pierwszym przypadku zdecydowanie polecamy lakier.

Kolejny aspekt to oczywiście finanse. Same meble na wymiar są kosztowniejsze niż gotowe rozwiązania: https://www.komandor.pl/meble/meble-na-wymiar. Jednak warto się o nie pokusić, szczególnie w małym mieszkaniu bądź w kuchniach otwartych na salon. Gdy chcesz co nieco oszczędzić, laminaty będą dobrą opcją. Upewnij się tylko, czy krawędzie szafek są wystarczająco zabezpieczone w inny sposób.

Które powierzchnie kuchennych mebli są lepsze – laminowane czy lakierowane? Odpowiedź zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, gustu i budżetu. Wybrana opcja będzie widoczna na pierwszy rzut oka dla każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Najlepszego wyboru dokonaj zatem samodzielnie – po to, by czuć się w kuchni komfortowo i przytulnie.

Shares: