Pozostałe

Leczenie stożka rogówki za pomocą metody Cross Linking – najważniejsze informacje

Cross Linking to nowoczesne rozwiązanie stosowane w przypadku leczenia stożka rogówki. Najczęściej przeprowadza się je na chorych, u których stwierdzono wczesne stadium stożka (1 lub 2 stopień według Amsler’a). W tej metodzie, za pomocą naświetlania rogówki oka promieniami ultrafioletowymi, doprowadza się do powstania nowych wiązań krzyżowych (crosslinking), co przyczynia się do tego, że rogówka wokół której się one znajdują staje się mniej podatna na odkształcenia.

Na czym polega Cross Linking? Przebieg zabiegu

Pierwszy krok polega na znieczuleniu gałki ocznej za pomocą specjalnych kropli. Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się również antybiotyki, które mają za zadanie chronić oko przed ewentualnymi infekcjami. Cross Linking posiada dwie możliwe metody przeprowadzenia operacji. Pierwsza z nich polega na usunięciu zewnętrznej warstwy rogówki za pomocą sprzętu chirurgicznego, a następnie na zakropleniu gałki ocznej kroplami zawierającymi ryboflawinę. Gdy jej oczekiwana ilość zostanie wchłonięta przez rogówkę, naświetla się ją laserem UV. Po przeprowadzonym zabiegu z abrazją zakłada się na oku soczewkę ochronną, która przyspiesza gojenie i regenerację nowego nabłonka. W przypadku, gdy Cross Linking jest przeprowadzany z wykorzystaniem drugiej metody, bez abrazji – zewnętrzna warstwa rogówki pozostaje nienaruszona, dzięki czemu powrót pacjenta do pełnej sprawności jest szybszy. To, która z metod zostanie wykorzystana zależy od decyzji lekarza podjętej na podstawie wyników badań oraz indywidualnego przypadku pacjenta.

Dlaczego warto postawić na Cross Linking?

Choć jest to stosunkowo nowa metoda walki ze stożkiem rogówki, posiada wysoką skuteczność i wielu zwolenników. Jedną z jej najważniejszych zalet jest fakt, iż w większości przypadków po przeprowadzeniu zabiegu choroba nie postępuje dalej. Przeprowadzenie zabiegu Cross Linking’u stanowi dla chorego formę zabezpieczenia przed jej rozwojem i tym samym uniknięcie potrzeby przeprowadzenia operacji przeszczepu rogówki. To, o czym warto również wspomnieć to bezpieczeństwo terapii oraz niskie prawdopodobieństwo skutków ubocznych po jej przeprowadzeniu. Wynika to ze stosowanych przed i w trakcie zabiegu odpowiednich procedur. Przed skierowaniem na Cross Linking należy najpierw przejść szereg badań i mieścić się w odpowiednich normach, dzięki czemu prawdopodobieństwo skuteczności zabiegu jest niezwykle wysokie. Choć warunków do spełnienia jest niemało, nie należy do nich wiek pacjenta, co pozwala na przeprowadzenie terapii u osób w każdym wieku – zarówno u starszych, jak i kilkuletnich zdiagnozowanych chorych. Wynika to z faktu, iż Cross Linking uważany jest powszechnie za procedurę, która ratuje nasz wzrok, dlatego tutaj ograniczenia wiekowe nie występują. Dużą zaletą tej terapii jest także mała inwazyność zabiegu oraz krótki czas rekonwalescencji, która trwa tylko kilka dni. To jedynie część plusów Cross Linking’u wyjaśniających wprost dlaczego warto zdecydować się na tego typu zabieg. Po szczegóły najlepiej zwrócić się do specjalisty lub kliniki przeprowadzającej tego typu terapię leczenia stożka rogówki.

Shares: