Zdrowie

Kolagen w proszku – jak działa na stawy?

Wielu pacjentów uskarża się na dolegliwości bólowe w obrębie stawów. Mogą one występować w konsekwencji przebytych urazów, nadwagi oraz siedzącego trybu życia. Dotyczą zarówno starszych, jak i młodych osób, kobiet i mężczyzn. Jednym ze sposobów radzenia sobie z uciążliwymi symptomami jest stosowanie odpowiednich suplementów diety. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak działa kolagen w proszku i kiedy należy go stosować.

Kolagen w proszku – właściwości

Kolagen w proszku, np. 4flex w aptekach internetowych, stanowi niezastąpiony suplement diety, wykorzystywany do walki w przewlekłym bólem stawów. Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka i stanowi jeden z budulców kości, skóry, chrząstek oraz ścięgien. Odpowiada nie tylko za utrzymywanie stawów w dobrym zdrowiu, ale także jest nazywany eliksirem młodości. Pomaga bowiem utrzymać gładkość i odpowiedni poziom napięcia skóry. Ponadto to właśnie kolagen uczestniczy w produkcji mazi stawowej odpowiedzialnej za utrzymanie odpowiedniej ruchomości narządów ruchu i stawów.

Wskazania do stosowania kolagenu w proszku

Już od 25. roku życia zaczyna zanikać zdolność organizmu do samodzielnej produkcji kolagenu. Dlatego właśnie profilaktyczne stosowanie odpowiednich preparatów pozwala na zapobieganie rozwijaniu się dolegliwości bólowych, które stanowią główne wskazanie do suplementacji kolagenem w proszku. Dyskomfort może być spowodowany nieprawidłowościami w stawie lub w okolicznych strukturach. Szczególnie narażone na pojawienie się dokuczliwych objawów są osoby starsze oraz sportowcy.

Ból stawów może być spowodowany także nadwagą i nadmiernym obciążaniem. Ponadto rozwijaniu się symptomów sprzyja siedzący tryb życia oraz bagatelizowanie pierwszych objawów kontuzji, urazów oraz innych nieprawidłowości funkcjonowania. Dodatkowo naturalna produkcja kolagenu może być spowolniona przez stres, toksyny oraz zanieczyszczenia środowiska. Wśród najważniejszych wskazań do stosowania kolagenu w proszku można wymienić:

  • ból i zmniejszoną ruchomość stawu,
  • sztywnienie stawów, więzadeł i ścięgien,
  • charakterystyczne strzelanie stawów podczas poruszania,
  • trudności ze zginaniem kolan,
  • łamliwość włosów i paznokci,
  • utratę jędrności skóry,
  • regularne treningi sportowe,
  • nadwagę,
  • przebyte urazy oraz kontuzje (np. zwichnięcia) narządów ruchu,
  • nadmierne obciążenie fizyczne.

Jak kolagen w proszku działa na stawy?

Głównym budulcem chrząstek i ścięgien jest kolagen typu I i II. Odpowiednio dobrane suplementy diety mogą skutecznie wzmocnić stawy oraz uodpornić je na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu skutecznie hamują rozwój choroby zwyrodnieniowej oraz łagodzą dolegliwości bólowe. Ponadto kolagen w proszku stymuluje produkcję mazi stawowej odpowiedzialnej za smarowanie stawu i ochronę przed nadmiernym tarciem. Dodatkowo wpływa korzystnie na elastyczność więzadeł i ścięgien, zapobiegając ich sztywnieniu. W ten sposób pozwala na przywrócenie komfortu podczas poruszania się.

Shares: