Budownictwo

Kocioł kondensacyjny – jaka moc kotła? Jak obliczyć potrzebną moc kotła kondensacyjnego?

Kocioł kondensacyjny to nie tylko sposób na ogrzewanie domu, ale również na podgrzanie wody użytkowej. Dodatkowo jest to metoda na oszczędności – o ile tylko dobrze dobierzesz moc kotła. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, gdy projektujesz instalację grzewczą w swoim domu.

Kocioł kondensacyjny – co warto wiedzieć?

Jak wspominaliśmy we wstępie, kocioł kondensacyjny służy zarówno do zasilania instalacji grzewczej, jak i do podgrzania wody użytkowej. Pozwala też wygenerować oszczędności na poziomie 20% w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych. W jaki sposób? Ponieważ dzięki procesowi kondensacji w maksymalny sposób wykorzystuje się paliwo. Brzmi jak czarna magia? Chodzi o to, że urządzenie to wyposażone jest w wymiennik ciepła z częścią kondensacyjną, które odbiera ciepło ze spalin i ogrzewa nim wodę, która następnie płynie do instalacji grzewczej, ogrzewając pomieszczenie (oczywiście, technologia ta jest bardziej zaawansowana, jednak nie będziemy jej tutaj dokładnie tłumaczyć).

Ponadto kotły dzieli się na jedno- i dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne składają się z kotła kondensacyjnego i podłączonego do niego podgrzewacza, czyli zbiornika wody użytkowej. Ciepło z kotła przekazywane jest do podgrzewacza, który ogrzewa wodę. Wydajność tego rozwiązania zależy głównie od wielkości zbiornika.

Natomiast w kotłach dwufunkcyjnych cały proces przebiega w jednym urządzeniu. Zimna woda wodociągowa przepływając przez nie, zostaje ogrzana i dalej transportowana do kranów. Tutaj kluczowa jest moc kotła. Co jest lepszym rozwiązaniem? To już zależy od twoich potrzeb i możliwości. Kocioł kondensacyjny dobierz, konsultując ten wybór z fachowcami np. z ECO-TEAM.pl, którzy wskażą, jakie parametry urządzenia będą najważniejsze w twoim przypadku.

Jaka moc kotła kondensacyjnego?

Jednym z najważniejszych wskaźników, podczas wyboru kotła kondensacyjnego, jest jego moc. Nie może być ona zbyt niska, ponieważ pamiętaj, że w ten sposób ogrzewasz nie tylko pomieszczenia, ale również wodę użytkową. Z drugiej strony nie ma sensu przepłacać za kocioł o wyższej mocy, której i tak w pełni nie wykorzystasz.

Jak obliczyć moc kotła? Sprawdzając potrzeby cieplne budynku. Wiemy, brzmi to skomplikowanie, aczkolwiek niezbędną analizę może przeprowadzić dla ciebie architekt lub audytor energetyczny. To, co jest brane pod uwagę, podczas obliczania potrzeb cieplnych budynku, to m.in. strefa klimatyczna, rodzaj izolacji oraz wentylacji, usytuowanie domu względem stron świata, a także przewidywane zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę. Na tej podstawie wylicza się wskaźnik sezonowego zapotrzebowania ciepła oraz wskaźnik szczytowego zapotrzebowania ciepła.

Oprócz tego ważna jest sprawność kotłów kondensacyjnych, na którą wpływ mogą mieć takie czynniki jak to, czy urządzenia znajdują się w pomieszczeniach ogrzewanych, jaki jest rodzaj zastosowanych palników, a także czy kotły są wyposażone w regulatory pogodowe.

W internecie możesz znaleźć kalkulatory mocy kotłów kondensacyjnych, które wymagają wprowadzenia takich danych jak powierzchnia ogrzewania, ilość domowników, normatywne zużycie ciepłej wody, roczne zużycie ciepłej wody itp. Pamiętaj jednak, że wystarczy, że ty źle oszacujesz niektóre parametry, by wynik był nieprawidłowy, dlatego zalecamy kontakt ze specjalistą.

Moc kotła kondensacyjnego a rodzaj budynku

Na koniec chcemy zwrócić uwagę na to, że moc kotła będzie zależna też od rodzaju budynku. Aby to zobrazować, wskażemy uśrednione wartości.

Dom tradycyjny będzie wymagać kotła o mocy ok. 80-100 W/mkw, dom energooszczędny 40-60 W/mkw, natomiast dom pasywny, w którym zastosowano takie technologie jak m.in. rekuperacja, zaledwie 20-30 W/mkw.

Shares: