Finanse

Jakie były pierwsze kryptowaluty? Które kryptowaluty znamy najdłużej?

Wielu pytanych o pierwszą kryptowalutę, bez zastanowienia podaje Bitcoin. Jest to po części prawda, jednak należy pamiętać, że historia walut kryptograficznych jest o wiele dłuższa, niż mogłoby się powszechnie wydawać. Chcesz poznać pierwsze kryptowaluty? Szczegóły poniżej!

Jaka jest historia kryptowalut?

Historia kryptowalut sięga pierwszej połowy lat 80. XX wieku, kiedy to informatyk David Chaum w 1983 roku stworzył pierwszy anonimowy system obrotu pieniądzem cyfrowym o nazwie eCash. Co ważne, z założeń tego algorytmu korzystają dzisiejsze kryptowaluty, dlatego też pojawienie się eCash jest ważną datą, która musi pojawić się w omawianiu ich historii. Więcej informacji na temat aktualnych kryptowalut można znaleźć na https://bitcoin.edu.pl.

Użycie systemu eCash możliwe było dopiero 10 lat później, wraz z powstaniem firmy DigiCash, która rozwijała technologię i umożliwiała dokonywanie anonimowych transakcji. Pomimo zdobycia popularności w kręgach związanych z bankowością, system ten nie przedostał się do świadomości zwykłych użytkowników i firma w 1999 roku ogłosiła upadłość.

Które kryptowaluty pojawiły się przed Bitcoinem?

Na około 10 lat przed ogłoszeniem słynnego manifestu Satoshi Nakamoty, powstała kryptowaluta HashCash, wprowadzając token dowodu pracy – Proof of Work, który jest istotnym elementem protokołu Bitcoin.

W 1998 roku powstało B-money, które bazowało na wcześniej poznanym modelu eCash, zostało jednak uaktualnione i dostosowane do panujących realiów. Rok 2005 przyniósł nową kryptowalutę – BitGold, której twórcą jest Nick Szabo, były pracownik DigiCash. Jak sam przyznał, bazował on na wszystkich powstałych dotychczas kryptowalutach, dopracowując swoją.

W 2008 roku świat powitał, za sprawą białej księgi Satoshi Nakamoty, Bitcoina, czyli bez wątpienia najpopularniejszą, a według wielu i najważniejszą, kryptowalutę, której w najbliższym czasie raczej nie grozi detronizacja.

Które kryptowaluty znamy najdłużej?

Najbardziej znaną kryptowalutą, jest bez wątpienia Bitcoin, jednak oprócz niego istnieje kilka innych, które również posiadają rzeszę zwolenników. Do altcoinów, czyli alternatywnych kryptowalut zaliczyć można:

  • Ethereum – powstała w 2015 roku,
  • Litecoin – zadebiutowała w 2011 roku,
  • Dogecoin – istniejąca od 2013 roku,
  • Dash – na rynku od 2014 roku,
  • Bitcoin Cash – od 2017 roku,
  • Nano – uruchomiona w 2015 roku.

Czy przyszłość należy do kryptowalut?

Rynek kryptowalut jest dynamiczny i niestabilny zarazem. Nie ma nad nim również żadnych uwarunkowań, dlatego nie można przewidzieć, jak będzie on kształtował się w przyszłości. Specjaliści są zdania, że dopóki rządy poszczególnych krajów nie unormują rynku kryptowalut, w dalszym ciągu pozostanie on nieprzewidywalny.

Do głosu dochodzą również aktywiści ekologiczni i środowiskowi, którzy zarzucają walutom kryptograficznym, że negatywnie wpływają na środowisko, zużywając ogrom energii i pozostawiając duży ślad węglowy. Pozostaje nam więc jedynie obserwować, jak potoczą się losy kryptowalut.

Shares: