Inne

Jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Dbanie o psa to oczywiście przyjemny obowiązek, bo jest naszym przyjacielem i członkiem rodziny. Oczywiście pojawia się szereg dylematów związanych z jedzeniem, odpowiednimi kosmetykami czy też zabawkami. Różnorodność oferty w sklepach też nie ułatwia sprawy, bo karm jest tak dużo, że idzie się pogubić w markach, opisach, reklamach i zapewnieniach producentów, że tylko ich propozycja warta jest uwagi.

Inwestycja w zdrowie

Oczywiście dobra karma dla psa to przede wszystkim pełnoporcjowe posiłki, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników. To zapotrzebowanie oczywiście się zmienia z racji wieku, przebytych chorób, stanu fizjologicznego czy też aktywności. Poza tym karma musi być zbilansowana, bezpieczna i smaczna. Staje się gwarancją kondycji, pięknej sierści, zdrowych zębów oraz dobrego nastroju. W wielu wariantach będzie również dopasowana do potrzeb konkretnej rasy, bo także w tej materii są określone preferencje. Więc, zanim udamy się na zakupy, musimy wiedzieć, że nie istnieje uniwersalna karma dla psa, musimy przygotować sobie szereg informacji, a także dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Co istotne, jedzenie będziemy wybierać, analizując jego skład, a nie kierując się ceną.

Doskonała karma

Odpowiednia karma dla psa będzie przede wszystkim dopasowana do potrzeb. Musi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a tym samym korzystnie wpływać na jakość i długość życia czworonoga. Przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników i co istotne, nie są one stałe, więc będzie się zdarzać, że będziemy zmieniać karmę, stopniowo wprowadzając nowe pożywienie do diety pupila. Oczywistym jest to, że szczeniak potrzebuje zupełnie innych składników niż dorosły pies czy senior. Inna karma będzie przeznaczona dla bardzo aktywnych czworonogów, a inna dla „kanapowców” czy też zwierząt po kastracji. W wielu wypadkach znaleźć można również propozycje specjalistyczne, które często są zalecane przez weterynarzy, jeśli jest taka potrzeba.

Niezmiennie jednak zawsze ważny będzie skład. To ilość mięsa w karmie, jego jakość, obecność wypełniaczy, witamin i mikroelementów będą miały kluczowe znaczenie w codziennym zbilansowanym żywieniu. I dlatego czasem lepiej i łatwiej postawić na gotowe produkty niż przygotowywać posiłki samodzielnie w domu.

Co można znaleźć w sklepach?

Producenci oferują szereg różnych karm dla psów. Przede wszystkim rozróżnia się karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Wśród tych pierwszych mamy posiłki mokre, półwilgotne i suche, które są przeznaczone do codziennego żywienia zdrowych psów. Co istotne, zawierają one wszystkie niezbędne składniki w diecie takie jak białka, tłuszcze, witaminy i minerały w idealnie zbilansowanych proporcjach. Psy nie potrzebują urozmaiconej diety, ale muszą otrzymywać posiłki najlepszej jakości. Dobrze jest również bardzo dokładnie przemyśleć, jaką karmę wybierzemy na cały etap życia, ponieważ nagłe zmiany jedzenia mogą skończyć się zaburzeniami układu pokarmowego, a nie o to chodzi. Każdy posiłek powinien dać psu radość oraz niezbędne składniki, a opiekunowi pewność, że odpowiednio dba o ukochanego pupila.

Shares: