Turystyka

Jak zorganizować zimową wycieczkę?

Nie da się ukryć, że przerwa świąteczna, jak i ferie zimowe są czasem wyczekiwanym przez dzieci, w końcu mają wolne od nauki. Z utęsknieniem tego czasu wyczekują też rodzice, bo w końcu będą mogli też odetchnąć i wyjechać zapominając o problemach dnia codziennego. Jednak wbrew pozorom organizacja rodzinnego wypadu, zwłaszcza gdy aura za oknem nie sprzyja, nie będzie wcale łatwa, dlatego trzeba wszystko dokładnie zaplanować, by wycieczka była nie tylko atrakcyjna, lecz przede wszystkim bezpieczna.

Dobry plan to podstawa

    Zaplanowanie rodzinnego wyjazdu to nie lada sztuka, bo trzeba dopasować urlop pod ferie dzieci czy wolne od szkoły w czasie świąt, dlatego wcześniejsze sprawdzenie terminarza i wpisanie sobie urlopu zagwarantuje spokojny rodzinny wypad. Planowanie należy zacząć od:
    – wyboru miejsca docelowego. Tutaj warto przedyskutować temat z całą rodziną i wybrać lokalizacje, która spełni oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych.
    – dokonać rezerwacji i wstępnych opłat. Baza turystyczna ma dziś wiele do zaoferowania, jednak nie w każdym hotelu czy agroturystyce oferowane jest wyżywienie, a to bardzo ważna kwestia, by nie trzeba było martwic się o posiłki. Wyjazdy na ferie zimowe cieszą się bardzo dużą popularnością, bo każdy szuka wtedy chwili wytchnienia, by spędzić czas z dziećmi dlatego nawet na kilka miesięcy wcześniej warto zacząć się rozglądać za atrakcyjnym miejscem i to nie tylko noclegowym

    – nie zapomnieć o butach sportowych na każdą okazję.

    – sprawdzenia jakie atrakcje czekają na dzieciaki. Wyjazd na narty w góry będzie świetną zabawą i połączeniem przyjemnego z pożytecznym, bo dzieci oderwą się od nauki, telefonów czy laptopów i zażyją w końcu zabawy na świeżym powietrzu, jednak ileż można jeździć na nartach czy sankach. Dodatkowe atrakcje w postaci rozrywek wodnych, sali zabaw czy możliwość zorganizowania ogniska na pewno będą doskonałym pomysłem
    – sprawdzenia, czy dorośli będą też mogli liczyć na chwilę relaksu i wyciszenia, a na pewno SPA doskonale w tym pomoże


Plany planami, można snuć je godzinami, jednak nie należy zapominać o tym, co najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie podczas wyjazdu. Jeśli dzieci będą uczyły się jazdy na nartach, należy sprawdzić, czy instruktor ma odpowiednie kwalifikacje, czy na basenach jest ratownik, czy w salach zabaw jest dostateczna liczba opiekunów. Warto też na czas wyjazdu opłacić dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, bo licho nie śpi. Jeśli wyjazd organizowany jest przez biuro podróży, pakiety dodatkowych ubezpieczeń powinny być wliczone w cenę, choć warto to tez sprawdzić.

Co zabrać na zimowy wypad?

    Wszystko zależy, gdzie zaplanowana została wycieczka. Jeśli padło na wyjazd w góry to niezbędne okażą się narty i sanki. Taki sprzęt każdy posiada w domu, więc wystarczy go tylko przygotować na sezon i zapakować do auta. Oczywiście kombinezony i zimowa odzież też będzie potrzebna. Jeśli wyjazd w góry ma być dopiero pierwszą przygodą ze sportami zimowymi, to niezbędne okażą się zakupy a niestety profesjonalne zestawy narciarskie czy deski snowboardowe. Jeśli zimowe ferie czy święta zostały zaplanowane poza granicami kraju, w ciepłych krajach warto zapakować do walizki odzież adekwatną do panujących tam temperatur, bo ciężko będzie opalać się na piaszczystej plaży w golfie. Sprzęt do sportów wodnych można wypożyczyć na miejscu, więc z tym problemu nie będzie.

Relaks w ciszy i spokoju

    Błędne jest myślenie, że zimą nie ma po co jechać nad morze. Jest to idealne miejsce by spędzić czas w ciszy i spokoju. Nadmorskie miejscowości w tym czasie nie są oblegane przez turystów więc bez trudu uda się zarezerwować nocleg w dobrej cenie i po prostu odpocząć ciesząc się rodzinną atmosferą.

Shares: