Firma

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w firmie i uczynić ją bardziej ekologiczną?

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie firmy jest kosztowne. Niestety często jest zobowiązany do płacenia wysokich rachunków za ogrzewanie. Osłabia to nie tylko budżet, ale również negatywnie wpływa na środowisko, szczególnie, że wiele budynków nadal ogrzewanych jest tzw. kopciuchami. Jednak można rozwiązać ten problem, wystarczy tylko zdecydować się na działania, których celem jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Oczywiście nie jest to tanie, na szczęście można otrzymać dotację na termomodernizację. Planowanie ma znaczenie – czyli o audycie energetycznym słów kilka Kluczowe znaczenie ma wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu można zaplanować wszystkie niezbędne prace, które są konieczne by zmniejszyć zużycie energii. Wymaga to zatrudnienia doświadczonego audytora, który sprawdzi budynek pod kątem technicznym. Taki dokument jest niezbędny, aby móc starać się o dofinansowanie na termomodernizację. Warto wiedzieć, że pożyczka termomodernizacyjna jest bardzo korzystna. W tym przypadku prowizja wynosi 0%, a maksymalna kwota to aż 1000 000 zł. Trzeba wiedzieć, że aby starać się o dotację na termomodernizację konieczne jest zwiększenia efektywności energetycznej o minimum 25%. Warto też przyjrzeć się dokładnie warunkom pożyczki termomodernizacyjnej. Odsetki w skali roku mogą wynosić 0,28% pod warunkiem, że efektywność energetyczna będzie większa o minimum 60%. Wymiana okien to podstawa Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele ciepła …

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie firmy jest kosztowne. Niestety często jest zobowiązany do płacenia wysokich rachunków za ogrzewanie. Osłabia to nie tylko budżet, ale również negatywnie wpływa na środowisko, szczególnie, że wiele budynków nadal ogrzewanych jest tzw. kopciuchami.

Jednak można rozwiązać ten problem, wystarczy tylko zdecydować się na działania, których celem jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Oczywiście nie jest to tanie, na szczęście można otrzymać dotację na termomodernizację.

Planowanie ma znaczenie – czyli o audycie energetycznym słów kilka

Kluczowe znaczenie ma wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu można zaplanować wszystkie niezbędne prace, które są konieczne by zmniejszyć zużycie energii. Wymaga to zatrudnienia doświadczonego audytora, który sprawdzi budynek pod kątem technicznym. Taki dokument jest niezbędny, aby móc starać się o dofinansowanie na termomodernizację. Warto wiedzieć, że pożyczka termomodernizacyjna jest bardzo korzystna.

W tym przypadku prowizja wynosi 0%, a maksymalna kwota to aż 1000 000 zł. Trzeba wiedzieć, że aby starać się o dotację na termomodernizację konieczne jest zwiększenia efektywności energetycznej o minimum 25%. Warto też przyjrzeć się dokładnie warunkom pożyczki termomodernizacyjnej. Odsetki w skali roku mogą wynosić 0,28% pod warunkiem, że efektywność energetyczna będzie większa o minimum 60%.

Wymiana okien to podstawa

Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele ciepła ucieka przez okna. Szczególnie stare okna w formach koniecznie należy wymienić na nowe. W tym przypadku trzeba wybierać modele o jak najniższym współczynniku UV. Szyb powinno być 3, ważny jest też trójwarstwowy montaż. Warto również pomyśleć o wentylacji, tutaj dobrym pomysłem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, można też zdecydować się na nawiewniki, najlepiej te higroskopowe.

Oczywiście ściany przy tych oknach muszą być ocieplone, inaczej ucieczki ciepła będą duże. Aby zmniejszyć jeszcze zapotrzebowanie na energię można pomyśleć o zamontowaniu rolet zewnętrznych. Mogą one zmniejszyć straty ciepła nawet o 30 %, zatem całkiem sporo.

Ocieplenie budynku ma duże znaczenie

Jeżeli interesuje nas termomodernizacja to również niezwykle ważne jest ocieplenie. Na samym początku należy pomyśleć o ociepleniu stropu i dachu. Na stropie warto ułożyć wełnę mineralną. Trzeba też sprawdzić, czy cała izolacja nie jest zawilgocona.

Jeżeli jest, to pod warstwę nowego ocieplenia koniecznie trzeba ułożyć folię paroszczelną. Od strony pokrycia dachowego można zastosować folię niskoparoprzepuszczalną. W przypadku stropów niewentylowanych konieczne jest ocieplenia ich od strony zewnętrznej.

Następnie należy ułożyć warstwę izolacji termicznej, najczęściej jest ona ze styropianu. Z kolei do izolacji dachu używa się wełny mineralnej. Jeżeli ściany zewnętrzne nie są ocieplone, to oczywiście należy wykonać te prace. Do tego celu najczęściej używa się styropianu. Można również zdecydować się na piankę poliuretanową, jednak jej koszt jest zdecydowanie wyższy. Warto też pomyśleć o ociepleniu podłogi na gruncie, czy też ociepleniu stropu nad piwnicą. Wszystko to sprawia, że rachunki za ogrzewanie zdecydowanie się obniżą.

Modernizacja systemu grzewczego

Termomodernizacja obejmuje również modernizację systemu grzewczego. Niestety koszty takiej inwestycji są bardzo duże, na szczęście zawsze można starać się o dotację na termomodernizację. Najprostsze jest oczywiście przepłukanie instalacji i ocieplenie przewodów, jednak rezultaty nie są zbyt duże. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na całą wymianę systemu grzewczego.

Warto pomyśleć nad wymianą pieca na ekologiczny. Może on być na węgiel, czy też pelet, bądź też na gaz. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości piec pozwala na znaczącą oszczędność, a przy okazji nie generuje dużej ilości zanieczyszczeń. Tutaj najlepiej postawić na piec kondensacyjny. W tym przypadku zużycie energii będzie nawet o 30% mniejsze. Można też zdecydować się na zamontowanie pompy ciepła.

Termomodernizacja firmy pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Oczywiście jest to kosztowna inwestycja, na szczęście można otrzymać pożyczkę termomodernizacyjną. Warto pamiętać, że niższe zużycie energii to nie tylko oszczędność dla portfela, ale również ochrona środowiska i walka ze smogiem.

Shares: